0.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Skriti kotički Moravskih Toplic: domače dobrote in potepanje po zeleni naravi

Piše: Andraž Grad

Moravske Toplice, občina v samem osrčju Prekmurja, so najbolj znane po svoji zdravilni termalni mineralni vodi, Termah 3000 in Termah Vivat.

V tej slovenski severovzhodni občini pa se skrivajo še mnogi drugi biseri in dobrote, zaradi katerih so Moravske Toplice idealna destinacija ne glede na to, ali radi uživate v lokalnih dobrotah in kulinariki, spoznavate slovensko kulturno dediščino ali pa se potepate po prečudoviti zeleni naravi. V Moravskih Toplicah se vsekakor najde nekaj za vsakogar.

Raj za kolesarje

Kot občina, ki se ponaša z nazivom zelene destinacije Slovenija Green Gold, so se v Moravskih Toplicah posebej posvetili razvoju tako imenovane »mehke mobilnosti«. Občina se namreč lahko pohvali z razvejenim omrežjem kolesarskih poti, katerih izhodišče je v samem kraju Moravske Toplice. V občini je kar 250 kilometrov označenih poti za ljubitelje kolesarjenja. Različne poti so primerne tako za začetnike kot za prekaljene kolesarje, saj so različnih dolžin in težavnosti. Najkrajša pot je dolga le dva kilometra, najdaljša pa 52 kilometrov. Vsi navdušenci nad kolesarjenjem lahko v turističnoinformativnem centru Moravskih Toplic prejmejo kolesarsko karto Poti skozi Moravske Toplice, na kateri so označene in opisane različne kolesarske poti v občini. Prav tako je TIC vzpostavil interaktivno karto tematskih kolesarskih in pešpoti, ki vsebuje tudi evropske kulturne poti. Interaktivna karta je na voljo na spletni strani TIC Moravske Toplice.

Kmetija Vidov Brejg se ponaša z bogatim zeliščnim vrtom. (Foto: Andraž Grad)

Potepanje in spoznavanje narave in kulture

Poleg podeželskega sproščanja na kolesu so Moravske Toplice pravi raj tudi za pohodnike, ki lahko prav tako prejmejo v že omenjenem turističnem centru karte, kot sta Poti dediščine Moravskih Toplic, tisti, ki se radi med potjo tudi malce okrepčajo, pa Kulinarični zemljevid Moravskih Toplic. Karta Pot dediščine označuje tako pohodniške kot kolesarske poti, ki so opremljene z legendo kulturnih znamenitosti, kot so domače obrti, cerkve, gradovi, pa tudi prenočišča, hoteli, rekreacijski centri in tako dalje. Kulinarični zemljevid pa je seveda zemljevid gostiln, ki ponujajo dobro slovensko hrano in pijačo. Tisti, ki jih posebej zanimajo lokalne naravne in kulturnozgodovinske značilnosti, pa se lahko sprehodijo tudi po »močvirski« Poti po močvari v naselju Lončarovci, kjer se lahko prek interaktivnih tabel seznanijo z lokalnimi zanimivostmi in odkrivajo najbolj skrite kotičke občine. Podobna je tudi Pot metuljev, ki se začne v naselju Motvarjevci in vodi čez najbolj ohranjene travnike v Krajinskem parku Goričko ter predvsem v poznih pomladnih mesecih ponuja sproščanje ob čudovitih cvetlicah pod modrim nebom.

Domače dobrote in kulinarika

Moravske Toplice so poleg tega, da so primeren kraj za prostočasne dejavnosti za kolesarje, pohodnike ali ljubitelje termalnih mineralnih voda, tudi destinacija, ki se lahko pohvali z bogato kulinariko domačih jedi in pijač in tudi z dobro razvitim kmečkim turizmom. V gasilskem domu v naselju Ratkovci tako obratuje od leta 2010 prvi obrat za predelavo mleka na Goričkem – Gorički raj. Tam so na voljo različni mlečni izdelki, od sirov do jogurtov. Vredna obiska pa je vsekakor tudi ekološka zeliščna kmetija Vidov Brejg v naselju Fokovci, kjer si lahko ogledate čudovit zeliščni vrt ter se udeležite različnih ustvarjalnih delavnic, degustacij, kulinaričnih in drugih dogodkov. Na kmetiji se ukvarjajo s predelavo sadja in zelišč, obiskovalcem pa omogočijo, da spoznajo skrivnosti zeliščnega sveta s sprehodom skozi vrt, kjer se seznanijo s prijetno dišečimi zeliščnimi izdelki. Ogled je mogoč po poprejšnji najavi, vrata kmetije pa so od maja naprej v poletnih mesecih za konce tedna odprta tudi za naključne obiskovalce. Glavni produkti kmetije Vidov Brejg so hidrolati, eterična olja, sirupi, zeliščne soli in čaji. Kmetija se lahko pohvali tudi z zlatim priznanjem za čaj Zdravko, ki ga je prejela maja 2022 na festivalu Dobrote slovenskih kmetij, s srebrnim priznanjem za Vidov čaj in z bronastim priznanjem za čaj Moj mir na istem festivalu leto poprej. Za ljubitelje žlahtne kapljice pa je v tej vinorodni občini praktično obvezen tudi obisk galerije vin PANON v Filovskem gaju, kjer lahko pokušate raznovrstna vina ob prelepem razgledu na Panonsko nižino.

Moravske Toplice so pravi raj za kolesarje in pohodnike kot tudi za vse, ki cenijo domače dobrote. Gorički raj najdete v prostorih gasilske postaje Ratkovci. (Foto: Andraž Grad)

Čebelarstvo in čebelji pridelki

Še ena zanimivost občine Moravske Toplice je podjetje Medene zgodbe, ki ga vodi Mojca Anzeljc. V naselju Fokovci pod eno streho združuje čebelarstvo, apiterapijo, apiterapevtske pripravke in medovit vrt. Cilj podjetja je širjenje znanja o čebelarstvu in apiterapiji prek različnih delavnic. Kot je za našo revijo razložila gospa Anzeljc, hočejo predvsem poučiti ljudi o pravilnem uživanju čebeljih pridelkov. Medene zgodbe poudarjajo prednosti kristaliziranega medu in obiskovalce seznanjajo, kako si lahko pomagajo z različnimi čebeljimi pridelki, ki naj bi preprečili ali celo pozdravili marsikatero bolezen. Prav tako želijo v podjetju čebelarjem in drugim predstaviti medovite rastline, ki cvetijo ob določenem času, ter jih poučiti o avtohtonih, tujerodnih in invazivnih rastlinah. Obiskovalci si lahko ob obisku Medenih zgodb ogledajo tudi medovit vrt, kjer spoznajo večino opisanih rastlin. Medene zgodbe imajo na voljo tudi apikomoro, ki je narejena tako, da se v njej lahko hkrati zadržuje vsa družina in vdihuje aerosole iz panja, ki pomaga predvsem pri boleznih dihal. Vdihavanje panjskega zraka pa blagodejno deluje tudi proti stresu in na celotno telo. Na delavnicah, ki jih organizirajo Medene zgodbe, predstavljajo otrokom in odraslim življenje čebel, učijo, kako izdelati mazilo ali milo, in pomagajo pri pripravi načrta za medovit vrt. Za šole pripravljajo tudi naravoslovne dneve.

Nekaj drugih zanimivosti

Poleg naštetih ponudb si lahko v občini Moravske Toplice ogledate tudi različne kulturne znamenitosti in zanimivosti. V Kančevcih je poleg Doma duhovnosti »stara šola«, v kateri lahko vidite, kako je bilo nekoč videti šolsko življenje in pouk. V kraju Selo si lahko ogledate okroglo cerkvico rotundo, ki je nastala v sredini 13. stoletja in naj bi po legendi v začetku pripadala vitezom templjarjem. Zanimiva je predvsem, ker združuje romansko arhitekturo in gotsko slikarstvo. V Bogojini si lahko ogledate najbolj znano svetišče v Prekmurju, cerkev Gospodovega vnebohoda, katere arhitekt je bil znameniti Jože Plečnik. Moravske Toplice pa imajo tudi mnoge druge kulturne znamenitosti, vsekakor vredne obiska vseh, ki spoštujejo dediščino naše domovine.

Ob obisku Medene zgodbe se lahko sprostite v apikomori. (Foto: Andraž Grad)

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine