Piše: Nova24tv.si
Medtem ko oblast s predlogom zakona o energetski politiki pospešeno uvaja, ob resnih strokovnih in političnih pomislekih, solarizacijo Slovenije, postaja vse bolj evidentno, da skuša v maksimalni meri zakasniti gradnjo drugega bloka jedrske elektrarne Krško. Z današnjim dnem je namreč začela delovati delovna komisija za koordinacijo pripravljalnih aktivnosti za projekt JEK 2. Njihova prvo obvestilo za javnost je, da dokončne odločitve o gradnji ne mislijo sprejeti do leta 2027 ali 2028.
Kot je povedal državni sekretar za koordinacijo projekta JEK 2 Danijel Levičar, “projekt potrebuje svoj čas”, predsednik vlade Robert Golob pa o vprašanju gradnje napoveduje še referendum. Drugi blok jedrske elektrarne tako tudi v najboljšem primeru, po premierjevih ocenah, ne bo zgrajen in v obratovanju pred letom 2049. Še junija je bil najbolj optimističen rok postavljen v leto 2047.
Zato pa bo toliko hitreje potekala solarizacija, ki bo po predlogu zakona o energetski politiki občinam vsilila vrstni red energentov, začenši s sončno energijo. Zakaj tako silovito vsiljevanje sončne energije, lahko delno pojasni tudi dejstvo, da je podjetje GEN-I, ki ga je predsednik vlade vodil, dokler se ni podal v politiko, največji ponudnik električnih elektrarn na ključ. Električna energija, ki je pridobljena na podlagi sončne energije, je dražja in manj zanesljiva od tiste, ki jo ustvarijo jedrske elektrarne.
Levičar je sicer prepričan, da sprejemanje odločitev v letu 2027 ali 2028 ni prepozno. Po njegovem prepričanju se bo Slovenija, kljub trenutnim znakom renesanse jedrske energije, uspela kot ena prvih držav postaviti v čakalno vrsto za velike sistemske komponente za elektrarno. Hkrati pa seveda priznava, da bi bilo glede na trenutno situacijo veliko bolje, če bi imeli drugi blok že danes, poroča STA.
Namen delovne komisije je (po besedah oblasti) pripraviti vse potrebne podlage, tudi zakonske, da se bodo volivci na referendumu odločili, ali naj gre Slovenija v izgradnjo nove jedrske enote.
Slabo prikrita nenaklonjenost jedrski energiji
V preteklih mesecih je v javnosti tekla debata o smotrnosti izgradnje drugega bloka jedrske elektrarne. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer (iz vrst svobodnjakov) je denimo priznal, da projekt izgradnje JEK 2 pravzaprav stoji, in tudi, da ni prav nič narobe, če se projekt zamakne. Kot je pojasnil, se je zastoj zgodil pri investitorju GEN Energiji, ki jo vodi Dejan Paravan, Golobov dolgoletni partner v GEN-I. Skeptični odnos do jedrske energije sta v državnem zboru pokazala tudi poslanca iz Svobode Tamara Vonta in Miroslav Gregorčič.