0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Povežimo Slovenijo: Za dobro gospodarstva, ljudi in narave

Piše: Anamarija Novak

Stranke SLS, Konkretno, Zeleni Slovenije, NLS in Novi socialdemokrati so prejšnjo sredo slovesno podpisale pogodbo o skupnem nastopu na državnozborskih volitvah pod imenom Povežimo Slovenijo.

S podpisom se je peterica strank zavezala, da bodo pod imenom Povežimo Slovenijo oblikovale najboljšo listo kandidatov in jim ponudile vso potrebno infrastrukturo. Predsedniki strank bodo v soglasju sprejemali odločitve glede oblikovanja skupne poslanske ekipe in sodelovanja z zavezniki po volitvah. Pogodba, ki so jo podpisali, velja za določen čas, do izteka prihodnjega mandata DZ. »S podpisom ste pokazali, kako Slovenija lahko deluje. Mimo razlik, s pogledom, usmerjenim v prihodnost. Verjamemo, da ti podpisi niso zadnji,« je po slovesnem podpisu predsednikov vseh pogodbenih strank dejal uradni govorec gibanja Povežimo Slovenijo Marko Balažic. Sicer pa stranko SLS vodi Marjan Podobnik, stranko Konkretno Zdravko Počivalšek, Zelene Slovenije Andrej Čuš, NLS Franc Kangler, Nove socialdemokrate pa Andrej Magajna.

Za zdravo in čilo Slovenijo

Goste je nagovorila tudi pobudnica gibanja Nada Pavšer z besedami: »Danes je velik dan za Povežimo Slovenijo. Ker želimo, da prevlada zdrav razum, ker želimo v Sloveniji tudi drugačno politiko, ker želimo sodelovanje, ker želimo povezanost in to je prava pot.« Pri podpisu pogodbe so bili navzoči tudi predsednik DS in podpredsednik Konkretno Alojz Kovšca, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje in zdravnica Tina Bregant, svetovalec v kabinetu predsednika države in nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič in ministrica za izobraževanje Simona Kustec. Kovšca je dejal: »Za to mizo sedimo ljudje, ki imamo za seboj zgodovino medsebojnih odnosov, ki so bili včasih zelo dobri, včasih manj dobri, včasih tudi slabi, ampak nikoli in nikdar nismo bili medsebojno izključujoči in to je po mojem mnenju ključna popotnica za uspešno politiko v prihodnosti Slovenije.« Dodal pa je še, da so odprti za sodelovanje in da so prepričani, da bodo na volitvah uspešni. »V Povežimo Slovenijo želimo zgraditi zdravo in čilo Slovenijo z zelo pomembnim javnim zdravstvom, ki mora biti vzdržno, pravično, dolgoročno, transparentno in zaupanja vredno. Mora biti sodobno, učinkovito in empatično. Želimo si empatičnih zdravnikov in medicinskih sester, ki niso izgorele, da bodo lahko opravljale svoje delo tako, kot najbolje znajo. In to jim moramo omogočiti.«, je dejala kandidatka gibanja za ministrico za zdravje dr. Tina Bregant, ki je tudi razkrila, da v želji po najsodobnejši medicini razmišljajo tudi o novi akademski bolnišnici s kampusom.

Podobnik: Nihče ne bo ostal sam

Predsednik SLS Marjan Podobnik, ki je prepričan, da je njihova moč v županih, je v izjavi ob podpisu dejal, da želijo ustvariti takšno Slovenijo, za kakršno smo glasovali na plebiscitu o samostojnosti. K sodelovanju pa so po njegovih besedah povabljeni vsi, prav tako bodo nagovarjali vse. »Nihče ne bo ostal sam,« je dejal Podobnik. Predsednik stranke Konkretno in gospodarski minister Zdravko Počivalšek je poudaril, da so v gibanju pokazali, da so sposobni preseči razlike, ki obstajajo med podpisnicami, in pogled usmeriti v prihodnost. »Če želimo Slovenijo postaviti na vrh svetovne verige uspešnosti, moramo pokazati, da z novo politično formo mislimo resno. Namesto razkola potrebujemo sodelovanje,« je dejal.

V Povežimo Slovenijo bodo na volitvah oblikovali enotno listo, na kateri pa mesta za posamezne stranke ne bodo jasno določena. (foto: STA / Daniel Novaković)

V ospredju okoljska politika

Sodelovanje je izpostavil tudi predsednik Zelenih Slovenije Andrej Čuš. Ugotavljal je, da okoljska politika zadnjih 30 let ni imela ljudi, ki bi iskali skupne rešitve. Dnevno se po Čuševih besedah zastrupljajo voda, zrak in naš življenjski prostor in takšno je po njegovem mnenju tudi aktualno stanje v hramu demokracije. Predsednik NLS in državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Franc Kangler je ob tem ocenil, da politični krč, ki obstaja pred volitvami, škodi gospodarstvu in državljanom. »Zato je odgovornost vseh tistih, ki se čutimo poklicane, da kreiramo prihodnost politike v Sloveniji, da ustvarjamo dialog, da združujemo in ne izključujemo nikogar vnaprej,« je sklenil.

Predsednik stranke Novi socialdemokrati Andrej Magajna pa je dejal, da ga podpis pogodbe spominja na podpis predsedstva Demosa pred 30 leti, a dodal, da je Demos neponovljiv, saj so imeli takrat druge cilje. Pri tem je izpostavil raznolikost med člani in jo primerjal z raznolikostjo strank v takratnem Demosu. Magajna meni, da je Slovenija tudi v preteklosti že znala stopiti skupaj, ko je bilo to potrebno. Pri tem je dodal, da socialdemokrati gibanju dodajajo nove barve. Izpostavil je vrednote NOB, ki je bil legitimna pravica naroda, da se obrani okupatorja, partizansko gibanje pa označil za dejanje domoljubja. »Znali smo povezati, stopiti skupaj leta 41 in leta 91, ko smo bili ogroženi in to bi moralo biti vodilo za naprej,« je sklenil.

Z enotno listo

Povežimo Slovenijo bo na volitvah oblikovala enotno listo, na kateri pa mesta za posamezne stranke ne bodo jasno določena. V vsakem okraju bo kandidiral tisti, ki je po javnomnenjskih anketah najboljši. »Vse stranke so sklenile, da vseh pet stopi za tistim, ki bo prepoznan kot najboljši, in ga vzajemno podpre,« je po dogodku pojasnil Balažic. Čuš pa je dejal, da si geografsko ustrezajo, kar je bilo »veliko olajšanje«. Stranke tako ne bodo imele enakega števila kandidatov. Poudarjajo tudi, da bodo na listi lahko kandidirali tudi nestrankarski kandidati. Kangler je dejal, da prihaja do velikih razhajanj v številu kandidatov iz posamezne stranke, »ampak to ni moteče za nikogar«.

Kovšca: To ni gibanje »antiJanša« ali »antiKUL«

Ker mediji novonastalo gibanje tiščijo na desno stran, ne na sredino, kamor se sami uvrščajo, je Alojz Kovšca v oddaji Tema dneva na Nova24TV poudaril, da gibanje Povežimo Slovenijo ni nastalo kot gibanje »antiJanša« ali »antiKUL«. »Javnosti želimo sporočiti, da smo nastali kot politična alternativa, ki se ni sposobna samo pogovarjati levo in desno, ampak je sposobna tudi asistirati pri tem, da Slovenija dobi neko močno povezavo. Vlado sestavljeno iz levih in desnih strank. Ko me sprašujejo, ali se vidimo v vladi z Janezom Janšo, seveda, da se vidimo.« Po besedah Kovšce je v politiki najbolj neumno, da si najmočnejšo parlamentarno stranko postaviš za nasprotnico in jo porineš v opozicijo. Meni, da je parlamentarna logika takšna, da morajo najmočnejše stranke, pa naj bodo z leve ali desne strani, najti kompromis in sestaviti vlado. Manjše stranke pa se takšni koaliciji pridružijo. »To je zgodba o uspehu. Ne samo pri nas, takšna je bila tudi v drugih državah.«

Levica se obnaša izključevalno

Na vprašanje, ali se glede na to, da se uvrščajo na sredino, vidijo tudi v morebitni vladi Roberta Goloba, je Kovšca v omenjeni oddaji pojasnil, da sam dvomi, da bo Golobu uspelo kdaj sestavljati vlado v Republiki Sloveniji. Obnaša se namreč izključevalno. »Ne dvomim pa o tem, da bi lahko Golob spremenil mnenje, če pride njegova stranka v parlament in bil del vlade, sestavljene iz desnih in levih strank. V politiki nikoli ne reči nikoli, realnost pa je takšna, da to gibanje na tako kratek čas s takim načinom sestavljanja ne more res igrati pomembnejše vloge v rezultatu na volitvah.« Ker pa kulovci izključujejo vse stranke, ki so v aktualni vladi, se poraja vprašanje, ali se bodo lahko pogovarjali tudi na levo stran po volitvah. »Seveda, zakaj pa ne,« je odgovoril Kovšca in dodal, da kulovci lahko sedaj govorijo eno, volilni rezultat pa bo najbrž spremenil jakost kot tudi višino glasov DZ. »To ne bo prvič po volitvah v Sloveniji,« je zatrdil. »Politična realnost je takšna: če ti uspe priti v Državni zbor RS, se moraš prilagoditi obstoječim razmeram. Razen če ne želiš večno ostati v opoziciji in biti samo kritičen, ne pa tudi uspešen.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine