-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Bencin v sosednjih državah večinoma dražji

Piše: Vida Kocjan

Pogonska goriva se dražijo, razlog za to pa ni samo vojna v Ukrajini, temveč tudi nespametno hitenje z »zeleno agendo«. Cena nafte se oblikuje na mednarodnih trgih, vlada na to nima nobenega vpliva. Še lani je bil sodček surove nafte na mednarodnih trgih okoli 80 evrov, prejšnji teden že 131 evrov ali 64 odstotkov več kot pred nekaj meseci.

Prejšnji teden so se cene pogonskih goriv precej zvišale. Liter bencina je bil dražji za deset, liter dizla pa za dvajset centov. Pri 50-litrskem rezervoarju goriva je to pomenilo pet evrov več za bencin in deset evrov več za dizelsko gorivo. Že ob napovedi podražitve je ponekod nastalo kaotično stanje, priča smo bili daljšim vrstam pred bencinskimi servisi, ponekod je zmanjkalo dizelskega goriva.

Ni razloga za paniko

Predsednik vlade Janez Janša je po sestanku vladne ekipe z vodilnimi v Petrolu, MOL in OMV sporočil, da ima Slovenija dovolj zalog naftnih derivatov, zato goriva ne bo zmanjkalo. Poleg tega bo vlada v primeru radikalne rasti maloprodajnih cen sprejela dodatne ukrepe za ublažitev. »Nobenega razloga ni za kakršnokoli paniko,« je sporočil premier.

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pa je pojasnil, da bo država zadostno količino naftnih derivatov zagotovila iz blagovnih rezerv in tudi skrbela za to, da cene ne bi eksplodirale.

Embargo na rusko nafto bi sicer lahko imel katastrofalne posledice na svetovnih trgih, grozi Rusija, od koder sporočajo, da se cena sodčka lahko dvigne tudi na 300 evrov. Pred dnevi je bila 131 evrov.

Državne rezerve in cena

Država bo zadostno količino naftnih derivatov zagotovila iz blagovnih rezerv, skrbela pa bo tudi za vzdržno cenovno politiko. Tako je prejšnji teden napovedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Zagotovil je, da ima Slovenija dovolj rezerv naftnih derivatov, da nas malo daljše težave pri oskrbi ne bodo prizadele. »Vsekakor pa bo država intervenirala s količinami, da zagotovimo naftne derivate,« je obljubil.

Pri cenah je po ministrovih besedah več možnosti za ukrepanje. »Skladno z intervencijo iz blagovnih rezerv se bomo odločili, kako zagotoviti vzdržno cenovno politiko v prihodnjem mesecu. Vsekakor bo država skrbela za to, da cene ne bi eksplodirale,« je zagotovil.

Obrambni minister Matej Tonin pa je dejal: »Če se bodo v prihodnjih dneh zavezniške države odločile za embargo na nafto in plin iz Rusije, bo to gotovo globoko zarezalo v Rusijo in najmočneje prizadelo vojaški stroj Vladimirja Putina.« S tem bi vojno po njegovih ocenah najhitreje ustavili, stališče Slovenije pa je, da je treba stvari maksimalno zaostriti s sankcijami takoj, »tudi če nas bo nekoliko bolelo«, je dejal.

Cene naftnih derivatov so v Sloveniji liberalizirane. Podrobna analiza stanja na trgu naftnih derivatov po liberalizaciji njihovih cen v letu 2020 je pokazala, da trg v Sloveniji deluje. Nobeno od podjetij ne izstopa bistveno po svojih cenah, zvišanje cen ni nesorazmerno glede na mednarodno okolje ali cene v gospodarski panogi.

Ukrepi države

Spomnimo pa, da je vlada oktobra lani izdala uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, s katero je znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja. Omejila je maržo distributerjev na maksimalno šest centov na liter kurilnega olja. Cene za kurilno olje se tako oblikujejo na podlagi predpisane metodologije, in sicer kot povprečna 14-dnevna cena tekočega obdobja. Vlada se je tako oktobra lani odločila za enak način oblikovanja cen kurilnega olja kot v obdobju pred liberalizacijo njegovih cen aprila 2016.

Gibanju cen kurilnega olja je vlada posebno pozornost namenila zaradi prihajajoče kurilne sezone, davki in dajatve pri litru kurilnega olja se po liberalizaciji niso spremenili.

Spomnimo še, da se je vlada pod vodstvom Janeza Janše že odločila tudi za t. i. energetske vavčerje, hkrati je pri električni energiji za tri mesece ukinila plačevanje omrežnine, zavzema pa se tudi za spodbujanje rabe obnovljivih virov energije.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine