0.7 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(VIDEO) Rado Pezdir: Ker ob osamosvojitvi nismo znali identificirati vzporednega mehanizma in naredili ekonomske lustracije, je cel prostor deformiran

Piše: M. Bo.

V kinodvorani Krpanovega doma v Pivki je danes potekala predstavitev knjige »Vzporedni mehanizem globoke države« avtorja Rada Pezdirja. Pogovor v okviru Demokracija Magazin Toura oziroma Vseslovenske turneje Založbe Nova Obzorja je vodil novinar, urednik in TV-voditelj Metod Berlec.

Dr. Rado Pezdir, ekonomist, je avtor številnih strokovnih in publicističnih člankov, napisal je knjigo »Slovenska tranzicija od Kardelja do tajkunov«, skupaj z Igorjem Omerzo pa tudi knjigo »Kriminalni temelji teritorialne obrambe in NLB«. V svoji najnovejši uspešnici »Vzporedni mehanizem globoke države« Pezdir na podlagi arhivskih gradiv opisuje delovanje udbo-partijskega vzporednega ekonomskega sistema, ki je v Sloveniji onemogočil zdravo tranzicijo.

»Kot če bi v urni mehanizem vsipali pesek«

Rado Pezdir, vedno zanimiv sogovornik, je orisal pot nastanka izjemno povedne in z dokumenti podprte knjige »Vzporedni mehanizem globoke države«, s katero je vznemiril celotno državo, čeprav marsikdo o njej še vedno molči. »Kot če bi v urni mehanizem vsipali pesek, tako sem začenjal videti,« je opisal svoj občutek in tudi frustracijo, ker Slovenija danes ni takšna, kot bi lahko bila.

Zbranim v Pivki je razložil, kako je Udba po ukazih partije izvažala ukradeni družbeni denar in kako se je ta ob osamosvojitvi države začel vračati v Slovenijo, kjer so se na njegovi podlagi prikrito vzpostavila močna omrežja na medicinskem, medijskem in bančnem področju. Kot Leviatan, vodna pošast.

Vzporedni mehanizem najmočnejši prav v Sloveniji

»Udba je sama izrisala hobotnico, kako denar teče iz Slovenije. Pazite, takratna slovenska vlada, izvršni svet, je prek slamnatega podjetja (Adit, op. a.) umikala denar v tujino. To ni normalno!« se je med pripovedovanjem občasno razburil Pezdir. In ravno ta denar je bil denimo ključen za revijo Mladina ali za nekdanji časnik Republika.

Pa je bil vzporedni mehanizem značilen tudi za druge republike nekdanje Jugoslavije, je zanimivo vprašal Metod Berlec. »Vsaka republika ga je imela, a Slovenija je bila daleč najbolj propulzivna pri njegovi vzpostavitvi in uporabi; daleč največ slovenskih udbovcev se je ukvarjalo z ekonomijo,« je odgovoril Pezdir.

Kaj smo zamudili? Ekonomsko lustracijo!

Nismo razumeli, da vzporedni mehanizem obstaja in da je tako močan, da je z vrnitvijo denarja iz tujine vzpostavil omrežja moči, nismo ga niti zaznali, ugotavlja Pezdir. »Kar je meni najbolj bizarno: te dokumente sem dobil v Arhivu RS, ampak že leta 1990 so bili dani Varnostno-informativni službi, predhodnici Sove. Če bi nekdo pogledal, bi začeli razmišljati. Toda v 20 letih te dokumentacije ni nihče odprl! Si zamišljate?! Če bi jo, ne bi imeli sr***a, kot ga imamo zdaj.«

Mi se nismo mogli polno osamosvojiti, torej tudi v ekonomskem smislu, če nismo znali niti identificirati teh niti iz ozadja. »Samostojnost je okrnjena, ker je vzporedni mehanizem eni strani dal takšno moč, da je deformiran cel prostor. Ekonomska lustracija bi takrat spremenila zemljevid Slovenije,« je prepričan Pezdir.

Posnetek pogovora si lahko ogledate tukaj:

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine