-0.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Ustanovitelj Meborja Boris Mesec: Smo svetovno usmerjeno podjetje

Piše: Andraž Grad

Podjetje Mebor iz Železnikov je eden glavnih svetovnih proizvajalcev žag in strojev za primaren razrez lesa. Danes podjetje večino strojev izvaža v tujino in je v tej panogi navzoče na praktično vseh svetovnih trgih. Med strankami Meborja najdemo tako slovenska podjetja in obrtnike kot velika mednarodna podjetja. V letu 2011 je Boris Mesec prejel nagrado obrtnik leta, leta 2018 pa je bil Mebor razglašen za zlato gazelo kot eno najhitreje rastočih slovenskih podjetij. O začetkih Meborja in zgodbi o uspehu, ki je sledila, smo se pogovarjali z ustanoviteljem podjetja Borisom Mescem. Kot nam je dejal, se je vse začelo, ko se je na družinski kmetiji odločil narediti žago za domačo rabo …

Kaj nam lahko poveste o začetkih podjetja Mebor?

Boris Mesec: V preteklosti smo na svoji gorski kmetiji razžagovali les. Žaga, ki jo je uporabljal moj oče, je bila precej počasna in neučinkovita, zato sem pri dvajsetih letih začel razmišljati, da bi naredil novo. Najprej sem torej naredil žago zase in za domače potrebe, pri čemer mi je bil v veliko pomoč brat Roman. Ko smo začeli to žago uporabljati, nam je postalo jasno, katere metode so najučinkovitejše in katere so slabe. Kmalu so našo žago opazili tudi sosedje in tako so se začela prva povpraševanja. Naši prvi kupci so bili predvsem slovenski kmetje in manjši žagarji. Mnogi od njih so kasneje postali precej uspešni. Doma je bila manjša delavnica s »fleksarico«, »švas« aparatom in »bormašino«, in ker drugega orodja nismo imeli, smo se morali kar znajti. Tako je nastala prva žaga. Najprej smo se posvečali slovenskemu trgu, na katerem smo prodali kar precej žag. Zatem smo začeli tudi izvažati, najprej na Hrvaško in v Avstrijo. V začetku devetdesetih let smo se udeležili prvega sejma, na katerem smo podrobneje predstavili svojo ponudbo. Potem smo se začeli predstavljati tudi na sejmih v tujini, in sicer v Avstriji, Italiji in Nemčiji. S tem se je začel posel širiti. Takrat sem zaposlil prve sodelavce, večina njih pa je ostala z nami do upokojitve.

Mebor lahko obiščete v Železnikih na Gorenjskem. (Foto: Mebor)

Mebor se je torej od svojih skromnih začetkov močno razširil in uveljavil tudi na mednarodnem trgu. Kako je s podjetjem danes?

Boris Mesec: Danes smo podjetje, ki v Sloveniji zaposluje približno 140 ljudi. Svojo dejavnost smo močno razvili. V začetku so bile naš glavni izdelek horizontalne tračne žage za razrez hlodovine. Kasneje pa smo razvili vse potrebne stroje za sodoben žagarski obrat. V svoji ponudbi imamo vse, kar žagarji potrebujejo. Sem sodijo različni transporterji za hlodovino in deske, večlistne krožne žage, robilniki, stroji za vzdrževanje rezil itd.

Vaše podjetje veliko posluje tudi v tujini, kajne?

Boris Mesec: Smo svetovno usmerjeni, včasih smo izvozili okoli 95 odstotkov vseh naših produktov. V zadnjih letih pa se slovenska žagarska industrija zelo dobro razvija in s tem se je prodaja na slovenskem trgu povečala na približno 10 odstotkov. Navzoči smo praktično po vsem svetu, od držav Zahodne in Vzhodne Evrope do Severne in Južne Amerike, Avstralije in Nove Zelandije. Skratka, s svojimi stroji smo navzoči povsod po svetu. Lahko bi rekel, da smo med večjimi proizvajalci na tem področju v Evropi in svetu. Pri tem smo vedno delali pod našo blagovno znamko Mebor, ki ima precejšnjo veljavo v tej panogi. Nočem se preveč hvaliti, vendar smo vsekakor pomembno podjetje v tej industriji. Tudi danes se redno udeležujemo sejmov povsod po svetu in veliko prodajamo prek zastopnikov, ki jih imamo med trideset in štirideset.

Stroji in žage podjetja Mebor so svetovno priznani, samo podjetje pa spada med večja svetovna podjetja v tej panogi. (Foto: Andraž Grad)

Na katere evropske trge pa najpogosteje izvažate svoje produkte?

Boris Mesec: Pravzaprav na vse evropske trge. Največ izvažamo v države, kot so Avstrija, Nemčija, Francija, Poljska, Slovaška, države nekdanje Jugoslavije, Romunija, Rusija, Madžarska in Italija. Moram priznati, da smo se nekaj časa malce bali zahodnega trga, vendar pa imamo sedaj z njim zelo pozitivne izkušnje. Na vseh teh trgih imamo svojega zastopnika.

Kdo pa so vaši glavni kupci, komu najpogosteje prodajate svoje proizvode?

Boris Mesec: Gre predvsem za individualne kupce. Za tiste, ki jim postavimo žago, lahko predvidevamo, da nekaj časa ne bodo kupovali nove žage, zato vedno iščemo nove kupce. Med našimi kupci so tako kmetje, mizarji, tesarji in tudi veliki žagarski obrati. V zadnjem času smo začeli izdelovati tudi večje žagarske linije, ki v osmih urah razrežejo petsto kubičnih metrov hlodovine. V tem primeru so naše stranke seveda profesionalni žagarji. Na kratko rečeno, imamo zelo različne kupce.

Kakšno je vaše mnenje o gospodarjenju z gozdovi v Sloveniji? Mislite, da so na tem področju potrebne kakšne spremembe?

Boris Mesec: Včasih, ko smo žagali doma, sem bil bolj povezan s tovrstnimi zadevami, danes tega ne spremljam več tako tekoče. Zdi pa se mi zelo narobe, da velikokrat našim žagarjem primanjkuje hlodovine in da preveč dobre neobdelane hlodovine še vedno izvozimo čez mejo v tujino. To je velika škoda tako za državo kot za gospodarstvo, saj v tem ni nobene dodane vrednosti. Hlod se preprosto samo poseka in proda. Lahko pa rečem, da se v Sloveniji v zadnjem času žagarska industrija precej razvija, tudi s pomočjo subvencij. Vse več hlodov lahko predelamo doma, čeprav sem mnenja, da bi jih lahko predelali še več. Mislim, da bi glede tega morala ukrepati država in zagotoviti, da več hlodov ostane v Sloveniji. Cilj države in vseh nas bi moral biti, da se čim več hlodov predela doma in da se iz tega potegne kar največ dodane vrednosti. Če so bile prej, kot sem že omenil, tudi subvencije, letos za zdaj glede tega slabo kaže.

Mebor je dobro posloval tudi v času epidemije. (Foto: Mebor)

Kako pa je gospodarska kriza, ki jo je sprožil novi koronavirus, vplivala na vaše podjetje?

Boris Mesec: Ko se je začela epidemija, smo bili vsi malce panični. Moram pa reči, da je takratna vlada in država zelo hitro ukrepala. Tako da smo imeli, kar zadeva poslovanje, ogromno dela. Ni bilo nikakršnega padca v smislu, da bi se zmanjšalo število naročil ali kaj podobnega. Delali smo zelo dobro. So se pa drugje pojavili problemi, predvsem ker so delavci zbolevali in ni bilo dovolj delovne sile. Če se ne bi pojavila bolezen, bi takrat posel še bolj rastel. Kasneje so se začele težave tudi z dobavo sestavnih delov in podobno. Posledica tega je bil skok cen materialov, ki smo ga kar močno občutili.

Bi nam za konec zaupali, kako vidite podjetje Mebor v prihodnosti?

Boris Mesec: Naše glavno vodilo je nenehen razvoj in izboljšave naših strojev. Le tako smo lahko konkurenčni na globalnem trgu. Zelo pomembno je tudi dobro poslovno okolje. Vsako leto imamo približno 20-odstotno rast, zato stalno zaposlujemo nove sodelavce. Veliko delamo z mladimi in na praksi imamo vsako leto več vajencev ter mladih inženirjev. To je zelo dobra priložnost, saj tako dobimo ustrezen kader.

Zavedamo se, kako pomembna je dobra klima v podjetju, zato se trudimo za medsebojne odnose in pošteno plačilo naših sodelavcev. Imamo dobre plače, ki so precej nad slovenskim povprečjem v naši panogi.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine