9.6 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Poslanec SDS Anže Logar od ministra pričakuje konkretne odgovore glede gradnje kanalizacijskega voda čez vodovarstveno zajetje

Poslanec SDS in ljubljanski občinski svetnik dr. Anže Logar je na ministra, pristojnega za okolje in prostor, Simona Zajca naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z gradnjo kanalizacijskega voda nad vodovarstvenim zajetjem Kleče.

Zapisal je: “Mestna občina Ljubljana (MOL) nad vodovarstvenim zajetjem Kleče gradi kanalizacijski vod do centralne čistilne naprave. Po mnenju civilnih iniciativ in nevladne organizacije Alpe Adria Green se projekt realizira na osnovi neprimernega prostorskega akta za VVO od Broda do Ježice, poleg tega pa se posega v lastniške pravice lastnikov zemljišč, ki mejijo na predvideno traso kanalizacijskega voda. Gradbeno dovoljenje je nepopolno, ker nima logično povezanih parcel, natančnih geodetskih izmer, zakoličene trase in služnosti (vseh) lastnikov na prečnih parcelah in ob javnih poteh, krajani pa navajajo še druge nepravilnosti (puščanje sistema, posedanje terena, gradnja neposredno na prod brez utrditev).”

Od ministrstva za okolje in prostor pričakuje zelo konkretne odgovore na naslednja vprašanja:

1. Ali podpirate gradnjo kanalizacijskega voda čez vodovarstveno zajetje, ki zagotavlja z ustavo zagotovljeno čisto pitno vodo za 300.000 ljudi?

2. Ali drži, da gradnja kanalizacijskega voda CO, ki poteka po parcelah 392, 438, 437, 436 k. o. Vižmarje, ne poteka skladno s projektom št. 50-1689-00-2112 in v nasprotju s pogodbami o uporabi zemljišča?

3. Koliko prijav je v zvezi z očitanimi nepravilnostmi prejel IRSOP? Kakšno je bilo ukrepanje inšpekcije?

4. Ali drži, da je na lokaciji 534/2 1748 Skaručna prišlo do posedanja terena na že položeni trasi kanala CO? Kdaj si je to posedanje ogledala inšpekcija in kaj je odredila v zvezi s tem?

5. Ali se je preverilo, če imajo vsi izvajalci del na kanalu CO ustrezen PZI ter ali je izvedba del v celoti v skladu s PZI?

6. Glede na to, da gre za vodovarstveno območje, kjer je prepovedano graditi brez vodovarstvenega soglasja, sprašujem, kdaj je bilo vodovarstveno soglasje izdano in kdo ga je podpisal? Priložite, prosim, soglasje.

7. Ali je bil izveden postopek celovite presoje vplivov na okolje (PVO)? Kdaj?

8. Za izgradnjo kanalizacijskih vodov na vodovarstvenem režimu VVO IIA – ožje območje s strogim vodovarstvenim režimom – se zahtevajo najvišji ISO standardi za uporabljeni material. Ali drži, da so uporabljene cevi v primeru kanala CO primerni zgolj za odpadno meteorno vodo, ne pa za bolj škodljive kanalizacijske odplake? Ali je inšpekcija opravila test zatesnitve in varjenja cevi?

9. Nekdanji minister za okolje Leben je na poslansko vprašanje odgovoril: “Če zadeva ni narejena po projektu, za katerega so pridobljena evropska sredstva, bo zadevo treba sanirati.” Natančno navedite, katere parcele ste si ogledali in kaj konkretno ste pri pregledu na terenu ugotovili?

10. Nekdanji minister Leben je še dejal: “… so moji kolegi na ministrstvu, ki se na to spoznajo, že prosili Voko, da dostavi projektne dokumentacije … Tisto, kar na terenu ni bilo narejeno, bomo zahtevali, da se povrne; ali pa ne bomo izdali dopisov za črpanje evropskih sredstev.” Koliko zahtevkov za sredstva je že prišlo? Kakšna je bila dinamika teh zahtevkov? Koliko sredstev ste že izplačali? Koliko zahtev za črpanje evropskih sredstev ste zaradi zgoraj navedenih razlogov zavrnili?

11. V odgovoru na poslansko vprašanje št. 00104-30/2019/7 je MOP navedel, da bo izvedena revizija tehnične rešitve izvedbe kanala CO na trasi med Tacnom in mostom čez Savo. Revizija naj bi ocenila ustreznost tehnične rešitve in predlagala boljše rešitve. Kako daleč je revizija?

12. Glede na to, da gre za vodovarstveno območje, bi bila edina ustrezna rešitev speljava kanala po obstoječi trasi ob Celovški cesti, ki leži na ožjem območju z manj strogim vodovarstvenim režimom, s čimer se zagotovi ustrezno zaščito vodnih virov glavnega mesta Ljubljane. Kaj menite o tej rešitvi?

13. V prej omenjenem odgovoru na poslansko vprašanje je bilo navedeno, da je inšpekcija opravila nadzor 30. 10. 2018. Na katerih lokacijah konkretno je opravila nadzor (označite na zemljevidu po trasi kanala CO)? Ali ste opravili nadzor tudi na območju VVO IIA? Kaj konkretno ste v tem primeru ugotovili?

14. Ljubljanski župan Janković je javno napovedal spremembo projekta z vključitvijo betonskih kanalet. Ali je MOL že zaprosil za novo gradbeno dovoljenje? Ali gre po mnenju MOP za enostaven ali zahteven projekt? Ali po vašem mnenju zahteva izvedbo celovite presoje vplivov na okolje (PVO)? Bo MOP zahteval izkop že položenih vodov, ki so položeni neposredno na prod?

Več si lahko preberete na portalu Utrip-Ljubljane

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine