2.2 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

(PISMO BRALCA) Po ameriških volitvah

Piše: Franc Bešter, Zg. Besnica

Te bodo v zgodovino prišle kot volitve raznih nenavadnosti: menjava Bidna s Harrisovo med samo kampanjo, in le-ta je ne-bela (afro-azijskih korenin) in seveda zapovrh še ženska.

Pa tudi presenečenj: do zadnjega so ankete kazale na izredno izenačenost obeh kandidatov, nazadnje pa se pokaže, da bo Trump zmagal s precejšnjo prednostjo. To je dobro tudi zato, ker je ta izenačenost (odraz polarizirane ameriške družbe) pomenila tudi neko grožnjo, zelo majhna razlika (morda v okviru statistične napake) v volilnem rezultatu bi lahko pomenila izbruh sovražnosti med dvema taboroma, proteste, nasilje… . Odtod tudi zaskrbljenost med volilnim procesom, glede samega poteka volitev, varnostne priprave (policija, vojska…) .

Seveda sta oba kandidata svojo kampanjo gradila na temah, ki državljane (volivce) najbolj zanimajo in zadevajo v živo. To pa je odnos do migracij, splava, sedanjih vojn po svetu (Ukrajina, Bližnji vzhod). V ZDA je morda najpomembnejša tema gospodarstvo, volivce najbolj skrbi inflacija, torej notranji problemi Amerike, ne toliko zunanja politika. Trump je udaril predvsem na struno gospodarstva in migracij, in po mojem je zaradi tega zmagal. Kamala je (tudi zato, ker je ženska), zelo poudarjala pravico do splava, to je sicer pomembna, a dokaj zlajnana tema. Nasploh je odnos do teh problemov ideološko obarvan, republikance vidim kot desničarje in konzervativce, demokrate pa kot progresivce in liberalce. Sicer je pa ta idejna razklanost zelo podobna le-tej pri nas v Evropi. Vidim jo kot nasprotje med ukoreninjenostjo in emancipacijo, o čemer v knjigi »Sovraštvo do sveta« piše politična filozofinja Chantal Delsol. Ukoreninjenost: v preteklosti, v tradiciji. Masovno uvažanje migrantov vse to uničuje, tudi zato mislim, da se je Amerika, podobno kot Evropa, obrnila bolj v desno in raje izvolila Trumpa. V zadnjih štirih letih je leva (liberalna) politika to zavozila, morda tudi v namen uničevanja tradicije: preteklost je za levičarje celo moteča, oni se imajo za »napredne« in obrnjene v prihodnost. A zaradi migrantov sta se nasilje in kriminal močno povečala, in mislim, da je bilo to najbolj usodno za Kamalo. Trump namreč obljublja rešitev tega problema – z remigracijo.

Kampanja je bila agresivna, napadalna, apeliralo se je predvsem na čustva, sama vsebina je bila bolj v drugem, če ne celo v tretjem planu. Teater, predstava za množice – a množica kaj takega tudi potrebuje. Njena značilnost je bilo izključevanje, ožigosanje nasprotnika – z nesposobnostjo in z nedemokratičnostjo, celo fašizmom. Demokrati se imajo za edine prave demokrate, republikanci so zanje avtoritarci, ki ogrožajo demokracijo. A osebno sem prepričan, da se za levoliberalno politiko, tako v EU kot v ZDA, skrivajo globalisti, oni pa si prizadevajo za totalno oblast nad vsem svetom, pomeni, da se ravno za »Demokrati« skriva totalitarizem! Če bi Harrisova zmagala, bi bila njihova lutka. V tej luči vidim tudi tri poskuse atentata na Trumpa v času kampanje (namerno slabo varovanje!), organizirali so jih globalisti.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine