2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Bomba v Novi Gorici uspešno deaktivirana – že sedma po vrsti, odkar obnavljajo železniško postajo

Piše: C. R. 

V Novi Gorici so dopoldne uspešno onesposobili 226-kilogramsko bombo iz 2. svetovne vojne. Pristojni so s potekom deaktivacije zadovoljni. Med drugim so izpostavili tudi odlično sodelovanje slovenske in italijanske strani ter pohvalili prebivalce, ki so upoštevali navodila.

Član Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Aljaž Leban je za STA pojasnil, da so z deaktivacijo, ki je potekala po vnaprej pripravljenem načrtu in analizi, začeli po končani evakuaciji. Bombo so premaknili v izkopano luknjo, obloženo z dodatnim materialom, da v primeru detonacije ne bi prišlo do prevelikih poškodb.

Nato sta pripadnika državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi s prilagojenim orodjem z bombe odvila vžigalnik. Pri tem sta pazila, da nista uporabila prevelike sile. Ko sta odvila vžigalnik, so izvlekli še detonator, s tem pa je bila bomba onesposobljena. “Imamo plašč bombe z eksplozivom, ločeno od vžigalnega sistema,” je pojasnil končni izkupiček intervencije.

Vodja evakuacije Simon Vendramin je v izjavi za medije pojasnil, da je ta potekala nemoteno, brez zapletov. Za organizacijo so imeli po njegovih besedah na voljo en dan, kar je zahtevalo veliko truda. Prebivalcem se je zahvalil za upoštevanje navodil. Zahvalil se jim je tudi načelnik Policijske postaje Nova Gorica Sejad Jušić. Policija v času evakuacije ni ugotovila niti enega prekrška. “Vse je potekalo tako, kot je bilo dogovorjeno,” je poudaril.

Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan se je zahvalil vsem sodelujočim pri deaktivaciji. V intervenciji je na slovenski strani meje sodelovalo 132 oseb, so sporočili z novogoriške občine. Med njimi pripadniki Civilne zaščite, gasilci, policisti, taborniki in člani Rdečega križa Slovenije.

“Iskrena zahvala in moj osebni poklon vsem, ki so sodelovali pri sami operaciji … da smo zadevo hitro in učinkovito spravili pod streho,” je poudaril župan Nove Gorice Samo Turel. “Veselim se že nadaljnjega sodelovanja s kolegi s sosednje strani meje, vendar ne ob tovrstnih akcijah, ob kakšni bolj sproščeni,” je dodal.

Odlično sodelovanje med občinama je izpostavil tudi goriški prefekt Raffaele Ricciardi. Župan italijanske Gorice Rodolfo Ziberna pa je izrazil zadovoljstvo, da so strokovnjaki bombo onesposobili zelo hitro.

Pred začetkom deaktivacije letalske bombe so tako na slovenski kot italijanski strani evakuirali okoliške prebivalce. Na slovenski strani so vzpostavili dve varnostni območji. Za prvo so zapovedali popolno evakuacijo. To, tako imenovano rdeče območje je segalo 400 metrov od mesta najdbe bombe. Za drugo, rumeno območje pa je veljal ukrep zaklanjanja. To pomeni, da prebivalci po sprožitvi sirene do naznanitve konca nevarnosti niso smeli na prosto. To območje je segalo med 400 in 600 metrov od najdišča bombe.

Po uradnih standardih bi ob tovrstni bombi rdeča cona sicer segala do 800 metrov od najdišča, je pojasnil Leban. A so velikost cone zmanjšali z več ukrepi, med drugim so postopek deaktivacije opravili v luknji.

Za vse, ki se med evakuacijo niso imeli kam umakniti, je novogoriška mestna občina pripravila veliko dvorano občinske palače, organizirali pa so tudi pomoč pri evakuaciji. Med evakuacijo se je v občinsko dvorano umaknilo okoli 10 oseb, štiri osebe pa so potrebovale pomoč pri evakuaciji.

Na slovenski strani se je evakuacija začela ob 8. uri, zaključila pa okoli 9. ure. Nato so pristojni do 10. ure preverjali, ali je na območju evakuacije morda ostala še kakšna oseba. Ob 10.08 so sprožili zvočno sireno za nevarnost, nato pa so člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi začeli s postopkom deaktivacije.

Bombo so minuli četrtek delavci našli na gradbišču novogoriške železniške postaje. Kot je na četrtkovi novinarski konferenci pojasnil poveljnik Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič, je najdena bomba MC 500-lb težka 226 kilogramov, v njej pa je 96 kilogramov eksploziva.

Na vprašanje, ali bi se sicer bomba lahko sprožila sama od sebe, je Leban danes odgovoril, da glede na tip bombe težko. Lahko pa bi se denimo sprožila, če bi jo zadel bager in sprožil detonator.

To je že sedma bomba, ki so jo našli med obnovo novogoriške železniške postaje. Kot je dejal Leban, bodo del stavbe, v katerem so našli bombo, pregledali z georadarjem.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine