3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

(MISEL ZA GOSPODOV DAN) “Podrite ta tempelj in v treh dneh ga bom postavil”

Piše: Blagovest.si

Iz svetega evangelija po Janezu (Jn 2,13-25): Bližala se je judovska velika noč in Jezus je šel v Jeruzalem. V templju je našel prodajalce volov, ovc in golobov ter menjalce denarja, ki so sedeli tam. In iz vrvi je spletel bič ter vse izgnal iz templja z ovcami in voli vred. Menjalcem je raztresel denar in prevrnil mize, prodajalcem golobov pa rekel: »Spravite proč vse to in iz hiše mojega Očeta ne delajte tržnice!« Njegovi učenci so se spomnili, da je pisano: ›Gorečnost za tvojo hišo me použiva.‹ Judje so mu rekli: »Kakšno znamenje nam pokažeš, da smeš takó delati?« Jezus jim je odgovóril in rekel: »Podrite ta tempelj in v treh dneh ga bom postavil.« Judje so tedaj rekli: »Šestinštirideset let so zidali ta tempelj, ti pa ga boš postavil v treh dneh?« On pa je govóril o templju svojega telesa.

Ko je vstal od mrtvih, so se njegovi učenci spomnili, da je govóril o tem, in verovali so Pismu in besedi, ki jo je rekel Jezus. Ko je bil med praznikom pashe v Jeruzalemu, so mnogi začeli verovati v njegovo ime, ker so videli znamenja, ki jih je delal. Jezus pa se jim ni zaupal, ker je vse poznal in ker ni bilo treba, da bi mu kdo pričeval o človeku; sam je namreč vedel, kaj je v človeku.

Za jeruzalemski tempelj velja, da je svetinja judovstva. Prvi je bil zgrajen v času Salomona, Davidovega sina, ki je podedoval Davidovo krono. Vendar so ga kasneje razrušili Babilonci, ki so si podjarmili Jude. Kasneje je bil spet pozidan in zgrajen še mogočnejši. Leta 70 po Kristusu so ga Rimljani (spet) porušili. Na mestu sedanje tempeljske ploščadi stoji mošeja Al-Aksa, od starega templja je ostal le še Zid žalovanja. In lahko si predstavljamo, kako velik konflikt skozi zgodovino predstavljajo ti sveti kraji, še zlasti spričo aktualnih krvavih dogodkov v Gazi in okolici.

Jezus v tem odlomku v tempelj prihaja kot njegov g(G)ospodar. Ne prvič. Že kot novorojenček je bil v čisti anonimnosti tam darovan kot “podrejen postavi”. Nato je bil tam najden, ker je želel biti “v tem, kar je mojega Očeta”. Sedaj prihaja v tempelj v odločilnem trenutku, v času svojega javnega delovanja. Zdi se, kot da želi prevrednoti vse, kar je judovski narod v svojem verskem izročilu zgradili. Ker je že v Kafernaumu učil z avtoriteto in ne kot pismouki, tudi sedaj pokaže svojo avtoriteto. Izgon trgovcev iz “hiše molitve” se zdi nenavaden: trgovci so bili vendar nastanjeni izven notranjih prostorov templja. Marija in Jožef sta pri njih kupila dve grlici (ali dva goloba) kot dar za odkupitev prvorojenca. Vendar se je zdelo, da so se ti predpisi iz postave izrodili v eno samo izkoriščanje in trgovanje s svetim. Zdi se, kot da je Jezusa, ki je pokazal veliko rahločutnost do cestninarjev in grešnikov, sedaj popadla nekakšna sveta jeza. Češ, tempelj ne sme biti “razbojniška jama”. In tudi Jezusovi učenci, ki so priča tega dogodka, so se takoj spomnili na vrstico iz psalma, ki potrjuje Jezusovo gorečnost. Tista gorečnost, ki človeka povsem razjé. Za Jezusa je poslanstvo, ki ga je prejel od Očeta, nekaj najsvetejšega. Sebe je pripravljen žrtvovati, da bi služil Očetu. In ta gorečnost ga bo nazadnje pripeljala na križ.

VEČ TUKAJ. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine