3.8 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Miha Stegel: »Za naše prebivalce si želimo lep in zdrav kraj«

 

 

Piše: Andraž Grad, foto: Andraž Grad

 

Kanal ob Soči je prijetna občina v Posočju, ki jo odlikujeta čudovita neokrnjena narava in edinstvena arhitektura. Mnogi popotniki se zato posebej v poletnih dneh radi ustavijo v tem kraju, si ogledajo znani most, se osvežijo v smaragdni Soči in se okrepčajo z raznoliko gostinsko ponudbo.

 

Vendar pa ima ta prijetni kraj tudi temnejšo plat; v občini je ugotavljajo nadpovprečno število obolelih za rakom; tragična zgodba naj bi bila povezana z gradbenim podjetjem Salonit Anhovo, ki se mu je župan Miha Stegel, izvoljen na lanskih občinskih volitvah, odločno postavil po robu. Z njim smo se pogovarjali o problematiki, povezani s podjetjem, kot tudi o bolj vedrih temah in krajih, ki jih je vredno obiskati, če se zadržujete v tem delu Slovenije.

 

DEMOKRACIJA: Gospod Stegel, bi nam glede na to, da smo na začetku poletja, povedali kaj več o turističnih dejavnostih v vaši občini, predvsem v prihajajočih vročih dneh?

Stegel: Smo zelo lepa, na srečo pa tudi kar velika občina, tako da imamo nekaj čudovitih in zanimivih dolin. Blizu samega mesta Kanal je soteska Doblarce. Tu je tudi reka Idrija, ki teče ob italijanski meji in je lep primer neokrnjene narave. Seveda imamo tudi Sočo, v kateri je več prijetnih lokacij za plavanje in osvežitev v vročih poletnih mesecih. Posebna občina smo tudi zaradi tega, ker imamo več zelo zanimivih stavb. Imamo hidroelektrarno v Doblarju. To je pravzaprav elektrarna, ki se skriva v sami gori in je videti kot iz kakšnega filma o James Bondu. Vsekakor se jo splača obiskati. Hkrati imamo črpalno hidroelektrarno, kar pomeni, da iz Soče črpamo vodo v umetno jezero, ki je hkrati lepa izletniška točka. Uporablja se kot neke vrste baterija, kar se očitno dobro obnese.

 

DEMOKRACIJA: Kako je v občini s kmečkim turizmom? Poleg tega, da ste bolj »podeželska« občina, je na poti k vam opaziti tudi veliko kolesarjev …

Stegel: V naši občini je precej kmečkega turizma. Kot vidite, imamo veliko podeželja in krajev, kot sta Kanalski vrh, Kal nad Kanalom itd. Kolesarji imajo radi pot, ki poteka tik pod vrhovom okoliških hribov, od Brd prek Liga in Kambreškega vse do Tolmina. Kolesarskih poti imamo res veliko. Pri tem bi izpostavil Park Pečno. Gre za ustvarjalni park, v katerem se veliko dogaja. Obiskuje ga precej navdušencev gorskega kolesarjenja, hkrati pa je tudi dom keramikov. V njem lahko vidite marsikaj lepega. Od drugih lepših krajev v občini bi seveda omenil še sam Kanal ob Soči z znanim mostom, lepim mestnim jedrom in posebnim trgom Kontrada. Obisk naše občine je predstavlja posebno doživetje. Veliko ljudi se zato ustavi pri nas.

 

DEMOKRACIJA: Katere so ta čas glavne investicije in prednosti proračuna v vaši občini?

Stegel: Žal je v naši občini zelo žgoča tema preskrba s pitno vodo. Precej denarja gre za to, da bi končno ljudem zagotovili neodvisen vodni vir iz Mrzleka, ki ne bi šel preko industrijske cone Anhovo. S tem bi se radi izognili vsem potencialnim nevarnostim. Ker smo po površini velika občina, imamo veliko infrastrukture za preskrbo z vodo in kanalizacije, za kar gre velik del proračuna. Prav tako imamo za občino s samo 5.200 prebivalci ogromno cest, ki jih je treba vzdrževati. Pomembne so tudi šole in skrb za najmlajše, čemur posvečamo veliko pozornosti.

 

DEMOKRACIJA: Vaša občina je podala sum kršitve okoljevarstvenega dovoljenja podjetja Salonit Anhovo, ki je v občini. Župani, ki so bili pred vami, naj nekako ne bi bili pripravljeni ukrepati glede težav s tem podjetjem, kar naj bi vplivalo tudi na to, da ste bili lani izvoljeni vi. Nam lahko poveste kaj več o tem?

Stegel: Problematika podjetja Salonit Anhovo je seveda ena ključnih tematik v naši občini. Podjetje je tukaj že več kot sto let, zato je marsikdo povezan z njim tudi prek tragičnih zgodb oziroma tako, da je tudi sam azbestni bolnik. Gre za zelo občutljivo temo. V preteklosti se o tem ni kaj dosti govorilo, občina in občinska uprava pa si nekako ni upala jasno soočati se s temi problemi. Marsikdo je imel občutek, da pravzaprav Salonit Anhovo vodi občino. Zadnje volitve so tako pokazale, da si prebivalstvo želi odločnejše drže, da se od podjetja Salonit Anhovo zahteva izpolnjevanje okoljevarstvenih ukrepov, da se zahtevajo izboljšave in transparentnost. Namesto tega povečujejo povečanje sosežig odpadkov kljub sklepu občinskega sveta, ki temu nasprotuje, in je bil sprejet brez glasu proti.

Občina opozarja na mnoge resne okoljovarstvene kršitve podjetja Salonit Anhovo.

 

DEMOKRACIJA: Katere naj bi bile glavne kršitve tega podjetja?

Stegel: Teh zadev je na žalost kar precej. Najbolj sporna je številčnost in množičnost ugotovljenih sumov kršitev okoljevarstvenega dovoljenja. Teh smo za zadnji dve leti odkrili prek sto. Ena od najbolj spornih zadev je sosežiganje odpadkov pri prenizki temperaturi. Naj dam smiselno primerjavo; to je tako, kot če bi razkuževali sterilne inštrumente pri prenizki temperaturi. Z drugimi besedami, ne pride do uničenja strupenih in nevarnih snovi. Potem so tu prevelike emisije oziroma izpusti prahu, različne prekoračitve, sistemi, ki bi morali avtomatično prenehati sosežigati odpadke v primeru okvar, očitno ne delujejo. To so bistvene zadeve, saj mora sistem delovati neoporečno, če želimo zagotoviti varnost prebivalcev.

Bistveno je, da začne država obravnavati naprave za sosežig enako kot sežigalnice. Skoraj vso energijo pridobijo s sežiganjem odpadkov, ob tem pa se jim preprosto dovolijo stvari, kot je preseganje polurnih mejnih vrednosti, ki jih sežigalnicam ne dovolijo. Tako včasih presegajo polurne mejne vrednosti tudi do petkrat. Žal jim je to trenutno dovoljeno, ker veljajo za cementarne drugačni pogoji in le dnevno povprečje. Primer: če razkuhate pašto na dvesto ali tristo stopinj, potem ne pomaga, tudi če jo hladite ves dan, škoda je narejena.


 Župan Miha Stegel si prizadeva za razvoj turizma in kmetijstva. (Foto: FB)

DEMOKRACIJA: Kakšne pa so najhujše posledice teh kršitev za okolje in prebivalce?

Stegel: V naših krajih smo priča tragediji, ki je posledica tega, da se je dolgo časa govorilo, da azbest ni škodljiv. To plačujemo še po dvajsetih, tridesetih, celo petdesetih letih. Podobna zgodba se sedaj odvija s sosežigom odpadkov, ko nas tudi prepričujejo, da sosežig odpadkov v cementarni ni škodljiv. Nove raziskave medtem že kažejo drugačno sliko; tako so pripisali cementarni s kloridi bogate prašne delce, ki škodujejo zdravju. V občini imamo nadpovprečno povišano število obolenj z rakom. Študije kažejo, da je vpliv podjetja Salonit Anhovo na kakovost zraka bistven in eden večjih dejavnikov. Pomembne so zgodbe, ki jih poznamo o nepravilnem sežigu odpadkov v tujini, kjer je zaradi prenizkih temperatur prišlo do onesnaženja okolice. To lahko zelo dolgo časa ostane v zemlji, zato je spoštovanje okoljevarstvenega dovoljenja nujno. Še enkrat poudarjam: nujno potrebno je, da država sprejme zakon za izenačitev mejnih vrednosti in obratovalni monitoring, to je nadzora nad izvajanjem sosežiga.

 

DEMOKRACIJA: Naj se za konec vrneva še k sami občini; kakšni so vaši načrti do konca mandata?

Stegel: Predvsem se nameravamo osamosvojiti, tako da ne bomo govorili samo o Salonitu Anhovo, temveč bomo od njega postali neodvisni. Občina ne prejema od podjetja Salonit Anhovo nobenih večjih finančnih sredstev, zato si mora ustvariti neodvisno poslovno okolje. Predvsem se bomo usmerili v kmetijstvo in turizem, želimo pa tudi izboljšati kvaliteto osnovnih šol. Želimo si lep in zdrav kraj za naše prebivalce.

Obiskovalci si lahko ogledajo tudi več zanimivih hidroelektrarn na Soči.

 

Izpostavljena stavka:

 

»V naših krajih smo priča tragediji, ki je posledica tega, da se je dolgo časa govorilo, da azbest ni škodljiv. Podobna zgodba se sedaj odvija s sosežigom odpadkov.«

 

»Smo zelo lepa in na srečo tudi kar velika občina, tako da imamo nekaj zelo lepih in zanimivih dolin.«

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine