1.9 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Sodstvo, ki odloča »v duhu socializma«

Piše: Petra Janša 

Vedno ko je govor o slovenskem pravosodju, se spomnim zapisa Milovana Đilasa Novi razred, analiza komunističnega sistema. V poglavju Partijska država zapiše, da je »sodstvo, ki je podrejeno partijskim in policijskim ustanovam, slabo plačano in za komuniste neprivlačno«. 

»Toda zdaj se kaže težnja, da bi tudi položaji v sodstvu postali privilegij članov partije in bi člani sodstva s tem dobili večje privilegije. Tako bi lahko nadzor nad sodstvom razrahljali, če že ne povsem opustili, saj bi imeli zagotovilo, da bo še naprej odločalo v skladu z namenom partije oziroma ‘v duhu socializma’. Prav tako je znano, da v komunističnem sistemu zakonodajne oblasti večinoma ni mogoče ločiti od izvršilne. Enako v praksi ni mogoče ločiti policijske oblasti od sodne. Tisti, ki aretirajo, v praksi tudi sodijo in izvajajo kazni.

Krog je sklenjen: izvršilna in zakonodajna oblast je ena in ista, preiskovalni, sodni in kazenski organi pa prav tako. In zakaj se mora komunistična diktatura skrivati za zakonitostjo?« Đilas odgovarja: »Eden od vzrokov je tuja politična propaganda. Drug pomemben razlog je dejstvo, da mora komunistični režim, da bi se obdržal, zagotoviti in utrditi pravice tistih, na katere se opira, to pa je novi razred. Zakoni so vedno pisani s stališča potreb ali interesov novega razreda oziroma partije. Uradno morajo sicer zakoni veljati za vse državljane, vendar jih lahko ti uživajo samo pogojno: samo če niso ‘sovražniki socializma’. Zato komuniste nenehno skrbi, da bodo morda prisiljeni uveljaviti zakone, ki so jih sami napisali. In zato vedno puščajo luknje v zakonih, ki jim potem omogočijo, da jih izigrajo.«

Znano? Đilas razloži: »Jugoslovanska zakonodajna oblast zagovarja načelo, da je nekoga mogoče obsoditi samo za dejanje, ki je z zakonom jasno opredeljeno. Toda večina političnih procesov poteka na temelju tako imenovane sovražne propagande, čeprav ta pojem namenoma ni natančno opredeljen, ampak se njegovo tolmačenje prepušča sodnikom oziroma tajni policiji. Zato so politični sodni procesi v komunističnih režimih večinoma montirani.«

Petra Janša je novinarka Demokracije. 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine