-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Daleč stran od oči javnosti se dogaja privatizacija energetskega sektorja

Piše: Andrej Žitnik (Nova24tv.si)

Da je vlada Roberta Goloba le zaslomba za privatizacijo slovenske energetike, se govori že od lani, ko mu je Pop TV začel delati kampanjo. Ve se, da je to zadnje zatočišče slovenske leve tranzicije, od koder se še da črpati milijarde davkoplačevalskega denarja. Seveda s privatizacijo ni nič narobe, če lastnik plača pošteno ceno in nato podjetje razvija naprej. Privatizacija je probematična, kadar se dogaja v okvirih slovenskega modela menedžerskih prevzemov, ki so bili komaj kaj drugega kot slabo priprit legaliziran rop javnih sredstev. Videti je, da bo Golobova privatizacija Gen-I in delov slovenske energetike potekala bolj po tradicionalno slovenskih kot mednarodnih standardih.

Kot poroča urednik televizije Planet TV Mirko Mayer, naj bi bil tajni načrt aktualnega predsednika vlade združitev trgovalnih delov HSE in Gen-I ter tako nastanek novega “supertrgovca z elektriko”, kamor bi se umaknil Golob po propadu politične kariere, pri tem pa naj bi bilo zadnje dogajanje okrog izsiljene odstopne izjave ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana le dimna zavesa, da se javnost ukvarja s čim drugim kot s tem, da se za kulisami ustvarja energetski monopolist, ki mu bomo na milost in nemilost prepuščeni davkoplačevalci. 

Na izredni seji, kjer so poslanci razpravljali o ukinitvi obveznega zavarovanja, so poslanci (mimo zanimanja javnosti) razpravljali tudi o zakonu o vgradnji naprav za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov – nov zakon omogoča postavitev sončnih in vetrnih elektrarn tudi na območjih, kjer je bilo to doslej strogo prepovedano: od kmetijskih zemljišč, jezer ter celo v gozdovih, ki niso varovani. To pa je seveda le zakonodajna osnova za načrte, o katerih se šušlja: da naj bi se združila “Golobov” Gen-I in HSE kot največja trgovca z električno energijo in obilnim potencialom izplena davkoplačevalskega denarja. Pri tem je pomenljivo, da je na položaju direktorja HSE Golobova poročna priča, Gen-I pa njegova desna roka, ko je bil še direktor.

To so torej “njegovi” ljudje, s katerimi naj bi ob skupni zaroti izvršilne oblasti in našističnega korporativizma uspel monopolizirati in privatizirati skoraj celotni energetski sektor. Zeleno luč za projekt monopolizacije pa bi moral prižgati Žiga Debeljak, direktor SDH, ki ga je seveda nastavila Golobova vlada – znan predvsem po tem, da so ga kitajski lastniki Gorenja odslovili, ker ni bil sposoben urediti razmer v družbi.

Načrti niso novi

Da je Golob v preteklosti že kazal tendence po združitvi več delov slovenskega energetskega sektorja, ki bi mu potem poveljeval sam (in si najbrž še naprej izplačeval milijonske nagrade, ne da bi za to kadar koli izvedela javnost). Spomnimo, pred dvema letoma je spletni portal Siol.net objavil tajne dokumente družbe Gen-I, ki so nakazovali, da želi Golob Gen-I prevzeti brez vednosti države – načrti so se vodili pod tajnim imenom Projekt Grom. Iz dokumenta je izhajalo, da je Golob že konec avgusta 2021 začel priprave na prodajo slabe polovice največjega slovenskega trgovca z električno energijo Elektro Ljubljana. O načrtih, ki so (glede na dokumente) gotovo obstajali, ni vedela nič niti uprava Gen Energije niti SDH. Da je šlo za resen načrt, priča tudi dejstvo, da je bilo posredniku pri prodaji obljubljenih 420.000 evrov provizije.

2 / 4

 

Vir: spletni portal Siol.net

Golobov mandat je mandat boja za energetsko nadoblast

Od začetka mandata je jasno, da je Gibanje Svoboda povsem votlo in izpraznjeno. Ko so uspeli “depolitizirati” RTV Slovenija, je bila njihova misija praktično končana. Socialistične reforme, ki so jih pripravljali v koaliciji, so bile predvsem plod edine stranke v vladi, ki ima jasno začrtano smer – stranke Levica. Na žalost je njena pot začrtana nazaj v samoupravni socializem. Medtem se Golob obnaša, kot da je že od začetka predsednik vlade za pol mandata, dokler ne izpolni svojih poslovnih ciljev, ki so povsem osebno (pohlepno) motivirani.

A medtem ko nam želijo našistični menedžerji tako čez stranska vrata privatizirati energetiko in nas dobesedno pahniti v energetsko revščino, se kot stranski učinek dogaja še to, da država operativno stagnira. Davki na delo so zopet višji (eni najvišjih v EU), ljudje kljub temu umirajo v čakalnih vrstah za zdravnika, vozijo se po luknjastih avtocestah, prehitevajo pa nas države višegrajske četverice. Videti je, kot da je za Golobovo koalicijo država (s tem pa tudi državljani) le kolateralna škoda.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine