5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

(PREJELI SMO) Elena Pečarič sprašuje ministrstvo

Piše: Elena Pečarič

Spoštovani,
v skladu s 45. členom Zmed vas, prosimo za naslednje informacije in obrazložitve;

1. Zakaj vsem izvajalcem osebne asistence (OA) ni treba dokazovati javnega interesa, čeprav je to določala sprememba Zakona o osebni asistenci (ZOA-B), saj bi se s tem dokazovala strokovnost in usposobljenost glede kakovosti storitve ter razumevanja koncepta neodvisnega življenja?

2. »V igri je več kot 80 % izvajalcev OA, ki izvajajo nekakšno “oskrbo in varstvo na domu” in imajo celo svojem imenu izvajanje osebne asistence in dolgotrajne oskrbe . Kako ministrstvo loči eno od druge storitve ter posledično plačilo za posamezno storitev, še posebej v luči novega zakona o dolgotrajni oskrbi? Kako v praksi MDDZS ločuje ti dve storitvi?

3. Ob spremembi (ZOA-B) je bilo spremenjeno tudi ocenjevalno orodje in za enakopravno obravnavo vseh uporabnikov bi bilo potrebno ponovno oceniti in na novo določiti število odobrenih oz. upravičenosti ur osebne asistence za vsakega uporabnika posebej. Ključen ukrep v sprejetju ZOA-B je bil uvedba instituta ponovne ocene uporabnikov. MDDSZ je v obrazložitvah predloga ZOA-B navedlo, da spreminja zakon s ciljem uporabnikom zagotoviti čim kakovostnejše izvajanje storitev osebne asistence, ki jo potrebujejo za aktivnejše vključevanje v delo, izobraževanje in družbo. ZOA-B je določil, da se ponovna ocena upravičenosti do osebne asistence izvede po uradni dolžnosti najpozneje v 5 letih od dneva pridobitve pravice do osebne asistence, pri uporabnikih osebne asistence, ki imajo v skladu z veljavno odločbo pravico do osebne asistence, pa se uvede postopek ponovne ocene upravičenosti do osebne asistence najpozneje v 3 letih od uveljavitve tega zakona, to je do 13. 11. 2024. Prosimo za pojasnilo, kako nameravate do tega datuma izvesti vse ocene po uradni dolžnosti?

4. Po podatkih MDDSZ je bilo 3.817 uporabnikov, ki so imeli na dan uveljavitve ZOA-B veljavno odločbo o pravici do osebne asistence. Namen ponovne ocene, kot izhaja iz obrazložitve predloga ZOA-B, je bil, da se preveri, ali uporabniki dejansko izpolnjujejo pogoje po zakonu, predvsem v smislu njihove aktivnosti pri neodvisnem življenju in vključevanju v družbo. Ponovno bi se ocenil tudi obseg dodeljenih ur osebne asistence posameznemu uporabniku, saj so bile takratne komisije izvedencev neustrezne, predvsem z vidika kolizije interesov ter neizkušenosti. Zakaj do ponovnih ocen po uradni dolžnosti ni bilo izvedenih?

5. Na podlagi česa se je minister Luka Mesec odločil, da se s ponovno oceno uporabnikov po uradni dolžnosti počaka? Prosimo za dokument iz junija 2022, s katerim je bilo tako odločeno?

6. Na kakšen način namerava MDDSZ odpraviti anomalije iz preteklosti, da bodo upravičenci prejemali od države tiste pravice, in v tistem obsegu, ki jim ob veljavnih predpisih, glede na osebne okoliščine, dejansko pripada?

Hvala in lep pozdrav.

Elena Pečarič
Urednica Za-misli.si

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine