Piše: C. R.
V torek, 12. novembra, sta predsednica RS dr. Nataša Pirc Musar in župan občine Kamnik Matej Slapar uradno odprla novo OŠ Frana Albrehta, ki letos praznuje okroglo 60. obletnico, kar nosi to ime. Na novi šoli pouk že od začetka septembra obiskuje 537 učencev, med njimi 38 prvošolcev.
Nova šola ima 32 učilnic, 18 kabinetov ter številne tehnične in upravne prostore. Skupno obsega 8000 kvadratnih metrov bruto uporabne površine. Zasnovana je z dovršeno prostorsko akustiko, aktivno in pasivno požarno zaščito ter najsodobnejšimi sistemi strojnih in elektroinštalacij. Zgrajena je po sodobnih standardih protipožarne in protipotresne varnosti. Nova šola je z vidika zasnove, prostorov in opreme popolnoma prilagojena uporabi najsodobnejših pedagoških metod, uvršča pa se med šole z najboljšimi pogoji za učence v državi. Njena arhitekturna zasnova s pogledi daleč v okolico kamniških hribov prikazuje, da sodobna šola ni zaprt prostor, ampak je vključujoča, omogoča širino in možnosti za socializacijo otrok.
To je projekt zaupanja in sodelovanja!
»Pomanjkanje učiteljskega kadra in nespoštljiv odnos do učiteljev nam grozi, da bodo problemi v šolstvu postali še večji. Nimamo več časa za napake. Javno šolstvo je odgovornost države, lokalne skupnosti in vseh nas. Šola naj bo prostor, kjer se razvija človečnost, osebni stik, sodelovanje, podpora in prijateljstvo,« je ob odprtju dejala predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar, nekoč tudi sama učenka te šole. »Nova šola združuje tradicijo in sodobne pristope. Novi objekt je simbol napredka in izzivov, ki so pred nami,« je še dejala predsednica.
»Nova šola je projekt zaupanja in sodelovanja,« je dejal župan občine Kamnik Matej Slapar, ki je projekt pripeljal do točke, da je bilo po 15 letih načrtovanja mogoče začeti z gradnjo in jo dokončati v zgolj treh letih. Poudaril je enotnost in vizionarstvo različnih list in političnih strank v občinskem svetu, ki so imele pogum, da so podprle gradnjo nove osnovne šole. Zato se je javno zahvalil članom gradbenega odbora in njihovemu predsedniku, nekdanjemu podžupanu Bogdanu Pogačarju, prejšnjima ravnatelju in županu ter zdajšnji ravnateljici, arhitektu, nadzornikom in predstavnikom izvajalcev. Ob tem je spomnil, v kakšnih neugodnih pogojih je tri leta potekala gradnja: najprej je bila epidemija covida, nato je vojna v Ukrajini pognala cene gradbenega materiala v nebo, lani pa so Občino Kamnik prizadele zgodovinske poplave.
Zasnovana za integracijo najsodobnejših učnih metod
Učilnice v novi OŠ Frana Albrehta so opremljene z najsodobnejšo opremo, kot so kinestetične mize in interaktivne table ter so modularno zasnovane, kar omogoča hitro prilagajanje različnim potrebam – od tradicionalnih učnih ur do projektnega dela in delavnic. Poseben poudarek je na naravni svetlobi in prilagodljivih učnih prostorih, ki spodbujajo dobro počutje in kreativnost. Posebnost zgradbe so tudi amfiteatralne stopnice, ki pritlično avlo povezujejo s prvim nadstropjem.
Šola je sestavljena iz treh lamel – A, B in C, ki v tlorisu tvorijo črko U. Šola je zgrajena iz 250 ton jekla za nosilno konstrukcijo, 5.000 kubičnih metrov betona in 550 ton armature. Vse tri lamele so vertikalno povezane z dvigalom, zasnova šole pa je prilagojena tudi pouku gibalno oviranih. Zgradba s svojo zasnovo in svetlimi prostori simbolizira odprtost do okolice, sveta, povezanost in željo po pridobivanju znanja.
Šola stoji na območju nekdaj močnega industrijskega mesta Kamnik, zato ima trden kamnit in betonski izgled. Uporaba lesa, predvsem v drugem nadstropju, prostoru daje toplino in povezanost z naravo, kar odraža tudi dejstvo, da gozdovi pokrivajo 58 % površine Slovenije. Uporaba lesa tako nima le trajnostnega, temveč tudi simbolen in emocionalen pomen.
Dela se nadaljujejo z gradnjo športnega parka
Celotna investicija v novo šolo je znašala približno 18,8 milijona evrov, od tega je 2.348.677,50 evra prispevalo Ministrstvo za šolstvo. Sedaj se bodo dela nadaljevala z rušitvijo stare šole in gradnjo športnega parka, namenjenega različnim športnim disciplinam. Poleg igrišč je predvidena tudi gradnja tekaške proge, poligona za skok v daljino ter ureditev parka za druženje, igro in pouk na prostem. Park bo namenjen izobraževanju, igri otrok, športnim prireditvam, medgeneracijskemu povezovanju in druženju učencev novozgrajene šole in sosednje OŠ Toma Brejca. Investicija v ureditev parka bo predvidoma znašala še dodatnih 2,1 milijona evrov. Po gradnji športnega parka pa bo sledila tudi gradnja nove telovadnice.
Odprtje nove OŠ Frana Albrehta Kamnik tako postavlja nove standarde v slovenskem šolstvu in predstavlja pomemben korak v prihodnost izobraževanja v regiji. Zgradba bo pomembno prispevala k izboljšanju pogojev za izobraževanje ter učencem omogočila, da razvijajo svoje potenciale v sodobnem in spodbudnem okolju.