2.6 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

V Nado centru zdravja pripravljajo novosti

 

Piše: Petra Janša

Minuli četrtek sva se s fotografom znova odpravila na pogovor k direktorju in solastniku podjetja Nado center zdravja Matjažu Jelovčanu. Spomnimo. Nado center zdravja na Zaloški cesti v Ljubljani je ozko specializirano zasebno podjetje za zdravljenje različnih oblik motenj hrbtenice.

Pogovor je najprej nanesel na zdravljenje poškodb, kot je zvin gležnja. Ta mi je namreč za mesec dni onemogočil marsikatero dejavnost. »Zakaj se niste oglasili pri nas? Mi ne zdravimo samo bolečin, povezanih s hrbtenico, ampak izvajamo tudi protibolečinske terapije za takšne poškodbe, kot je vaša. S pomočjo aparatur, kot sta laser in tecar (globinsko pregrevanje, op. p.), namreč pospešimo cirkulacijo krvi in tako pospešimo celjenje.« V Nado centru torej ne zdravijo le bolezenskih stanj, kot so skolioza (stanje, pri katerem je hrbtenica lateralno in/ali rotacijsko ukrivljena oz. deformirana), bolečine v križu (poškodbe fasetnih sklepov, hernija diska, umboischialgia – išias) in bolečine v vratnem delu hrbtenice (cervikobrahialni sindrom, glavoboli, vrtoglavica), ampak tudi poškodbe ramenskega obroča, poškodbe kolen in kolkov, poškodbe malih sklepov in športne poškodbe.

Ste vedeli?

Že ob pogledu na anatomski model hrbtenice z medenico vidimo, kako je ta oživčena. Kot zanimivost: ste vedeli, da skozi vratno vretence poteka žila? Če je to vretence poškodovano, se posledično pretočnost žile zmanjša in povzroča vrtoglavice in človek lahko pade tudi skupaj. »Že z rahlim raztezanjem lahko dosežemo, da je žila prevodna in s tem dobi glava dovolj kisika,« nam pripoveduje gospod Jelovčan. Prav tako pa lahko samo en napačen gib hrbtenice povzroči mravljinčenje nog ali celo njihovo ohromitev. »Tudi če imaš natrenirane mišice, se lahko zgodi, da ne moreš premakniti nog, saj so te prek oživčene hrbtenice povezane z glavo. Zelo zanimivo je, kako fizioterapevt na preprost način reši tudi take težave. Raztezanje hrbtenice je ena zgodba. Druga zgodba pa je, kako lahko s trebušnimi mišicami in stiskanjem mišic na zadnjici, potisneš vretence nazaj,« nam zaupa svojo izkušnjo gospod Jelovčan. »Ko sem to delal, se je bolečina počasi zmanjševala. V dveh tednih sem bil spet na nogah. Če bi šel po poti javnozdravstvenega sistema, bi en mesec čakal na rentgen, potem dodaten mesec na ortopeda, potem še dodaten mesec na fizioterapevta, tako da bi bil zaradi bolečine v križu dva do tri mesece v bolniškem staležu. Tako pa sem v štirinajstih dneh rešil težavo,« nam uvodoma pove direktor in solastnik Nado centra, ki se ob tem vpraša, koliko bi lahko na ta način prihranili – pa ne samo denarja, ampak tudi trpljenja zaradi bolečin, povezanih s hrbtenico.

Terapijama tecar (globinsko pregrevanje) in udarni globinski valovi (ESWT) je vedno sledila terapija z laserjem. Slednji deluje protibolečinsko, protivnetno in biostimulativno. (Foto: Matic Štojs Lomovšek)

Prihajajo novosti

V Nado centru se ta čas pripravljajo na novosti. Prenovili so ekipo fizioterapevtov, pridružila pa se jim bi tudi zdravnica dr. Lilijana Furlan. »Dr. Furlanova bo spremljala splošno zdravstveno stanje pacientov, ki pridejo k nam: se pravi krvni tlak, sladkor v krvi in podobne vitalne zadeve.« Ti podatki so po direktorjevem mnenju pomembni tudi za njihovo terapevtsko zdravljenje. »Naš koncept je zdravljenje ena na ena, za nas pacient ni le številka. S pogovorom poskušamo ugotoviti, kaj človek dela, kaj je delal v preteklosti, saj s tem pridobimo širšo sliko pacientovih težav. Če pride k nam na primer gospodinja, ki je imela večinoma statično držo, vemo, kakšne terapije ji moramo predpisati,« pripoveduje gospod Jelovčan. Ob tem pove, da težave nastanejo takrat, ko se njihovi pacienti ne držijo strogo navodil, ki jim jih dajo za domov, se pravi telesnih vaj, saj jim je večkrat bolje že po nekaj obiskih njihovega centra. »Po opravljenih terapijah se potem kdaj vrnejo in rečejo, da to ne deluje. Veste, ko mi z raztegovanjem spremenimo pozicijo mišice, jo moramo potem tudi okrepiti. To pa storimo z vajami, ki jih predpišejo fizioterapevti oziroma kineziologi. »Fizioterapevt lahko s svojim znanjem pomaga marsikdaj več kot zdravniki. Zdravniki so zelo ozko specializirani, kar ni nič narobe, fizioterapevt pa ima znanje, patologijo in deluje na principu mišic in živčevja. Primer: Schrothove vaje so najbolj znane za primer skolioze,« pravi gospod Jelovčan. Njihova želja je, da poleg tega, kar že ponujajo v Nado centru, razvijajo fizioterapijo. »V roku štirinajstih dni bomo dobili aparaturo za mišice. Naj povem na primeru, kako ta aparatura deluje. Nekdo si zlomi nogo in mu jo dajo v mavec. Zaradi tega ne more dlje časa hoditi, zato mu mišice oslabijo. S to napravo, imenuje se Tesla, prek elektrosunkov, ki jih naprava proizvaja, znova pridobimo mišično maso. Reguliramo lahko jakost in hitrost impulza, ki doseže 3000 impulzov v minuti. Tako pacientu omogočimo, da prej pride do rehabilitacije. Z aparaturo lahko tudi utrjujemo mišice, da te kurijo maščobo. Teslo uporabljajo zdaj bolj v estetiki, za hujšanje, ampak za nas je bolje, da jo uporabljamo v zdravstvene namene,« nam razlaga sogovorec.

Osebna izkušnja

Sicer pa sem kot novinarka šla tudi sama kozi proces zdravljenja. Na terapije sem prihajala dvakrat tedensko, narejenih pa je bilo deset terapij. Se pravi v petih tednih sem bila deležna raztegovanja hrbtenice oziroma dekompresijske terapije hrbtenice, ki ji je sledila elektroterapija – ta deluje protibolečinsko –, prav tako mi je fizioterapevt in kineziolog po pregledu in posebnem testiranju predpisal različne vaje za krepitev hrbtnih mišic in razbremenitev bolečin v hrbtenici – te sem morala vsak dan izvajati doma. Zelo dobro sta name vplivali tudi terapiji tecar (globinsko pregrevanje) in udarni globinski valovi (ESWT), sploh v predelu hrbta, kjer so nastale težave zaradi dolgoletnega sedečega in stresnega dela. Z udarnim kladivom so mi tudi sprostili mišične vozle oziroma zategnjenost, kot ji radi rečemo. Omenjenima terapijama, ki sta se izvajali izmenično, je vedno sledila terapija z laserjem. Ta deluje protibolečinsko, protivnetno in biostimulativno. Pod črto, imejte v mislih, da je skrb za hrbtenico nujna, da vas bolečine ne presenetijo. Tako kot vsakodnevno skrbite na primer za ustno votlino, posvetite tudi skrb za enega najpomembnejših in najbolj zapletenih delov človeškega skeleta – hrbtenico. Ta nosi glavo in je steber trupa ter oklep hrbtenjače, iz katere izhajajo živci. Saj veste, preventiva je boljša od kurative!

Najpomembnejše so izkušnje

Sedemdeset odstotkov obiskov v Nado centru so starejši ljudje. »K nam prihajajo na raztezanje. Ko ima človek neznosno bolečino, je pripravljen tudi plačati, da preneha. S protibolečinsko terapijo lahko pomagamo ljudem, da se laže znebijo bolečin.« Pri raztezanju oziroma trakcijah pa so seveda najpomembnejše izkušnje. »In mi v Nado centru jih imamo. Skupaj z lastnikom Nadom (Bernard Nikšić Nado) kar dvajsetletne. Veliko ljudi je šlo skozi roke naših terapevtov.« Za konec nam gospod Jelovčan pove, da si v podjetju želijo iti v korak s časom, kar dokazujejo z digitalno tablico, kjer so posnete vaje za hrbtenico. To bi radi še nadgradili in izpopolnili v tej smeri, da bi zainteresirani sledil vprašalniku po drevesu in prek tega sam prišel do primernih vanj zase.

Spomnimo. Podjetje Nado center zdravja, ki je v slovensko-hrvaški lasti, uspešno posluje že 23 let. Na Hrvaškem imajo sedem centrov.

Fizioterapevt in kineziolog pacientu predpiše vaje za krepitev hrbtnih mišic in razbremenitev bolečin v hrbtenici – te pacient vsak dan izvaja doma. (Foto: Matic Štojs Lomovšek)

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine