12 C
Ljubljana
ponedeljek, 21 oktobra, 2024

Romi ustrahujejo zaposlene v trgovinah, Sindikat delavcev trgovine Slovenije poziva vlado, naj končno uredi romsko problematiko

Piše: A. S.

Zaradi težav z Romi je v javnem pismu Sindikat delavcev trgovine Slovenije pozval ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja in ministra za delo Luko Mesca k urejanju romske problematike in  vodstva trgovinskih podjetij k zagotavljanju varnosti trgovskih delavcev in delavk.

Kot je sindikat izpostavil v omenjenem pismu, ogroža neukrepanje pri reševanju te problematike »tudi zaposlene v trgovinski panogi, ki se na svojem delovnem mestu soočajo z manjšinsko skupnostjo Romov«.

Povod za pismo je bil med drugim tudi incident v Grosuplju, ki se je zgodil letos 14. oktobra. V eno izmed trgovin v občini je namreč vstopila skupina dvajsetih Romov, starih od osem do 15 let, ki so poslovodkinjo začeli zmerjati in žaliti, ker jih je prosila, da naj vstopajo posamično. Zatem je prišlo celo do prerivanja z osebjem, obenem pa je postalo jasno, da so Romi prišli v trgovino krasti, saj so jim začeli iz žepov padati izdelki iz trgovine. Romi so se razbežali pred prihodom policije.

Kot opozarja sindikat, gre le za en primer tovrstnih dogodkov, ki so pogosti »na vedno istih lokacijah s širšega področja Kočevja, Novega mesta, Krškega, Brežic in drugih okoliških krajev«. Na sindikat so se obrnili trgovci in trgovke iz omenjenih področij, ki se počutijo ogrožene in ustrahovane vedno, ko v trgovino stopi večja skupina Romov. Med njimi so bili številni »deležni groženj tudi z noži ali drugim orožjem. Dogajanje pogosto nemočno opazujejo tudi druge stranke, ki so prav tako potisnjene v nelagodni položaj oz. so tudi te v strahu za svojo varnost.«

»Delodajalec je skladno s 5. členom Zakona o varnosti in zdravju pri delu dolžan zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu. Prav zato mora biti varnost zaposlenih in kupcev delodajalcu na prvem mestu, a stroškovni razlogi podjetjem onemogočajo najem zadostnega števila varnostnikov«, izpostavlja  Sindikat delavcev trgovine Slovenije in dodaja: »Trgovke in trgovci so zato prepogosto prepuščeni sami sebi, ko pride do tovrstnih situacij. Neukrepanje države delodajalce še dodatno spodbuja, da se raje odločijo za zaprtje poslovne enote in premestitev zaposlenih na bolj varne kraje. Takšno situacijo smo v sindikatu nazadnje zaznali v primeru zaprtja ene izmed poslovnih enot v Krškem. Zaradi neodzivnosti države in delodajalcev se delavci sedaj obračajo na sindikat z zahtevo, da se zagotovi njihova varnost in varno delovno okolje. Prav zato apeliramo ne zgolj na delodajalce, pač pa tudi na vas, politične odločevalce, k sprejetju ukrepov, ki bodo zaposlenim omogočili varno opravljanje svojega dela.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine