21.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 28 aprila, 2025

Za SDS in NSi poziv k bojkotu referenduma, ki bo 11. maja, neprimeren; Hoivik: To bo tudi referendum proti aroganci Golobove vlade!

Piše: C. R., STA

V SDS poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma o dodatku k pokojnini umetnikov vidijo kot poziv, naj volivci “ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti”, kar je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

V SDS poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma o dodatku k pokojnini umetnikov razumejo kot “dejstvo, da bi tudi volivci Svobode na referendumu glasovali proti zakonu”, je Hoivik dejal v današnji izjavi za medije ob robu seje DZ, na kateri danes poslanci odločajo o datumu referenduma. Referendum bo po njegovem mnenju tudi “referendum proti aroganci Golobove vlade”.

“Če bodo glasovali proti temu zakonu, bo na primer pater Marko Rupnik, ki je Prešernov nagrajenec, avtomatsko prejel to pokojnino,” je izpostavil kot primer. Če obstane zakon iz leta 1974, pa bo imela vlada še naprej diskrecijsko pravico podeljevanja dodatkov. Glede na očitke, s katerimi se sooča Rupnik, meni, da “ne leva ne desna vlada zdaj patru Rupniku ne bi podelila teh dodatkov”. Na očitke, da so v SDS z rušenjem tega zakona proti merilom za dodeljevanje teh dodatkov, pa odgovarja, da trenutno veljajo merila, ki so bila opredeljena leta 1996.

V kampanjo se bodo vključili tudi v NSi, saj menijo, da je prav, da ljudje odločajo, “kako in kaj želijo imeti urejeno v državi”, je v izjavi za medije dejala poslanka NSi Iva Dimic. Pričakujejo, da bodo ljudje to “pravico in najvišjo obliko demokracije” tudi izkoristili.

“Zanimivo je, da koalicija, ki je pred tremi leti pozivala ljudi na volitve, kot neko obliko demokracije, zdaj pravi, da bodo bojkotirali,” je dejala. To se ji zdi neprimerno, “saj mora politika vedno reči, da ima oblast v državi ljudstvo”. Opozorila je, da so kriteriji za dodelitev dodatkov zelo široko zastavljeni, izpuščena pa so področja, kot so rock, jazz in narodnozabavna glasba.

Premier Golob je namreč v četrtek za Televizijo Slovenija in POP TV dejal, da je referendum popolnoma nesmiseln, ker je sovražen do slovenskega jezika, slovenske kulture in slovenskega naroda. “Zato ga bomo v Svobodi bojkotirali. Pozivam tudi vse volivke in volivce, da se referenduma ne udeležijo, ker je v resnici v škodo slovenskemu narodu,” je dodal Golob. Svoboda se bo v referendumsko kampanjo vključila in pozivala k bojkotu referenduma.

Referendum bo 11. maja

Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na današnji izredni seji odločili poslanci DZ. Zahtevo za zakonodajni referendum je vložila SDS.

foto: montaža Demokracija

V SDS menijo, da zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti prinaša neupravičene privilegije peščici.

Vprašanje, ki bo dano na referendumu, se glasi: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je sprejel DZ na seji dne 30. 1. 2025?

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine