2.4 C
Ljubljana
četrtek, 20 februarja, 2025

Je prestop poslanca Svobode škodil Logarju?

Piše: Spletni časopis

Na tretjem mestu pred SD Matjaža Hana so po včeraj objavljenih rezultatih meritve agencije Parsifal Demokrati Anžeta Logarja.

V primerjavi z meritvijo iste agencije decembra so izgubili skoraj dve odstotni točki ali slabo desetino podpore. V tem času se je ta stranka “okrepila” s prestopom poslanca Svobode Tineta Novaka, kar pa jim je, kaže meritev Parsifala, škodovalo. Popularnost še naprej upada tudi Svobodi Roberta Goloba. Po meritvi Ninamedie za Dnevnik so Logarjevi zadnje mesece tik pod pragom za vstop v državni zbor. V meritev Mediana za Delo in POP TV pa sploh niso vključeni. Ne obstajajo. Tako različno ravnanje in različni rezultati meritev kažejo, da mediji s pomočjo meritev agencij manipulirajo in poskušajo vplivati na vas. Primerjava danes objavljenih rezultatov meritev agencija Parsifal in decembrskih lani iste agencije, je takšna:

Zanimivo je dogajanje med manjšimi strankami, kjer je Levica sicer rahlo odskočila od nevarnih štirih odstotkov, a ostaja v območju, kjer sta še Vesna, ki bi ta mesec prišla v DZ in Glas upokojencev, ki bi vstop za malo zgrešil. Ko gre za desne stranke je zanimivo, da bi nova stranka Fokus Marka Lotriča zbrala več glasov kot SLS Marka Balažica, ki je po razhodu z njihovim uspešnim evropskim kandidatom Petrom Gregorčičem očitno v veliki krizi med volivci. Skoraj neobstoječa. Bolj dolgoročno dogajanje, ko gre za pet parlamentarnih strank in Demokrate, kjer so jih vključili v meritev, je položaj takšen:

Kako močno vpliva, če v raziskavo ne vključiš pomembnih strank, ki bi jih volilo veliko ljudi, v vprašalniku pa imaš povsem nepomembne, kaže primerjava rezultatov meritev Parsifala in Mediane za Delo pred tednom. Pomembna razlika ni le v tem, da so po Parsifalu Demokrati na tretjem mestu, po Mediani pa ne obstajajo, tudi nekaj nižje je NSi po Parsifalu pred Levico, po Mediani pa je Asta Vrečko pred Matejem Toninom. Po Delu pa bi v parlamentu prišli še Resnic.ca in Pirati. Vesna pa ne. Še manj Ruparjevi upokojenci, ki jih nimajo niti kot možnost.

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine