Piše: C. R.
Za nami je 15. dan ognjenega divjanja, gašenja, straženja in negotovosti na Krasu, je včeraj zvečer objavila Civilna zaščita.
Kot poročajo, je bilo veliko pogorišče v okolici Kostanjevice na Krasu včeraj mirno. Ponoči se je pojavilo nekaj žarišč, ki so jih gasilci hitro pogasili. Čez dan je na straži ostalo 70 gasilcev, ponoči jih bo ostalo 49. Vojaški in civilni sekači so posekali okolice nekaj cest, denimo ceste od Opatjega sela proti Mirnu, da bi tam lažje ustavili ogenj, če bi prišel po pobočju navzgor iz Devetakov z italijanske strani.
Včeraj dopoldne je bilo mirno tudi na požarišču Velikega Ovčnjaka nad vasico Šibelji na komenskem Krasu, potem pa je zgodaj popolde najprej požarna starža potem pa še posadka helikopterja opazila nov požar na severovzhodnem pobočju Ovčnjaka, tik ob robu požarišča, ki je bilo že dva dni mirno. Z ognjem, ki je na koncu zajel pol hektarja površine in je resno ogrožal strnjen borov gozd na vzhodni strani Ovjčnaka se je spopadlo 75 gasilcev iz Kraške gasilske zveze, pomagali pa so jim še gasilci iz Dornberka, s Postojnskega in Pivškega. S pomočjo vojaškega helikopterja, ki je požar zalival, in policijskega, ki je s termokamero odkrival žarišča, so požar do večera omejili in ga ustavili, nato pa začeli obilno zalivati robove požarišča. Na Ovčnjaku ponoči ostaja več kot 50 gasilcev.
Na italijanski strani je danes gorelo predvsem na strmem pobočju med Vrhom in Gabrjami, ogenj so zalivali z dvema kanaderjema in tremi helikopterji, na tleh je italijanskim silam pomagalo 65 naših gasilcev. Ob šestih popoldne so se naši gasilci vrnili iz Italije in okrepili varovanje zahodnega dela pogorišča pri Opatjem selu. Zvečer ogenj ni ogrožal državno mejo. Na italijanski strani je doslej zgorelo 500 hektarjev površine.
Po napovedih Arsa naj bi na območju naših in italijanskih požarišč začelo deževati ob treh ponoči, deževalo pa naj bi do šestih zjutraj. V tem času naj bi padlo od 10 do 15 litrov dežja na kvadratni meter.
»Na Velikem Ovčnjaku nam je danes kraška narava pokazala, kako izgleda pogašen požar. Po dveh dneh zatišja se je znova razplamtel. Takšno je stanje tudi v okolici Kostanjevice in povsod na Krasu, kjer je v minulih dneh gorelo. Obilno deževje je edina rešitev za naravo, domačine in gasilce, zato upamo, da ga bo ponoči padlo ne samo 15, ampak tudi več litrov, je sporočil operativni vodja Kristijan Polanc.
Sicer pa pravijo, da je ta kraj (mirenski Kras) je postal kar nekakšno središče Slovenije. »Tu je bil intervencijski štab, tu so se prepletale poti številnih gasilcev iz celotne Slovenije in tudi drugih služb iz sistema zaščite in reševanja. Pa ne le tu, tudi v številnih drugih krajih v občinah Miren – Kostanjevica, Komen in Renče – Vogrsko so se iz dneva v dan pojavljali novi in novi zapisi zahval in hvaležnosti gasilcem in gasilkam, ter pripadnikom in pripadnicam ostalih služb sistema zaščite in reševanja / policija, slovenska vojska, civilna zaščita, nujna medicinska pomoč, Rdeči križ s številnimi prostovoljci, pa gozdarji… Predvsem v Kostanjevici na Krasu pa so se iz dneva v dan, ob menjavah gasilskih in drugih enot, odvijali prizori, ki si jih bodo vsi zagotovo zapomnili. /o tem smo že poročali/. V središču kraja so se zbirali mladi in malo manj mladi, gasilcem, vojakom in drugim izročali ohlajeno pijačo, vodo, sadje …jim zaploskali, jih spodbujali, ko je bilo vsem najtežje…Skratka, vsi so bili ena sama velika ekipa v boju proti grozeči nevarnosti. Ne gre pozabiti, da je bil to največji požar v zgodovini Slovenije in zagotovo eden najnevarnejših, zaradi neverjetnega števila neeksplodiranih ubojnih sredstev še iz I. svetovne vojne. In te vezi v središču kraja so se spletale iz dneva v dan…. od tu do ideje, da bi zbirali opremo /majice/ gasilcev in gasilk iz vseh društev in tudi drugih služb, ki so ubranili vasi in ljudi pred ognjem, je bila pot sila kratka. Akcija je uspela in sinoči je bila v središču Kostanjevice na ogled postavljena že prva serija iz zbirke. Kako bodo akcijo zaključili pa bodo iz KS Kostanjevica na Krasu še sporočili…«
Danes so sporočili, da je stanje na obeh požariščih je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Temperature so znova visoke, sonce je že skoraj posušilo ves dež, ki je padel ponoči. Vodja intervencije Simon Vendramin nam je zato povedal, da bodo gasilci na terenu prilagodili gasilsko stražo novim razmeram. Danes do sedmih zvečer na straži ostaja 60 gasilcev ljubljanske regije, nato pa bodo nočno izmeno zmanjšali na deset gasilcev. Prav tako naj bi deset gasilcev štela tudi jutrišnja dnevna in v noči na ponedeljek spet nočna izmena. Gasilce drugih regij bodo danes zvečer poslali domov, na požarišču bodo ostali in se izmenjevali gasilci severnoprimorske in gasilci obalno-kraške regije. »Da razbremenimo gasilce lokalnega gasilskega društva in okoliških društev, ki so bili v tem času najbolj obremenjeni,« pravi Vendramin. »V ponedeljek dopoldne bomo opravili oceno stanja in pripravili nadaljnji načrt varovanja in nadziranja požarišč,« je še povedal Vendramin.
Na italijanski strani bodo stražo opravljali italijanski gasilci, pripadniki gozdne straže in civilne zaščite, pomoč naših gasilcev trenutno ni potrebna.
Veliko večino fotografij je posnel Ervin Čurlič (CZ Severna Primorska).