Piše: Vida Kocjan
Župana Kamnika in Komende ter direktor kamniškega zdravstvenega doma navajajo, da bodo uporabili vsa pravna sredstva in pritiske, da ohranijo NMP v za potrebe občanov obeh občin.
Vodstva občin Kamnik, Komenda in Zdravstvenega doma (ZD) dr. Julija Polca Kamnik so osupli nad napovedano uvedbo nove mreže Nujne medicinske pomoči (NMP), v okviru katere je predvidena ukinitev zdravnika v NMP in dežurne službe v celoti v roku enega leta tudi na območju Kamnika in Komende. Po dostopnih podatkih bo NMP preusmerjena v občino Domžale.
Župana in direktor ZD v protestnem pismu poudarjajo, da je ustrezna organiziranost in učinkovito delovanje zdravstvenega sistema na primarni ravni zelo pomembna pri zagotavljanju tovrstnih storitev za vse bolj starajoče se prebivalstvo.
Od delovne skupine, ki v okviru ministrstva za zdravje pripravlja reorganizacijo NMP, zato zahtevajo, da se ukinitev dosedanje dobro organizirane službe na območju Kamnika in Komende nemudoma umakne in stvari nedvoumno pojasni. Zahtevajo tudi odgovor na vprašanje, v čem naj bi bila bistveno večja prednost sedeža NMP, lociranega v Domžalah.
Podpisniki tudi ocenjujejo, da je predlog za reorganizacijo službe NMP nesprejemljiv, saj bi to pomenilo, da se na celotnem območju obeh občin (Kamnik in Komenda), ki imata skorajda 37.000 prebivalcev, dostop do zdravnika v nujnih primerih tako rekoč ukine. Obe občini pokrivata skupaj skoraj 300 kvadratnih kilometrov površin, pri čemer so lokalne ceste v dveh tretjinah speljane na dokaz zahtevnih hribovitih območjih. Do najbolj oddaljene točke v občini Kamnik znaša razdalja skoraj 30 km, zato si je nemogoče predstavljati, da za tako oddaljena naselja oz. njeno prebivalstvo predvidena sprememba organiziranosti NMP ne bi predstavljala težav.
Gre tudi za območja, ki so reliefno izredno razgibana, zgolj v Kamniku je 22 krajevnih skupnosti in 102 naselji. Z vidika reševanja življenj pa šteje vsaka minuta, zato je povsem nerealno razmišljanje, da lahko vozilo NMP iz Domžal pripelje na kraj reševanja hitreje, kot je slednje mogoče iz Kamnika.
Nadalje navajajo, da so višje ležeči poseljeni kraji na nadmorski višini med 500 in 800 metri, posebno pozornost je na teh mestih treba nameniti tudi v zimskem času. Obstaja tudi precejšnja verjetnost, da se številni starejši s težko dostopnih krajev, kot so Tuhinjska dolina, dolina Črne ter v zaselkih pod Krvavcem, zaradi povečane oddaljenosti ne bodo odločali za obisk zdravnika v Domžalah, četudi bi bilo njihovo zdravje v nekem trenutku ogroženo.
Župana in direktor ZD opozarjajo tudi na povečane prometne tokove, kjer skozi Kamnik potekata dve prometno močno obremenjeni državni cesti. Pogosto prihaja tudi do preusmeritve cestnega prometa iz avtocestnega odseka Ljubljana – Celje – Maribor na državno cesto Kamnik – Motnik – Ločica. Slednje posledično predstavlja še dodatni dejavnik tveganja pojavnosti večjega števila prometnih nesreč in potrebo po takojšnji intervenciji obstoječe in dobro organizirane kamniške NMP.
Opozarjajo še na naravne danosti območje pod Kamniško-Savinjskimi Alpami in s tem povezanim dobrim turističnim obiskom. Na tem območju sta še turistični kompleks Terme Snovik ter območje Velike planine. Veliko je pohodništva, pa tudi nesreč, kjer so potrebne hitre in učinkovite intervencije.
Enota NMP Kamnik je letos opravila skoraj 1.500 nujnih intervencij, urgentno ambulanto je obiskalo 14 tisoč pacientov, obe števili letno naraščata. Enota NMP Kamnik ima že zdaj 21 zaposlenih, 6 reševalnih vozil, vozilo urgentnega zdravnika, reanimacijsko sobo, malo kirurgijo, ambulanto za rdečo cono, sivo cono, dve ambulanti za preglede, dva urgentna centra in številne druge naprave. Nadalje opozarjajo, da je v Kamniku že vrsto let organiziran Javni zavod CIRIUS Kamnik, ki skrbi za otroke in mladostnike s posebnimi psiho-fizičnimi potrebami. Iz vsega navedenega sledi, da bi bilo povsem neodgovorno ukinjati NMP.
Župana občin Kamnik in Komenda ter direktor ZD navajajo, da so že v letu 2015 z odločnim protestom dosegli ohranitev NMP. Zavedajo se namreč odgovornosti za ohranjanje življenja in zdravja ljudi. Tudi tokrat bodo uporabili vsa pravna sredstva ter vse oblike pritiska, da ohranijo NMP za potrebe občanov obeh občin.
Od vseh pristojnih zahtevajo, da predlog nove mreže oz. reorganizacije umaknejo.
Protestno pismo so naslovili na ministrstvo za zdravje, predsednika države Boruta Pahorja, predsednika vlade Roberta Goloba, Marjana Šarca, Mateja Tonina, Janeza Ciglerja Kralja (slednji so iz Kamnika), vodje poslanskih skupin državnega zbora, Varuha človekovih pravic Petra Svetine, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Zdravniško zbornico Slovenije, Skupnost občin Slovenije in vodje svetniških skupin občinskih svetov Kamnik in Komenda.
Pod protestno pismo so podpisani: Sašo Rebolj, direktor ZD Kamnik, Stanislav Poglajen, župan Občine Komenda in Matej Slapa, župan Občine Kamnik.