1.6 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

(POSOČJE) Do čiste energije v regiji z vodikovo dolino severnega Jadrana

Piše: C. R. 

Na Novogoriškem forumu je bilo v ospredju vprašanje o priložnostih, ki jih prinaša iniciativa vodikove dolingospodarstvu severne Primorske. Udeleženci so se strinjali, da je gospodarsko-raziskovalno-razvojna iniciativa ključna za zeleni prehod regije in države, ob tem pa izpostavili nujnost povezovanja med različnimi deležniki.

Dr. Tomaž Vuk, član uprave Salonita Anhovo, ki aktivno sodeluje pri vzpostavitvi mednarodnega vodikovega ekosistema v regiji, je poudaril, da zeleni prehod pravzaprav pomeni transformacijo celotne energetike. »Dolga leta smo porabili več energije, kot nam jo je dalo sonce. Tej odvisnosti se bo težko odpovedati, kljub temu pa je koncept energetike potrebno postaviti na novo.«

 Dodal je, da Evropska unija načrtuje vzpostavitev manjših ekosistemov, ki bi jih povezali v vseevropsko mrežo. »Pri iniciativi vodikove doline smo na začetku in če bomo v širši regiji med prvimi, lahko pridobimo pomembne konkurenčne prednosti.« Poudaril je velik pomen sodelovanja in vzpostavljanja javno-privatnih partnerstev.

Kaj pomeni “vodikova dolina”?

Dr. Janez Blaž iz Direktorata za trajnostno mobilnost in prometno politiko na Ministrstvu za infrastrukturo opozarja na vlogo države, ki mora pri tako pomembnih mednarodnih projektih priskočiti na pomoč podjetjem. »Pri vodikovi dolini govorimo o geografskem območju, kjer je vodik eden izmed ključnih virov energije, tako na področju transporta kot industrije, ob tem pa je pomembno, da je vodik pridobljen iz obnovljivih virov energije.«

O nujni podpori države se je strinjala tudi mag. Nevenka Volk Rožič, direktorica Severno Primorske gospodarske zbornice. »Gospodarstvo zelo dobro ve, kaj je potrebno narediti, potrebuje pa močno okolje, ki ga stimulira in ne zavira. Gre za novo industrijsko revolucijo, ki bo tudi prinesla spremembo miselnosti za vse. Podpora države se mora začeti s sprejetjem strategije vodika. Govorimo o pomembnem razvojnem koraku naše države, podpora podjetjem pa je zato nujna.«

Župan Nove Gorice dr. Klemen Miklavič je izpostavil, da sta pri vpeljevanju vodikovih tehnologij vpletena tako znanost in podjetništvo. Ob tem je dodal, da »govorimo o novi paradigmi v razvoju tehnologij in tisti, ki bo prvi omogočil razvoj, bo postal paradni konj.« Tudi Miklavič prepoznava pomembnost inovacij in raziskav na tem področju, to pa je, kot je poudaril, možno zgolj s povezovanjem različnih institucij.

V cementarni Salonit Anhovo že uresničujejo svoje zelene razvojne načrte

Uporaba čistega vodika, strateške surovine prihodnostipodpira prizadevanja edine cementarne v Sloveniji za prehod na čisto, obnovljivo energijo. »O vodiku smo začeli razmišljati predvsem zato, ker predstavlja eno od možnosti razogljičenja prometa in industrijskih procesov tako v cementarni kot v ostalih sektorjih po celotni regiji.« Prve korake so v Salonitu Anhovo naredili na področju transporta, ko so postavili prvo vodikovo polnilico pri nas. Vuk ob tem opozarja na pomanjkanje vozil na vodikov pogon, a dodaja, da je v začetnih fazah pomembno, da z aktivnostmi, kot je postavitev vodikove polnilnice, postanejo kredibilen partner za proizvajalce vozil na vodikov pogon. »Čisti vodik želimo sčasoma uporabljati za transport cementa. Še letos želimo dobiti prvo vodikovo vozilo, načrtujemo tudi železniški promet na vodikov pogon. Kljub temu, da končna rešitev še ni blizu, delamo na projektiranju pilotnih naprav,« je še dodal in ob tem izpostavil številne priložnosti za inovatorje, saj za »našimi velikimi idejami stoji ogromno inženirjev in drugih zaposlenih, ki jih s svojim znanjem in izkušnjami poskušajo uresničiti.«

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine