-2 C
Ljubljana
četrtek, 26 decembra, 2024

V zadnjih letih v Sloveniji vrsta večjih industrijskih požarov in nesreč

Piše: C. R., STA

Slovenijo je minula leta prizadelo več industrijskih požarov in nesreč, ki so povzročili veliko škode, nekateri pa terjali tudi življenja. Današnja eksplozija na Vrhniki, kjer je še svež spomin na požar v Kemisu, je po katastrofi v kočevskem Melaminu drugi tak dogodek v letu dni. STA objavlja kronologijo tovrstnih požarov in nesreč po letu 1995.

19. avgust 1995 – V družbi Carrera Optyl v Ormožu je izbruhnil velik požar, ki je poškodoval približno 2200 kvadratnih metrov ostrešja in okoli 1500 kvadratnih metrov proizvodnih prostorov. Škode je bilo za okoli tri milijone nemških mark. Pri gašenju je sodelovalo 250 gasilcev.

5. september 2006 – Zagorelo je v poslovnem objektu v Barletovi ulici v Medvodah, v celoti pa sta pogorela podjetje za obnovo avtoplaščev EkoGum in trgovina z avtodeli Tapos. Nastala je velika škoda, ocenjena na okoli tri milijone evrov.

14. maj 2009 – V obratu Lesne industrije Litija v Bregu pri Litiji je zagorelo zaradi napake na električni inštalaciji. Požar je povsem uničil stroj za lepljenje lesa. Škodo so ocenili na 700.000 evrov.

13. avgust 2009 – Zagorelo je v poslovno-skladiščnih prostorih nekdanje tovarne tekstila v Preboldu. Požar je zaradi velike količine gorljivih snovi več dni gasilo 225 gasilcev. Zgorelo je celotno poslopje, škode je bilo za okrog 1,6 milijona evrov.

17. november 2009 – V hladilnici podjetja Niko transport v Mostah pri Komendi je izbruhnil požar, ki se je razširil na ostale dele hladilnice in ostrešje. Gasilo ga je več kot 140 gasilcev, dva gasilca in dva zaposlena sta potrebovala zdravniško pomoč zaradi zastrupitve. Ljubljanske mlekarne so imele v hladilnici shranjene sladolede v vrednosti okoli 1,5 milijona evrov.

11. avgust 2012 – V nočnih urah je zagorelo skladišče tovarne Liko v Borovnici. V požaru sta zgorela dva objekta, poškodovane so bile tudi bližnje stanovanjske hiše. Nastalo je za 100.000 evrov škode. Požar je gasilo okoli 140 prostovoljnih in poklicnih gasilcev; dva sta se pri gašenju poškodovala.

21. julij 2013 – Velik požar, s katerim so se gasilci borili več dni, je izbruhnil v obratih za predelavo papirja in plastike podjetja Gorenje Surovina v Mariboru. Pri gašenju je sodelovalo več kot 200 gasilcev, trije so potrebovali pomoč zaradi izpostavljenosti vročinskemu valu. Ogenj je uničil dve tretjini industrijske hale za predelavo odpadne električne in elektronske opreme, mletje plastike in skladiščenje ter sončno elektrarno na strehi hale. Preiskava je pokazala, da je izbruhnil zaradi kratkega stika na napajalnem kablu enega izmed strojev.

10. maj 2014 – V Kamniku je zagorelo v bližini bivšega podjetja KIK Kamnik v obratu Iskre Mehanizmov. Zgoreli so šotori, v katerih so bili polizdelki za belo tehniko. Škode je bilo za več sto tisoč evrov.

17. september 2014 – V požaru v podjetju Alpeks v Celju je zgorelo 90 odstotkov zalog v skladišču, kjer so skladiščili gostinsko opremo, pred ognjem pa so gasilci rešili upravno zgradbo podjetja. Zagorelo je pri izvajanju vzdrževalnih del. Požar naj bi povzročil za več kot milijon evrov škode, gasilo ga je več kot 100 gasilcev.

26. oktober 2014 – Pogoreli so prostori podjetja M Caravaning v Poslovni coni Šenčur. Nastala je škoda v višini več sto tisoč evrov. Kriminalisti so ugotovili, da je do požara prišlo zaradi tehnične napake. S požarom, ki so ga spremljale eksplozije manjših jeklenk, se je spopadlo več kot 70 poklicnih in prostovoljnih gasilcev.

10. december 2014 – Požar v doživljajskem parku Vulkanija pri Gradu na Goričkem je v celoti uničil notranjost objekta v parku in povzročil veliko materialno škodo. Ogenj so pogasili gasilci, eden od njih pa se je pri tem poškodoval.

12. maj 2015 – V enem največjih industrijskih požarov v Sloveniji, ki je zajel 10.000 kvadratnih metrov površin, je pogorelo Mercatorjevo skladišče v ljubljanskem Zalogu. Umrl je vzdrževalni delavec, še en je bil ranjen. Ogenj je štiri ure gasilo skoraj 300 gasilcev. Preiskava je pokazala, da je do požara prišlo, ker delavci pri varjenju ob nameščanju vrat v hladilnici niso upoštevali varnostnih ukrepov, zato se je vžgala izolacija. Škodo so ocenili na devet milijonov evrov, škode zaradi izpada dobav pa v Mercatorju niso razkrili. Navedli so le, da je bila velika.

20. julij 2016 – Ogenj je zajel ostrešje logističnega centra Pošte Slovenije na Cesti v Mestni log v Ljubljani. Uničil je okoli 500 kvadratnih metrov ostrešja. Pri gašenju požara je sodelovalo okoli 140 gasilcev. Pošta je imela zaradi požara težave pri dostavi pošiljk.

15. maj 2017 – V tovarni Kemis pri Vrhniki je izbruhnil velik požar. Ker tam skladiščijo nevarne odpadke, kot so olja, laki, topila, barve in zdravila, so morali evakuirati nekaj okoliških prebivalcev, na območju pa se je več dni širil vonj po zažgani plastiki. V gašenju je sodelovalo več kot 250 gasilcev; dva sta potrebovala zdravniško pomoč zaradi vdihavanja dima, več jih je kasneje tožilo zaradi zdravstvenih težav. Nastala je precejšnja okoljska škoda, predvsem na bližnjem potoku Tojnica, kjer je dosegla katastrofalne razsežnosti.

8. junij 2017 – Zagorelo je v ljutomerskem podjetju Eko Plastkom. Ogenj je povsem uničil skladišče, v katerem so hranili odpadne sveče, plastiko in parafin, po oceni pristojnih služb pa ni povzročil večje okoljske škode.

20. julij 2017 – V podružnici za predelavo nenevarnih odpadkov podjetja Ekosistemi v Zalogu pri Novem mestu je izbruhnil velik požar. Gorela je razna odpadna plastika ter lesni odpadki. Del okoliških prebivalcev so začasno umaknili, pri gašenju pa so sodelovale vse razpoložljive gasilske sile iz Novega mesta in okolice, pomagal je tudi helikopter.

13. junij 2019 – V obratu Fragmata v Podskrajniku je izbruhnil obsežen požar, ki je povsem uničil poslopje. Ogenj je najprej zajel glavni stroj, nato pa se je razširil na skladišče. Zaradi uhajanja nevarnih snovi so bile zaprte šole v Cerknici, Begunjah in na Rakeku. Do večjega onesnaženja ni prišlo, prav tako ni bilo ranjenih. Škode je bilo za več milijonov evrov.

9. maj 2022 – Zagorelo je v tovarni Belinka na Zasavski cesti v ljubljanskih Črnučah, kjer so skladiščili tudi nevarne snovi. Poškodovanih ni bilo, nastala pa je večja gmotna škoda. Kot je pokazal izredni inšpekcijski nadzor, je zgorelo okoli tri kubične metre delovne raztopine iz pralnega stolpa.

12. maj 2022 – V kočevski kemični tovarni Melamin je odjeknila silovita eksplozija, ki ji je sledil požar. Umrlo je sedem delavcev, poškodovanih je bilo več kot 10 ljudi. To je bila doslej najhujša delovna nesreča v Sloveniji. Do eksplozije je prišlo pri prečrpavanju epiklorhidrina iz avtocisterne, pri tem se je porušil tudi del železne konstrukcije obrata. Škodo so ocenili na okoli 36 milijonov evrov.

17. februar 2023 – V eksploziji v vrhniškem podjetju Hamex, kjer izdelujejo pirotehniko, je po prvih podatkih umrl en človek, dva pa sta bila huje poškodovana. Eksploziji je sledil požar.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine