-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Nova Evropska komisija, a stara politika

Piše: Andrej Sekulović

Evropski poslanci so v sredo, 27. novembra, potrdili novo Evropsko komisijo, ki jo bo spet vodila Ursula von der Leyen iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP). Komisija bo v nedeljo, 1. decembra 2024, tako začela z delom v svojem petletnem mandatu.

Komisija šteje 27 članov, med njimi pa jih kar 14, če štejemo tudi predsednico von der Leynovo, prihaja iz vrst sredinske EPP. Pet članov prihaja iz liberalne Prenovimo Evropo (Renew), čeprav se je slednja precej slabo odrezala na letošnjih evropskih volitvah. Socialisti in demokrati (S & D) imajo v novi komisiji štiri člane, konservativni skupini Patrioti za Evropo (PfE) in Evropski konservativci in reformisti (ECR) pa vsaka po enega. Ne glede na to, da so na letošnjih evropskih volitvah slavile predvsem konservativne sile, je nova stara predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen znova sklenila koalicijo z levičarskimi in liberalnimi skupinami v Evropskem parlamentu.

Kdo je bil za in kdo proti?

Poleg Evropske ljudske stranke je nova komisija dobila največ podpore od njenih koalicijskih partnerjev, torej od Zavezništva socialistov in demokratov, liberalcev iz Prenovimo Evropo ter po novem tudi od Zelenih. Večina vseh treh desnih in konservativnih evropskih strank, Patriotov za Evropo, Evropskih konservativcev in reformistov ter Evrope suverenih narodov (ESN), pa je glasovala proti novi komisiji, z izjemo dela poslancev ECR. Patrioti za Evropo so izjavili, da bodo glasovali proti: »Junija letos so Evropejci množično glasovali za spremembo. Takšna Evropska komisija pa ne pomeni sprememb.« Iz vrst EPP so se tistim, ki niso podprli komisije, pridružili tudi vsi štirje evroposlanci SDS Branko Grims, Milan Zver, Zala Tomašič in Romana Tomc. Proti so bili predvsem zato, ker niso hoteli podpreti komisije, katere članica je Marta Kos. Iz EPP pa zaradi socialistke Terese Ribera, ki je ena novih podpredsednic komisije, a je ni podprla niti španska delegacija. Očitajo ji, da je kot ministrica za zeleni prehod zamočila pri odzivu na uničujoče poplave, ki so v Valenciji terjale več kot 220 življenj. Po drugi strani je Zavezništvo socialistov in demokratov glasovalo za novo komisijo, z izjemo francoske in nemške delegacije. Od socialistov komisije ni podprl slovenski evroposlanec Matjaž Nemec iz SD, ki von der Leynovi očita »prelomljene obljube« in »politični pragmatizem«. Liberalci Renew so podprli novo komisijo, tudi slovenska evroposlanca Marjan Šarec in Irena Joveva, ki se sicer glasovanja ni mogla udeležiti. Za komisijo je glasoval tudi slovenski evroposlanec Zelenih Vladimir Prebilič iz stranke Vesna. Od levih strank naj nove komisije ne bi bila podprla skrajno leva skupina Levica (The Left).

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine