22.6 C
Ljubljana
nedelja, 11 maja, 2025

Po Črnčecu še skok Žela nad Telekomov Siol.net

Piše: Spletni časopis

Nadzorni svet Telekoma Slovenije je za direktorja hčerinske družbe TSmedia, ki je izdajateljica spletnega medija Siol.net, imenoval Rolanda Žela. To je včeraj objavil Siol.net.

Žel je bil tam direktor že v času vlade Marjana Šarca, odstopil pa je po tem, ko je Šarec vrgel puško v koruzo, in se vrnil na obrambno ministrstvo, kjer je bil funkcionar v nepolitični kvoti. Ni bil torej minister ali državni sekretar.

V kratkem času je to že drugi skok pomembnega funkcionarja ministrstva za obrambo, ki ga je po Šarcu, ki je bil izvoljen za evropskega poslanca, prevzel Borut Sajovic, v državna podjetja, v katerih je svoje kadre po volitvah na hitro nastavil Robert Golob. Pred Želom je Šarčev namestnik (državni sekretar) Damir Črnčec po čudnem razpisu za novo delovno mesto, ki je bil objavljen čez novo leto, postal  pomočnik predsednika uprave za korporativno varnost slovenskega državnega holdinga (SDH). Na SDH je s politično čistko po prevzemu oblasti vlada Roberta Goloba nastavila svoj nadzorni svet in zamenjala še upravo, za šefa so nastavili Žigo Debeljaka. Ta je na hitro zamenjali nadzorni svet in upravo Telekoma, pod katerega sodi TSmedia in Siol.net. Na Telekomu so za šefa uprave nastavili Boštjana Košaka.  Menjave nadzornikov SDH, ki so vse to omogočile, so bile izvedene s kršitvi zakona, je pozneje ugotovilo sodišče.

Po menjavah na vrhu Telekoma so tam zamenjali tudi celoten vrh TSmedie, ki v okviru Telekoma izdaja medijske vsebine. Direktor teh zdaj spet postaja Žel. S pomočjo Vesne Vuković, ki je bila skoraj do odhoda Žela po padcu Šarčeve vlade z ekipo Necenzuriranih Primoža Cirmana preko zasebnega podjetja zaposlena na Siol.net, na dodatno vzporedno podjetja pa jo je plačeval še GEN-I (pa tudi Gorenje in Brio Klemna Boštjančiča), pozneje pa je postala generalna sekretarka Svobode, so za odgovornega urednika Siol.net postavili Mihaela Šuštaršiča, ki je na STA pred tem veljal za aktivističnega levega novinarja iz ekipe Bojana Veselinovića. Pred Šuštaršičem sem kot odgovorni urednik vodil Siol.net. Šuštaršič je med podpisniki peticije 571 proti Janezu Janši, kjer pa je njegov priimek zapisan napačno kot Šušteršič.

Direktorja je bil do Žela, kar je novi vrh Telekoma pred dobrima dvema letoma na hitro odstavil Rajka Geriča, Igor Gajster, ki je pred tem dolgo vodil oglasni del TSmedie, kamor se zdaj tudi vrača.

V času Šuštaršiča je Siol.net doživel precejšen padec branosti, več mesecev so bili na tretje mestu med mediji po številu uporabnikov, zelo pa se ji je znižal čas branja portala. Podobno sicer tudi drugim največjim konkurentom (RTVSLO in 24ur.com). Decembra sem poročal, da se jim je čas branosti v nekaj letih skoraj prepolovil. Na nižji povprečni čas branosti je deloma najbrž vplivala tudi ukinitev možnosti komentiranja bralcem.

Zadnje mesece so se sicer po kriteriju številu bralcev precej popravili in so spet jasno drugi za 24ur.com (gre za portal POP TV), rahlo pa se je popravil tudi čas branosti.

POPRAVEK in PRIKAZ NASPROTNIH DEJSTEV: Portal Siol.net ima dejansko rekordni doseg v svoji zgodovini

V članku z naslovom “Po Črnčecu še skok Žela nad Telekomov Siol.net” ne drži, da je Siol doživel precejšen padec branosti – nasprotno že tri mesece beleži rekorden doseg, kar dokazuje tudi lestvica MOSS.

Avtor članka (nekdanji urednik Siola Peter Jančič) meša doseg (število unikatnih uporabnikov), branost (število prikazov) in povprečni čas branja. Uvrstitev na lestvici MOSS se oblikuje na podlagi dosega, ki se je v zadnjih mesecih za Siol pomembno povečal. Januarja je portal prvič presegel mejo 900.000 unikatnih uporabnikov, v zadnjih šestih mesecih pa beležimo povprečno 844.000 uporabnikov.

Za primerjavo –  povprečni mesečni doseg Siola v zadnjih petih letih ni dosegal 800.000 uporabnikov. To je za nas na TSmedia dokaz, da je bila prenova portala, ki smo jo zagnali 8. 2. lani, zelo uspešna.

Seveda smo na začetku beležili nekaj “porodnih krčev”. Zato tudi padec na lestvici MOSS za eno mesto v februarju in marcu lani (ne pa “več mesecev”, kot trdi avtor). Odtlej smo trdno na 2. mestu za 24ur.com.

Avtor “precejšen padec branosti” utemeljuje s podatkom o “času branja portala”, a je ta podatek kompleksne narave in ne zgolj posledica “ukinitve možnosti komentiranja bralcem”.

Še vedno je Siol v tej kategoriji prvi novičarski portal, ki za seboj nima (več) lastne televizije (tretji za 24ur.com in RTV SLO).

Če bi upoštevali zgolj pomen te kategorije, potem bi bil najpomembnejši portal v Sloveniji voyo.si (sicer dejansko 40. na lestvici), sledil bi RTV SLO (dejansko 3.) in šele nato 24ur.com (dejansko 1.). Siol bi bil šele sedmi, ostali osrednji slovenski mediji pa še precej nižje. A Siol je bil tudi v času, ko ga je vodil Jančič, v tej kategoriji šele peti (npr. januar 2022). A kot rečeno, za uvrstitev na lestvici je ključen predvsem doseg.

Odgovorni urednik Siol.net Mihael Šuštaršič

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine