Piše: Petra Janša
»Zgodovina nas uči, da čim bliže je neki režim svojemu koncu, bolj nor postaja,« je ob 36-letnici stranke SDS dejal njen predsednik Janez Janša in dodal, da je »golobarjenje preseglo vse meje«. »Nima dna. Omejeno je le s časom trajanja. Ta pa se na srečo hitro izteka.«
Preteklo soboto je v Laškem potekala slavnostna akademija ob 36-letnici SDS, pred tem je zasedal tudi svet stranke. Kot vsako leto so se tudi letos spomnili ustanovitve predhodnic – Socialdemokratske zveze Slovenije in Slovenske demokratične zveze, nastalih v začetku leta 1989. Slovesna prireditev se je v polni dvorani Thermane Laško začela s slovensko himno, sledil ji je videoposnetek, na katerem so udeleženci prireditve lahko videli nekatere zdrse Golobove vlade. V nadaljevanju so se spomnili vseh, ki so v lanskem letu stranko za vedno zapustili. Sledil je slavnostni govor predsednika stranke Janeza Janše, v katerem je izpostavil burno politično leto v Sloveniji in svetu. Opozoril je na posledice zdajšnje vladne politike in poudaril, da se SDS uspešno krepi in pripravlja na prihodnje volitve. Po njegovem mnenju se tranzicijska levica sooča z izgubo podpore, kar vodi v poskuse lansiranja novih političnih obrazov.
Janša: Slovenija usodno potrebuje SDS
Prvak SDS Janez Janša je ob 36-letnici stranke dejal, da je za Slovenijo leto nadaljevanja politične burleske. »A čas aktualne koalicije se izteka, hišica iz kart se sesuva,« je dejal. Dodal je, da je SDS programsko in kadrovsko pripravljena na prihodnji vladni mandat, v času, ko jo Slovenija usodno potrebuje, pa stranka stopa v obdobje največje politične moči. »Zgodovina nas uči, da čim bliže je neki režim svojemu koncu, bolj nor postaja. Kdor v zadnjem času od blizu spremlja zasedanja delovnih teles in plenarne seje slovenskega parlamenta, lahko nazorno vidi, kje smo glede tega danes v Sloveniji,« je Janša ocenil aktualno situacijo na slovenskem političnem parketu. »Je pa to omejeno s časom, ki se na srečo izteka,« je dejal. Tako je po njegovih besedah že jasno, da tranzicijska levica na prihodnjih parlamentarnih volitvah ne bo stavila na največjo vladno stranko Gibanje Svoboda, ki je na zadnjih volitvah dobila sanjsko število mandatov, danes pa je v javnomnenjskem prostem padu. Predsednik SDS je menil, da so zblojenosti vladne koalicije presegle vse meje. Kot enega od primerov je izpostavil zakon o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, kar bodo v stranki spodbijali prek zakonodajnega referenduma.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!