Piše: P.T.
Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, je v sodelovanju s Skupnostjo socialnih zavodov in Združenjem zdravstvenih zavodov na sejmu AGRA organizirala Posvet o javnem naročanju. Poudarjen je bil pomen vključevanja živil izboljšane hranilne sestave v javna naročila. Predstavljene so bile tudi novosti v javnem naročanju in nadgradnji spletnega kataloga živil za javno naročanje ter glavni trendi na področju prehrane.
Sprememba Zakona o javnem naročanju (ZJN-3), ki stopi v veljavo 1. januarja 2022, prinaša predvsem dvig mejne vrednosti za objavo in izjeme, za katere se Zakon ne uporablja. V 27. členu, kjer so navedene izjeme, za katere se Zakon ne uporablja se dodaja 15. točka: »javna naročila živil, če vrednost javnega naročila ne presega vrednosti, od katerih dalje je potrebna objava v Uradnem listu Evropske unije«.
Javnim zavodom je v pomoč Katalog živil za javno naročanje, ki jih spodbuja, da vključujejo čim več živil, iz lokalnega okolja, živil označenih s shemami kakovosti, kot so ekološko, zaščitena označba porekla, zaščitena geografska označba, shema izbrana kakovost Slovenija in druge označbe. V prihodnje bi Katalog živil za javna naročila, kot uporabno orodje, moralo spodbujati tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Več informacij o Katalogu živil lahko najdete na: https://www.katalogzivil.si/.
Katalog omogoča pregled lokalne ponudbe živil, kajti v njem je zajetih 37 kategorij živil, v katere je razvrščenih 5.660 izdelkov, ki so rezultat dela in razvoja 58 podjetij, 175 kmetij in 13 zadrug. Od leta 2017 lahko uporabniki – javni zavodi, v katalogu najdejo tudi živila, ki imajo izboljšano hranilno sestavo. V sklopu projektov Odloči se ZA in VEČ ugodnejših je na voljo tudi nadgrajena aplikacija, ki omogoča uporabnikom hitrejše iskanje živil izboljšane hranilne sestave.
Že vse od leta 2015 GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij spodbuja živilska podjetja, da doprinašajo k strateškim ciljem prehranske strategije, na področju izboljšanja sestave živilskih izdelkov in spodbujanja zdravega življenjskega sloga. Tako v sklopu aktivnosti projekta Zaveza odgovornosti podjetja širijo ponudbo novih izdelkov z manj sladkorja, soli, maščob in/ ali z več prehranske vlaknine, vitamini in minerali. Poleg tega podjetja svojim obstoječim blagovnim znamkam izboljšujejo hranilno sestavo in vplivajo na prehranjevalne navade ter prispevajo k bolj zdravemu življenjskemu slogu potrošnikov.
Kaj vse podjetja ponujajo na trgu je predstavljeno v Katalogu živil izboljšane sestave, ki ga redno izdaja GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij in je namenjen predvsem potrošnikom, naročnikom javnih zavodov ter gostinstvu in turizmu.