Piše: Andrej Sekulović
Kmetje so se podali na ulice Londona zaradi odprave davčne olajšave. Vlada trdi, da bodo davki prizadeli le 500 kmetij, kmetje pa, da jih bo prizadetih med 70.000 in 200.000. Več tisoč ljudi na ulicah. Premier Keir Starmer se je med protesti mudil v Braziliji.
Kmetje naj bi bili hrbtenica vsakega zdravega naroda, vendar pa evropsko podeželje vse bolj pestijo birokratski ukrepi in obremenitve. V zadnjih letih smo tako videli kmečke upore v več mestih stare celine, nazadnje pa so jezni kmetje korakali po britanski prestolnici. V Londonu je namreč 19. novembra letos potekal veliki kmečki protest proti napovedanemu ukrepu laburistične levičarske vlade o obdavčitvi dediščine za kmete. Laburisti so po štirinajstih letih znova prišli na oblast na letošnjih splošnih volitvah julija, njihovo zmago pa so kmalu zaznamovali različni škandali. Britanci očitno že sedaj niso preveč zadovoljni z novo vlado, saj naj bi po podatkih podjetja YouGov, ki se ukvarja z javnomnenjskimi raziskavami, 53 odstotkov Britank in Britancev pričakovalo, da bodo laburisti kos novi nalogi vladanja, od tega pa jih že 38 odstotkov meni, da jim za zdaj to ni uspelo. 25 odstotkov Britancev je imelo slaba pričakovanja že od začetka nove vlade, sedaj pa so prepričani, da je bil njihov pesimizem upravičen. Le 18 odstotkov vprašanih pa meni, da gre novi vladi dobro. Med njimi pa nikakor ni na tisoče prebivalcev in prebivalk ruralne Anglije in Velike Britanije, ki so v torek prejšnji teden ohromili prestolnico nekdanjega imperija.
Odprava davčne olajšave bo prizadela številne kmetije
Razlog za razburjenje kmetov je napoved levičarske vlade, da podedovane kmetije in kmetijska sredstva, ki so vredna več kot milijon funtov, ne bodo več oproščena davka. Od 6. aprila 2026 bodo podedovana kmetijska sredstva tako obdavčena po 20-odstotni stopnji, kar predstavlja polovico običajne stopnje davka na dediščino. Sicer bo veljala izjema, da lahko poročen par svojim otrokom brez davka na dediščino izroči posest v vrednosti tri milijone funtov. Težava pa je v tem, da številni kmetje kmetijskih posesti in drugih sredstev ne podedujejo od svojih poročenih staršev, temveč od drugih sorodnikov ali pa od staršev, ki niso poročeni, so ločeni ali samski. Zaradi tega bi obdavčitev za marsikaterega kmeta pomenila, da se mora odpovedati svoji dediščini in sanjam o delu na kmetiji. Splošne ocene za zdaj namreč kažejo, da bi novi davek teoretično lahko prizadel celo 210.000 kmetij v Združenem kraljestvu. Čeprav laburistična vlada trdi, da bo nova obdavčitev letno vplivala predvsem na 500 najbogatejših kmetijskih posestev, Nacionalni kmetijski sindikat Anglije (NFU – National Farmer´s Union of England) in Podeželsko poslovno združenje (Country Land and Business Association – CLA), ki zastopa lastnike zemljišč, nepremičnin in podjetij, ugotavljata, da bi bilo lahko po njunih ocenah neposredno prizadetih 70.000 kmetij, ki so vredne več kot milijon funtov. Čeprav je bilo med letoma 2021 in 2022 podedovanih 117 kmetijskih posestev, ki so vredna več kot 2,5 milijona funtov, kar je morda na papirju velika vsota, številni kmetje opozarjajo, da so pravzaprav revni in brez denarja. Splošna ocena vrednosti kmetije, vključno s poslopji in z živino, pač ne odraža neposrednih finančnih sredstev. Zaradi tega bi davčna sprememba za mnoge kmetovalce pomenila, da morajo prodati svojo kmetijo, svojo dediščino torej, ki je v družini lahko že več generacij, da bi bili zmožni plačati davek.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!