Piše: Moja Dolenjska
Ministrstvo za zdravje pripravlja reorganizacijo nujnega zdravstvenega varstva, po katerem želijo močno okrniti to tudi v Meliki. Ukiniti nameravajo program dežurne službe. Vodstvo občine je zato od ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel zahtevalo pojasnila, sklicali so tudi izredno sejo občinskega sveta in na njo povabili ministrico.
Ministrica se povabilu ni odzvala. Zdaj so zahtevo o zagotavljanju nujne medicinske pomoči posredovali tudi predsedniku vlade Robertu Golobu.
Na regijskem sestanku županov in direktorjev zdravstvenih zavodov na ministrstvu za zdravje, junija 2023, in nato še novembra 2023 na srečanju Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije so predstavniki vlade zatrjevali, da na področju Metlike ne bodo posegali v 24-urno zdravstveno varstvo. Nato so si v vladi premislili, ne da bi se o tem posvetovali ali obvestili kogarkoli iz Metlike.
Zato so na seji občinskega sveta, ki je bila 5. marca, sprejeli več sklepov. Zahtevo o zagotavljanju nujne medicinske pomoči so posredovali tako ministrici kot Robertu Golobu.
Na seji 5. marca je bila županja Martina Legan Janžekovič zelo kritična o poteku komunikacije z ministrstvom za zdravje in nevključenosti občine v odločanje o mreži nujne medicinske pomoči.
Občinski svet je nato po daljši razpravi sprejel sklepe, s katerimi zahtevajo izvajanje nujne medicinske pomoči s stalno prisotnostjo zdravnika (24 ur dnevno, 7 dni v tednu in vse dni v letu) na območju občine.
Sklepi metliškega občinskega sveta
Svetniki tudi ostro nasprotujejo kakršnemu koli zmanjšanju obstoječega načina zagotavljanja nujne medicinske pomoči v občini in zahtevajo sestanek z ministrico za zdravje.
Od ministrstva zahtevajo jasno zagotovilo o vključenosti enote nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Metlika, slednje naj ministrstvo vpiše tudi v pravilnik, ki so ga sprejeli brez vednosti občine.
Zahtevajo tudi vzpostavitev satelitskega urgentnega centra v občini, in sicer v prostorih novonadgrajenega Zdravstvenega doma (ZD) Metlika.
Ni kadrovskih težav, zagotovljeni so novi, sodobni prostori
V obrazložitvi sklepov so zapisali, da ima ZD dovolj kadra, nima kadrovskih težav in izvaja večino svoje primarne dejavnosti z lastnim kadrom. Organizacija nujne medicinske pomoči je dobra, redne ambulante družinske medicine prebivalcev občine nudijo stalno, hitro in strokovno obravnavo. Stalna prisotnost dežurne službe pa je že mnogim rešila življenje. ZD Metlika je dograjen, zdravstvena oskrba se izvaja v novih in predvsem sodobnih prostorih, imajo zadovoljiv vozni park z reševalnima voziloma.
Zdravstvena oskrba je hitra, učinkovita in dostopna v najkrajšem možnem času. Slednje pa je zelo pomembno pri reševanju življenje.
Občina je geografsko umeščena na sam jugovzhod države, tik ob hrvaško mejo. Naselja z večjimi in manjšimi zaselki so zelo razpršena, razdalje so velike, cestne povezave ponekod slabe. Rešitev zdravstvenega stanja pa je lahko odvisno celo od sekund.
Ob vsem tem zelo čudi, da vladajoča koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) posegajo v dobro urejeno zdravstveno oskrbo na območju Občine Metlika. Posebno še, ker se večina občin in zdravstvenih zavodov po Sloveniji sooča z velikimi težavami.
Kakšni so odzivi ministrstva in Roberta Goloba na zahteve metliškega občinskega vodstva in zakaj ministrice ni bilo na sejo občinskega sveta, predvsem pa, kakšne načrte imajo vsi v prihodnje, preverjamo tudi v uredništvu, o čemer bomo tudi poročali.
Spomnimo tudi, da je bil lani Golob več mesecev tudi t. i. minister za zdravje. Kot kaže, je do sprememb glede Metlike prišlo prav v času oz. mesecih, ko je kot v. d. vodil tudi ministrstvo za zdravje.
Le kaj so Golobu storili Metličani in Metličanke, da jih zdaj poskuša kaznovati?
Del poziva metliškega vodstva ministrici in predsedniku vlade: