Piše: Vida Kocjan
Alojz Kovšca je predsednik Državnega sveta Republike Slovenije in podpredsednik stranke Konkretno, ki bo na aprilskih volitvah nastopila kot del koalicije Povežimo Slovenijo. Po naravi je optimist, glede volitev pa izpostavlja, da ima vsako ljudstvo takšno oblast, kakršno si zasluži. »Če ljudje volijo z razmislekom, jih vodijo razumni. Če ljudje volijo iz preračunljivosti, jih vodijo koristoljubni. Če pa ljudje sploh ne volijo, jih vodijo za nos.« Z Alojzom Kovšco sva se pogovarjala v petek, več pozornosti sva namenila tudi Ukrajini.
Po izobrazbi je univ. dipl. obramboslovec in urarski mojster. Rojen je bil 13. septembra 1965 v Čapljini kot drugi od štirih otrok častnika JLA in gospodinje. Po končani osnovni šoli je maturiral na Vojaški gimnaziji Franc Rozman-Stane v Ljubljani in šolanje nadaljeval na Vojaški akademiji v Beogradu in Banjaluki. Tik pred diplomo je na lastno zahtevo 2. junija 1988 zapustil JLA. Od leta 1988 do 1992 je bil zaposlen kot računalniški programer v PS Mercator. Leta 1991 je kot prostovoljec aktivno sodeloval v osamosvojitveni vojni in bil odlikovan s srebrno medaljo Rudolfa Maistra. Takoj po vojni je zapustil TO in se zaposlil pri urarskem mojstru Stanetu Kajfežu v Ljubljani, opravil urarski pomočniški izpit in izpit za trgovskega poslovodjo. Leta 1996 je dokončal študij ob delu na Fakulteti za družbene vede, smer politologija – obramboslovje in prejel univerzitetno Prešernovo nagrado za diplomsko delo, nato je ustanovil lastno podjetje. V Centru strokovnih šol Celje je pridobil strokovno poklicno izobrazbo urar in zlatar-filigranist, nato pa pri OZS opravil še urarski mojstrski izpit. V Območni obrtni zbornici Ljubljana-Bežigrad je aktiven že dlje časa. Več mandatov je bil član skupščine, nato upravnega obora, ta čas je predsednik OOZ Bežigrad. Interese stroke zastopa v Odboru urarjev pri Sekciji zlatarjev in urarjev OZS; je član Upravnega odbora OZS, predsednik Komisije za razdelitev članarine in predsednik Odbora za gospodarstvo. Je poročen in oče štirih otrok ter dedek petim vnukom.
Demokracija: Vodite Državni svet RS, kako ocenjujete njegovo delovanje, kje so vaši največji izzivi, kaj je največji uspeh?
Kovšca: Delovanje državnega sveta v aktualnem mandatu ocenjujem kot dobrega. Aktivnost državnih svetnic in svetnikov pri zastopanju interesov, na podlagi katerih so bili izvoljeni v državni svet, je nadpovprečno visoka. Če pogledamo samo statistiko vprašanj, predlogov, zakonodajnih pobud, vetov in predlogov za ustavne presoje, je ta mandat »hiperaktiven«. Če pa pogledamo globlje in ocenjujemo, koliko predlogov in pobud je bilo udejanjenih, lahko rečemo, da je to eden od uspešnejših mandatov državnega sveta.
Demokracija: Državni svet vodi številne projekte. Kateri so najpomembnejši, je to regionalizacija države?
Kovšca: Težko bi ocenil, kaj je naš največji uspeh, ker različne družbene skupine različno vrednotijo delo državnega sveta. Najbolje je, da to oceno prepustim kar javnosti. Zagotovo pa je naš največji izziv pripeljati proces decentralizacije in regionalizacije Slovenije do konca. Če nam to uspe, gre za največjo politično spremembo po osamosvojitvi.
Demokracija: Obsodili ste rusko vojaško agresijo na Ukrajino. Kakšno je vaše stališče do tega?
Kovšca: Moje osebno stališče je utemeljeno na poznavanju zgodovine, posebno vojaške, in na poznavanju geostrateških razmer. Ukrajina ni končni cilj agresivne politike, ki jo vodi Vladimir Putin, temveč prva etapa, v kateri Ruski federaciji namerava zagotoviti materialne in človeške vire za ekspanzijo v prihodnosti. Če se popularno izrazim, bi v primeru osvojitve Ukrajine Vladimir Putin dobil anabolične steroide za vojaški stroj Ruske federacije. V primeru, da Vladimirja Vladimiroviča ne ustavimo pri Ukrajini, ga bomo ustavljali znotraj Zahodne Evrope. Vojna širših razsežnosti potemtakem ne bo le mogoči, temveč bo neizogibni razvoj dogodkov.
Demokracija: Ste veteran vojne za Slovenijo. Leta 1991 ste kot prostovoljec sodelovali v osamosvojitveni vojni in bili odlikovani s srebrno Maistrovo medaljo. Kako komentirate skrbi nekdanjega predsednika države Milana Kučana, da mednarodna skupnost Ukrajini pošilja orožje. Tudi leta 1991 ga je skrbelo slovensko orožje.
Kovšca: Milan Kučan je mirotvorec, česar ni mogoče zanikati. Na žalost je njegov način zagotavljanja miru z vnaprejšnjim kapituliranjem pred agresorjem za narod poguben. Mir se ohranja z dialogom, svobodo je pa mogoče braniti le z orožjem.
Demokracija: Kako ocenjujete prizadevanja slovenskega predsednika vlade za Ukrajino?
Kovšca: Janez Janša je človek, ki ne pozna besede vdaja. Karkoli si že kdo misli o njem, eno mu moramo vsi priznati: tudi v najtežjih trenutkih ne sklepa kompromisov, temveč se bojuje za dosego svojih ciljev. Takšen je bil leta 1991, na takšen način pomaga tudi Ukrajini. Medtem ko so predsedniki veliko močnejših evropskih držav obotavljivo verbalno obsojali agresijo, je Janez Janša operativno oblikoval koalicijo za zoperstavljanje agresorju, definiral cilje in metode delovanja. Navkljub nasprotovanju v domačih političnih logih je, kot kaže, njegov ugled med evropskimi voditelji na visoki ravni.
Demokracija: Pred dnevom samostojnosti in enotnosti ste opozorili, da je pred nami pomembna in zahtevna naloga, kako naj popravimo številne družbene krivice. Kaj ste imeli v mislih?
Kovšca: V mislih sem imel odtujitev oblasti ne le od ljudstva, temveč tudi od oblastnih organov. V Sloveniji imamo dejansko dve državi. Ena funkcionira na podlagi zakonov in ustave, ena na podlagi interesov in izčrpavanja države prek parazitskih mehanizmov, ki obstajajo z enim samim razlogom: samoohranitev in zagotavljanje privilegiranega statusa. V preteklosti je bilo sprejetih več sodb v imenu ljudstva, ki niso prizadele le posameznikov, temveč celotne družbene skupine. Ne trdim, da sodišča niso spoštovala zakonodaje in da so krivično sodila, trdim pa, da so v preteklosti zakonodajo sprejemali v interesu posameznih centrov moči in izrabljali za njihove ozke cilje. V mislih imam privatizacijo, upravljanje z ekonomskimi subjekti v državni lasti, paradržavne organizacije in nekatere nevladne organizacije.
Demokracija: Kako ocenjujete delo zdajšnje vladne koalicije, morda tudi v primerjavi s prejšnjo, Šarčevo?
Kovšca: Težko je primerjati aktualno vladno koalicijo s Šarčevo vlado, ker dejansko ni podlage za primerjavo. Šarčeva vlada je funkcionirala v stabilnih razmerah, nestabilnosti so izvirale iz nje same. Aktualna vlada pa od začetka funkcionira v nestabilnih razmerah, zato so tovrstne primerjave nesmiselne. Generalno pa lahko rečem, da je aktualna vlada ob nekaterih, tudi velikih, napakah v danih razmerah delo opravila optimalno. Iskreno menim, da bi, če bi deloval v tej vladi, osebno ne mogel občutno pripomoči k temu, da bi delovala bolje.
Demokracija: Ste podpredsednik stranke Konkretno. Imate dober kadrovski potencial in dober program, kako se pripravljate na državnozborske volitve?
Kovšca: Z veliko težavami. V Konkretno smo se združili SMC in GAS. Stranki sta imeli zelo podobna programa in delili podobne vrednote. Vseeno pa je čas od združitve do volitev kratek in se medsebojno spoznavamo skozi volilno kampanjo. Ni lahko, vendar z veseljem ugotavljam, da nam uspeva in nimamo notranjih trenj. Da pa bi bila situacija še bolj zapletena, smo aktivni člani gibanja Povežimo Slovenijo, kjer se tudi prilagajamo drugim strankam in hkrati korakamo proti volitvam. Dejansko je delo v takih razmerah velik izziv. Zahteva potrpljenje, sistematičnost, veliko poguma in še več zaupanja v partnerje. Po naravi sem zmeren optimist. Če ne bi verjel v uspeh, pri projektu ne bi sodeloval. To, da vztrajam, pomeni, da sem prepričan v uspeh.
Demokracija: Kot ste dejali, je stranka Konkretno članica gibanja Povežimo Slovenijo. Zakaj je morala v zavezništvo?
Kovšca: Ni morala. Ni ji bilo treba iti v zavezništvo. Že ob združitvi SMC in GAS smo bili popolnoma prepričani o volilnem uspehu, ki zagotavlja vstop v državni zbor. A tak izid nas ne zadovoljuje. Želimo si vstopiti v državni zbor z dovolj veliko močjo, da postanemo aktivni deležniki dogajanja. Povezovanje s SLS, z NLS, Zelenimi Slovenije in Novo socialdemokracijo po našem mnenju zagotavlja dovolj moči, da po vstopu v državni zbor »izsilimo« razmislek o oblikovanju široke levo-desne koalicije.
Demokracija: Pojasnili ste že, da je gibanje Povežimo Slovenijo nastalo kot politična alternativa. Bo to novi most na politični sredini?
Kovšca: Vsekakor. Aktualna praksa medijev in nekaterih političnih strank je, da vsakogar, ki ne trobi v identičen politični rog, druga stran označuje za ekstremista. Dvopolna politika ni nič nenavadnega, je pa zelo nenavadno, da se je v Sloveniji izrodila v sovražnost. Tiste stranke, ki bi po posameznih vprašanjih sodelovale v iskanju skupnih rešitev ne glede na to, ali so v koaliciji ali opoziciji, bi bile hipoma diskvalificirane in označene kot izdajalske. S tem je treba nehati. Državni zbor ni fronta med Ukrajino in Rusko federacijo, temveč prostor, v katerem se različni, tudi nasprotujoči si pogledi soočajo zaradi iskanja čim boljših rešitev. Nikakor nismo naivni in ne pričakujemo, da bi razum v kratkem času nadomestil vzplamtele strasti. Vendar se zavedamo, da je sprememba mogoča, če le imamo dovolj poguma za prve tvegane korake.
Demokracija: Gibanju Povežimo Slovenijo ankete javnega mnenja dobro kažejo. Kaj pričakujete?
Kovšca: Če sodim po svojih življenjskih izkušnjah: dobro in slabo. Dokler volivci ne obkrožijo imen, je mogoče vse. Včasih na izid volitev lahko vplivajo aktualni dogodki, na katere politični akterji nimajo vpliva. Vsekakor se trudimo opraviti svojo nalogo po najboljših močeh. Nimamo podpore medijev, zato smo aktivni na terenu in izkoriščamo družbena omrežja. Pri izbiri kandidatov tvegamo, ker ne želimo imeti samo všečnih, temveč učinkovite in sposobne kandidate, s katerimi bomo lahko izpolnili volilne obljube. Upamo, da bodo volivci to prepoznali. Ne dvomimo o vstopu v državni zbor. Želja je dvomestna številka poslanskih sedežev.
Demokracija: S kom boste sodelovali po volitvah?
Kovšca: Prav z vsakim, tudi s tistimi, ki nas zavračajo. Ne glede na to, ali bomo v koaliciji ali opoziciji, bomo podpirali dobre predloge in kakovostne rešitve. Do mnogih vprašanj se bomo opredeljevali po lastni vesti, drugače niti ne bomo mogli, saj smo sestavljeni in različnih svetovnonazorskih skupin. Nikakor pa ne bomo sodelovali v rušilnih političnih akcijah po principu čim slabše, tem boljše za nas. Takšne prakse je bilo v preteklosti preveč.
Demokracija: V Sloveniji imamo znova t. i. novi obraz v politiki. V enem od komentarjev ste dejali, naj ljudje ne nasedajo prijaznim obrazom in pretirani samozavesti brez podlage v znanju in izkušnjah.
Kovšca: Posameznikov ne želim komentirati, bi pa ljudem dal v razmislek: ali bi vzdrževanje svojega doma zaupali osebi, ki se je do včeraj ukvarjala z neko drugo dejavnostjo, ki nima sodelavcev niti cenika, niti pravilnika, niti izkušenj na tem področju, še naslova poslovalnice ne. Če je vaš odgovor ne, kako lahko takemu človeku zaupate vodenje in vzdrževanje države?
Demokracija: Stranka Roberta Goloba nima programa, predsednik se skriva pred javnostjo, hkrati ga javnomnenjske raziskave uvrščajo visoko na lestvico. Smo Slovenci res tako naivni?
Kovšca: Smo, saj ni prvi, ki bi mu to uspelo. Razpadu stranke LDS je sledila cela kaskada novonastalih strank z novimi obrazi in se s prenovljeno embalažo vedno znova zavihtela na vrh lestvic. Dokazale so svojo uporabnost za en mandat ali še manj in izginjale na političnem obrobju. Mediji politike ne spremljajo, temveč jo delajo. So specialisti za »instant specialitete«, ki imajo na žalost zelo kratek rok trajanja. Najbrž ni treba naštevati zmagovalcev političnih evrovizij v zadnjih letih …? Upam le, da so družbena omrežja prinesla toliko svetlobe v mračno politično kuhinjo, da ljudje počasi vidijo, kaj se jim servira.
Demokracija: Zdaj že malo več vemo o tem novem obrazu, kaj nas čaka, če bodo ljudje znova nasedli?
Kovšca: Obdobje politične nestabilnosti. Aktualna koalicija se je od aktualne opozicije lahko naučila novih prijemov za oviranje dela. Če se vloge le zamenjajo, bomo najbrž posnetke sej parlamenta lahko tržili po svetu kot resničnostni šov. Politična sredina bo izginila, ostali bodo le »gladiatorji« z okopov na obeh straneh.
Demokracija: Je še kaj, kar bi radi poudarili?
Kovšca: Rad bi izpostavil le to, da ima vsako ljudstvo takšno oblast, kakršno si zasluži. Če ljudje volijo z razmislekom, jih vodijo razumni. Če ljudje volijo iz preračunljivosti, jih vodijo koristoljubni. Če pa ljudje sploh ne volijo, jih vodijo za nos.