3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

(DNEVNE MERITVE JAVNEGA MNENJA) Se Aleksandri Pivec podpora dviguje in zakaj je strmoglavila stranka Alenke Bratušek?

Piše: Sara Kovač (Nova24tv)

“Stranki SAB je v mesecu decembru lanskega leta padla podpora iz 4 odstotkov na 2,5 odstotka in se nato v februarju letošnjega leta spustila še nekoliko nižje, in sicer na 1,3 odstotka. Podobno podporo ima tudi sedaj. Pri tem je potrebno omeniti, da smo ravno v decembru lanskega leta v anketni vprašalnik uvrstili tudi Listo Roberta Goloba, sedaj Gibanje Svoboda. Sklepati je, da se del volivcev, ki je bil sicer naklonjen stranki SAB, raje odloča za stranko Gibanje Svoboda,” je direktor agencije Parsifal Dane Kostrić komentiral padec podpore Stranki Alenke Bratušek. SDS je še vedno v prednosti pred Gibanjem Svoboda in se mu podpora v primerjavi z enim dnem prej zvišuje, medtem ko Golobovem gibanju pada. Presenečenje tega dne je tudi gibanje Povežimo Slovenijo, ki se je povzpelo na 4. mesto.

Nedavna javnomnenjska anketa, ki jo je Parsifal opravil v času od 25. do 29. marca v primerjavi z njegovo predhodno anketo, opravljeno med 24. in 28. marcem, razkriva, da se stranki SDS podpora celo nekoliko raste, medtem ko se Gibanju Svoboda podpora nekoliko zmanjšuje. Če si denimo pogledamo podporo med vsemi anketiranci, lahko vidimo, da je imela SDS v prejšnji anketi 19,4 odstotka glasov, sedaj pa ima ta 20,2 odstotka glasov. Podpora Gibanju Svoboda je s 15,2 odstotka sedaj padla na 14,8 odstotka.

Gibanje Povežimo Slovenijo na 4. mestu
Če bi bile volitve v Državni zbor RS to nedeljo, bi največ volivk in volivcev svojo podporo namenilo stranki SDS (20,2 odstotka), sledile pa bi Gibanje Svoboda (14,8 odstotka), SD (6,8 odstotka), Povežimo Slovenijo (4,3 odstotka), Levica (4,2 odstotka), LMŠ (3,7 odstotka), NSi (3,3 odstotka), Resni.ca (2,7 odstotka), Pirati (2,5 odstotka) in Naša dežela (1,9 odstotka). 20,9 odstotka vprašanih je odgovorilo z “ne vem”. 6,3 odstotka vprašanih sploh ne bi šlo na volitve, 1,8 odstotka vprašanih ne bi volilo nobene stranke, 0,1 odstotka vprašanih vprašanih pa bi volilo druge stranke.

Vir: Parsifal
Naslednjih parlamentarnih volitev se bo zagotovo udeležilo 60,4 odstotka anketirancev (ocena 5). Nikakor se jih ne bo udeležilo 8,9 odstotka anketirancev. Če udeležbo primerjamo z anketo pred tem, lahko vidimo, da se je delež pripravljenih, da se udeležijo volitev, nekoliko zvišal. 59,7 odstotka vprašanih je namreč tedaj izjavilo, da se bodo udeležili volitev.

Če si pogledamo, kakšna je podpora političnim strankam med opredeljenimi volivci, lahko vidimo, da bi med opredeljenimi SDS dobila 28,6 odstotka, Gibanje Svoboda 20,9 odstotka in SD 9,6 odstotka. Gibanje Povežimo Slovenijo bi dobilo 6,1 odstotka glasov, Levica 6 odstotkov glasov, LMŠ 5,3 odstotka glasov, NSi 4,6 odstotka glasov, Resni.ca 3,7 odstotka glasov, Pirati 3,5 odstotka glasov, Naša dežela 2,7 odstotka glasov, SNS 2,3 odstotka glasov.

Vir: Parsifal

Med tistimi, ki se bodo zagotovo udeležili volitev, bi jih največ (22,9 odstotka) podprlo SDS, sledi Gibanje Svoboda (18,4 odstotka glasov), SD (6,9 odstotka). Sledijo stranke: LMŠ (4,5 odstotka glasov), Levica (4,3 odstotka glasov), Povežimo Slovenijo (4,0 odstotki), Resn.ca (3,5 odstotka), NSi (3,4 odstotka), Pirati (3,2 odstotka), DeSUS (2 odstotka) in Naša dežela (1,9 odstotka),

Vir: Parsifal

Če si pogledamo graf, ki po različnih obdobjih kaže, koliko podpornikov posameznih strank bi se udeležilo volitev, lahko vidimo, da je število podpornikov stranke SDS, ki bi se udeležilo volitev, nekoliko naraslo v primerjavi z zadnjim merjenjem 28. marca. Število podpornikov Gibanja Svoboda, ki bi se udeležilo volitev, je v primerjavi z zadnjim merjenjem nekoliko upadlo. Upadlo je tudi število podpornikov stranke SD, ki bi se udeležilo volitev.

Vir: Parsifal

Bratuškovi je volivce prevzel Golob
Če primerjamo podporo stranki Naši deželi z začetka dnevnega merjenja z dne 24. marca in nedavno anketo z dne 30. marca, lahko vidimo, da se je stranki Naša dežela, katere predsednica je Aleksandra Pivec, podpora zvišala. Ker nas je zanimalo, zakaj je tako, smo o tem povprašali direktorja agencije Parsifal Daneta Kostrića. Kostrić meni, da gre za nekoliko višjo podporo predvsem zaradi začetka volilne kampanje in posledično pogostejšega nastopanju v medijih. “Vseeno pa je potrebno biti pri interpretaciji rezultatov nekoliko previden. Gre za nizke odstotke, pri katerih ima lahko že merska napaka močan vpliv. O višanju podpore stranki Naša dežela bomo lahko bolj zagotovo govorili v prihodnjih dneh, ko se bo videlo, ali se trend rasti nadaljuje ali ne.”

Direktor Parsifala Dane Kostrić (foto: Dane Kostrić)

Ker je stranki SAB podpora v primerjavi z začetnim merjenjem očitno padla, smo Kostrića povprašali za razlog. Ta nam je odgovoril naslednje: “Stranki SAB je v mesecu decembru lanskega leta padla podpora iz 4 odstotkov na 2,5 odstotka in se nato v februarju letošnjega leta spustila še nekoliko nižje, in sicer na 1,3 odstotka. Podobno podporo ima tudi sedaj. Pri tem je potrebno omeniti, da smo ravno v decembru lanskega leta v anketni vprašalnik uvrstili tudi Listo Roberta Goloba, sedaj Gibanje Svoboda. Sklepati je, da se del volivcev, ki je bil sicer naklonjen stranki SAB, raje odloča za stranko Gibanje Svoboda.”

V raziskavo je bilo zajetih 773 anketirancev, od tega 51,4 odstotka žensk. Povprečna starost znaša 55,1 let, standardni odklon je 16.3. Največ anketirancev je iz najstarejše starostne skupine (51,1 %), nekoliko manj je zastopana srednja starostna skupina (33,7 %), najmanj je anketirancev iz najmlajše starostne skupine (15,2 %). Največ anketirancev je z dokončano srednjo šolo (32,2 %), sledijo tisti z dokončano višjo, visoko izobrazbo ali več (27,6 %), 22,4 % anketirancev ima poklicno šolo in 17,8 % anketirancev ima dokončano osnovno ali nedokončano osnovno šolo. Največ anketirancev prihaja iz vasi ali zaselka (55,6 %), sledi mesto (28,7 %) in manjši kraj (15,8  %). Največ anketirancev prihaja iz osrednjeslovenske regije (25,7 %), sledita podravska (15,5 %) in savinjska (12,7 %) regija.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine