-0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(PISMO BRALKE) Najnovejša slovenska zgodovina, drugič

Piše: Frančiška Buttolo

Kratko pojasnilo tistim bralcem, ki se čudijo, zakaj sem se, čeprav nisem zgodovinarka, v svojem članku Novejša slovenska zgodovina (portal Demokracija) tako močno razburila, ker je v sedanji zgodovinski vedi v Sloveniji  pojem zgodovina Slovencev moral – bolj ali manj –  odstopiti mesto pojmu slovenska zgodovina.

Še vedno verujem, tako kot smo   sodelavci Slovenskega biografskega leksikona (SBL) verjeli  uredniku  Alfonzu Gspanu, ki je v uvodu k tretji knjigi imenovane publikacije zapisal, da  so v SBL vsi pomembni Slovenci, doma in na tujem (kolikor so bile uredništvu dostopne njihove biografije), pa tudi tisti, za Slovenijo in Slovence pomembni   pripadniki drugih narodov, ki so živeli ali delovali v Sloveniji ali zunaj nje. Vsi so v SBL pomembnih Slovencev, ne pa morda v slovenskem, leksikonu vseh tistih pomembnih oseb, ki so živele samo na ozemlju s slovensko govorečim prebivalstvom. V tem smislu so bile biografije Slovencev in za Slovence pomembnih tujcev za urednika SBL Gspana del slovenske zgodovine. SBL je zato slovenski leksikon, torej poseben del ZGODOVINE SLOVENCEV.

V tem smislu sta vidni dve pomembni značilnosti uvoda prof. Gspana v 3. knjigo SBL. Prva je ta,  da je SBL  leksikon pomembnih Slovencev in – kot se razume samo po sebi –  tudi pomembnih pripadnikov neslovenske narodnosti. Druga značilnost Gspanovega uvoda pa je ta, da je izraz  slovenski v naslovu Slovenski biografski leksikon  verjetno povzet po naslovu Avstrijskega biografskega leksikona, ki je nastal močno pod političnim vplivom pojma avstrijskega cesarstva.

Osebno sem, seveda povsem laično, prepričana, da je tudi  najnovejše pojmovanje zgodovine Slovencev zamenjal pojem slovenske zgodovine zaradi politike, namreč  v politični povezavi sedanjega dokaj marksističnega  boja EU proti nacionalizmom in rasizmom.

Ironično pa je, da imata oba – evropski  in  avstrijski pojem slovenski (slovenski biografski leksikon in slovenska zgodovina), oba, tudi marsikaj imperialno cesarskega.  Saj, če smo odkriti, EU ni nič drugega kot nekakšen novi imperij.  Zato bomo imeli – čez določen čas  – verjetno samo evropsko zgodovino in samo  Evropski  biografski leksikon, npr.  za posamezne province oziroma regije EU. Mi,  Slovenci, če takrat sploh še bomo tudi v Sloveniji, pa bomo skoraj gotovo spadali v Jugovzhodno regijo EU oziroma na Balkan. In tako bodo rešeni vsi problemi z zgodovino Slovencev in slovensko zgodovino. Pa  – vozi, Miško? Pa  – vozi, SAZU!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine