-2.9 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

(PREJELI SMO) Tržnica, javna obravnava in podpisi

Piše: Marinka Kurilić

Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) je dne 12. 11. 2024 na svoji spletni strani objavilo  Prenovo osrednje ljubljanske tržnice; postopek izdaje integralnega gradbenega dovoljenja, ki vključuje gradnjo podzemne parkirne hiše pod odprto osrednjo tržnico v Ljubljani z zaključkom objave dne 11.12.2024. Pripombe in mnenja na objavljeno gradivo smo lahko dali v času trajanja objave.  Ta  je trajala 29 dni; kršena je zakonodaja, ki določa 30 dni.

Postopek integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice, je MNVP  vodilo na zahtevo investitorja Mestne občine Ljubljana (MOL). V tem integralnem postopku se izvaja tudi presoja vplivov na okolje. Gre za pomembne vplive na kulturno dediščino: ostaline srednjeveške Ljubljane, kot tudi državno zaščitenih spomenikov  in celo svetovno zaščitene Plečnikove tržnice.

Civilna iniciativa Tržnice ne damo je dne 11.12.2024 na MNVP oddala 1.312 podpisov (od potrebnih 200) prebivalcev MOL, ki smo jih zbrali v štirinajstih (14) dneh. In to preko šest in pol krat (6,5 x) več podpisov, kot je potrebnih. Te podpise smo priložili vlogi za vstop v postopek integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice kot stranski udeleženci.  Zahvaljujemo se vsem podpisnikom in zbiralcem podpisov, da smo uspeli zbrati številne podpise v tako kratkem času. Podpisovali so tudi številni prebivalci drugih krajev Slovenije, ki pa jih nismo smeli upoštevati (menimo, da to ni v redu, ker je Ljubljana glavno mesto države in bi morali upoštevati tudi njihovo mnenje).

Integralni postopek vključuje obnovo tržnice, gradnjo 4 oz.5 nadstropne podzemne parkirne hiše, uvozno klančino in celovito prenovo Vodnikovega trga. Naši argumenti, ki smo jih poleg podpisov priložili vlogi, temeljijo na zelo specifični geološki sestavi tal, velikem vplivu podzemnih voda, pomanjkljivih podatkih v dokumentaciji in drugo. Presoja vplivov ni upoštevala pomembnih in kritičnih vplivov varnosti! Med morebitno gradnjo garaž pa opozarjamo tudi na hrup zaradi kamionov in drugih delovnih strojev, tresljajih zaradi utrjevanja zemljine z betonskimi stebri, da ne govorimo o izpušnih plinih, prašnih delcih in drugih vplivih na tem prostoru in okolici.

Na Vodnikovem trgu so pod tlakom tržnice srednjeveške kulturne ostaline, tu sta dva državno zaščitena spomenika neprecenjive vrednosti in svetovno zaščitene Plečnikove tržnice; UNESCO jih je zaščitil leta 2021. Vsi ti spomeniki bi bili z gradnjo garaž ogroženi in celo uničeni. Država kot podpisnik Konvencije bi morala sodelovati z njenimi organi in pridobiti njihovo soglasje glede na presojo vplivov na svetovno dediščino. Tega ni bilo, postopki investitorja MOL ne sledijo zahtevam iz Konvencije o svetovni dediščini. Investitor tudi ne odgovarja na pozive Ministrstva za kulturo. MOL je iz postopka pridobivanja DGD izločil strokovno presojo vpliva na kulturno dediščino UNESCO. Glede na kršenje teh pravil sam postopek ni transparenten in očitno kot tak neustezen.

Kulturna dediščina je po Uredbi sestavni del Presoje vplivov na okolje in tudi presoja na svetovno kulturno dediščino UNESCO je po Uredbi sestavni del Presoje vplivov na okolje in ju je treba obravnavati hkrati. V Presoji vplivov na okolje namreč velja načelo “joint procedure”, ki pomeni, da se vse presoje vplivov na vsa področja izvajajo hkrati in istočasno. To je še posebej pomembno zaradi vključevanja javnosti po Arhuški konvenciji, kjer mora javnost imeti dostop do presoje vplivov na okolje, v kolikor pa se izvaja poseben del npr. Presoja na UNESCOvo dediščino v ločenem dokumentu, pa je treba to v gradivu označiti in javnosti dati na razpolago tudi ta dokument, kot sestavni del Presoje vplivov na okolje, poglavja kulturna dediščina.

Na MNVP ni bil omogočen vpogled v celoten spis, pač pa le gradivo, ki je bilo objavljeno tudi na spletni strani. S tem je bila javnosti odvzeta celovita informacija. Prav tako ni bilo javne razprave, s tem je kršena (kot smo predhodno navedli) Aarhuška konvencija, katere podpisnik je tudi Slovenija. Kršen je tudi Zakon o dostopu do informacij javnega značaja, in nenazadnje tudi Ustava RS. Sprašujemo, ali moramo res vsem pokazati, da smo “banana” država in najbolj običajnih postopkov ne moremo pravno-formalno pravilno izpeljati!

Imamo srhljiv občutek, da hoče Mestna občina Ljubljana (MOL) v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS), (ki popušča pod pritiski, a njegova naloga je, da dela strokovno) in Ministrstvom za naravne vire in prostor načrtno uničiti prostor Vodnikovega trga skupaj z vsemi spomeniki. Če želi MOL ovreči naš občutek, naj upošteva mnenja neodvisnih strokovnjakov in začne ustrezno sodelovati v skladu z zakonodajo RS ter mednarodnimi konvencijami in uredbami.

Za civilno iniciativo „TRŽNICE NE DAMO“:

Marinka Kurilić

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine