Piše: G. B.
V novi številki revije Demokracija razkrivamo spornosti varovanja predsednika vlade Roberta Goloba in razgaljamo laži, ki jih je izrekel tako doma kot v tujini. Pišemo o ministru za zdravje Danijelu Bešiču Loredanu in nekdanjem ministru za zdravje Dušanu Kebru, ki sta s svojimi predlogi in ukrepi recept za katastrofo v slovenskem zdravstvu. Objavljamo portret upokojenega ljubljanskega nadškofa dr. Antona Stresa ter intervju z evropskim poslancem dr. Milanom Zverom, ki se je znašel na črni listi iranskega diktatorskega režima. Z Demokracijo boste vedeli več!
»Aprila sem tvitnil, da bomo verjetno tudi mi imeli PV v lisicah. Po 9 mesecih so to spoznali še nekateri, zato je še kako pomenljivo sporočilo Bobnarjeve, ki v parlamentu konča z besedami borca proti mafiji, ki je bil umorjen. A razumete, kje je keč?« To je zapis nekdanjega vodje kriminalistov Dušana Mohorka na Twitterju, potem ko je Tatjana Bobnar v DZ obrazložila svoj odstop s položaja notranje ministrice.
DZ se je prejšnjo sredo seznanil z odstopom Tatjane Bobnar, s čimer ji je prenehala funkcija ministrice za notranje zadeve. V obrazložitvi odstopa v DZ je Bobnarjeva izpostavila, da je sleherni dan delovala v skladu s prisego, ki jo je dala pred pol leta. »Moje vrednote in načela so vseskozi isti in se tudi v zadnjem mesecu niso spremenili,« je dejala. Bobnarjeva je poslance spomnila, da je pred pol leta v isti dvorani prisegla, da bo spoštovala ustavo in pravni red ter ravnala skladno s svojo vestjo in v dobro prebivalcev Slovenije. Nato pa je sleherni dan svojega mandata tako tudi delovala, je zatrdila.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
V novi Demokraciji še preberite:
Laži Roberta Goloba: »Laže, kot pes teče«
Predsednik vlade Robert Golob, ki je tudi predsednik instantne kvazistranke Gibanje Svoboda, je prejšnji torek v evropskem parlamentu v Bruslju celotno Evropsko unijo zavajal s svojo podobo uspešnega podjetnika, zamolčal pa je resnico. Še dobro, da je te laži govoril pred praktično prazno dvorano. »V evropskem parlamentu še nisem poslušala nobenega predsednika vlade, ki bi se tako hvalil na osebni ravni. To ni bil državniški govor politika evropskega formata,« je Golobov govor v evropskem parlamentu komentirala evropska poslanka Romana Tomc. Golob se je namreč pohvalil, kako naj bi bil sam iz nič ustanovil podjetje, ki je danes vredno tri milijarde evrov, pri tem pa je seveda zamolčal, da ima s tem v mislih monopolno podjetje GEN-I v državni lasti, ki ga ne bi bilo brez politične podpore. Prav to podjetje je po dampinških cenah prodajalo električno energijo (in jo še) iz državne Jedrske elektrarne v Krškem. Vinko Gorenak, nekdanji državni sekretar v kabinetu prejšnjega predsednika vlade Janeza Janše, je ob tem opozoril, da je bilo v dvorani evropskega parlamenta več Golobovih sodelavcev kot poslancev, ki bi jih njegov govor zanimal. To pa ne pomeni, da je lahko lagal. Dejal je namreč, da je v politiko vstopil, ker mu na čelu družbe GEN-I mandata niso podaljšali, še več, iz nič naj bi bil ustanovil družbo GEN-I, kar je preverljiva laž, pravi Gorenak.
Intervjuja: Milan Zver in Blaž Cvar
»Predsednik vlade ustvarja svojo pretorijansko gardo kot v starem Rimu cesar Avgust. Ta poteza pomeni dejansko veliko nezaupnico policiji. Temu se je ognil celo prvak desne sredine Janez Janša, čeprav bi on res imel nekatere razloge, da ustanovi nekaj neodvisnega od obstoječih struktur. Glede sodelovanja premierja s človekom sumljivega izvora, kot pravite, bi dejal, da tudi v politiki velja: povej, s kom se družiš, in povem ti, kdo si!« početje predsednika vlade ocenjuje evropski poslanec dr. Milan Zver, ki se je zadnje čase znašel na črni listi Irana. Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, pa meni, da bi vlada morala razmisliti in ne otežiti poslovanja gospodarstvu, ki bo vendarle tudi v prihodnosti polnilo slovenski proračun.
Minister, ki je recept za katastrofo v zdravstvu
Stanje v slovenskem zdravstvu je alarmantno, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pa je zaslovel po tem, da je po naročilu Roberta Goloba osebno grozil zdravnikom, hkrati pa sam opravlja trojno službo. Poleg tega, da je minister, dela še v dveh dodatnih službah, tudi v »svojem« zavodu, kjer ohranja svojo zdravniško licenco. Ukiniti želi nujno medicinsko pomoč predvsem na podeželju oziroma zunaj večjih urbanih središč. Hkrati čedalje glasnejši postajajo levičarski aktivisti, ki bi zdravstvo reševali na star (socialistični) način, zdravnike koncesionarje, ki so tudi del javne zdravstvene mreže, pa obravnavajo kot t. i. notranje sovražnike. Sodeluje tudi Dušan Keber, minister Bešič Loredan, ki je hkrati podpredsednik vlade (iz kvote Gibanja Svoboda) pa se temu ne zna upreti.
Profesor in nadškof, ki vse dela zaradi evangelija
Sredi decembra je svojo osemdesetletnico obeležil upokojeni ljubljanski nadškof in zaslužni redni profesor ddr. Anton Stres, sicer tudi občasni kolumnist Demokracije. V članku razkrivamo nekatere manj znane prigode iz njegovega življenja, denimo o tem, kako je že v sedemdesetih letih za komunistično oblast postal »jastreb«. Nedavno je v glasilu Vincencijeva pot tudi pojasnil svojo odločitev za filozofijo, čeprav se je sprva oziral k misijonom. V osemdesetih letih je postal dejaven kot predsednik novoustanovljene Komisije Pravičnost in mir pri slovenski pokrajinski škofovski konferenci, leta 2000 pa je bil posvečen v škofa. Aktivno je bil trinajst let v škofovski službi v Mariboru, Celju in Ljubljani.
Primer »švicarski frank« ali zgodba o finančni nepismenosti
Zgodilo se je pričakovano. Ustavno sodišče je razveljavilo zakon o ureditvi problematike posojil v švicarskih frankih. Zakon je bil sprejet na pobudo posojilojemalcev, ki so v prvem desetletju tega stoletja vzeli posojilo v švicarskih frankih, po krepitvi franka pa se jim je obrok posojila močno povečal. Menili so, da bi morali z valutno kapico za nazaj prerazporediti breme med banke in posojilojemalce. Ustavno sodišče je presodilo, da bi izvajanje te določne pomenilo, da bi celoten zakon učinkoval za nazaj, kar je nesprejemljivo. Ampak to je pravniška terminologija. Primer razkriva neznanje, ki ga je povzročil nikoli reformirani socialistični izobraževalni sistem. Resnica je, da je to zgodba o finančni nepismenosti.
Nasprotovanje graditvi kanala C0 in nasilje policistov
V dobro in kakovost projekta pa ne verjamejo nekateri lastniki zemljišč in občani, ki graditvi kanala C0 ostro nasprotujejo. Celo do te mere, da je morala pretekli teden na gradbišču posredovati policija. Pri zakoličenju novega odseka trase je prišlo do hude krvi med skupino protestnikov in policisti, ki so zaznali kršitev javnega reda in miru. Posameznik naj ne bi bil upošteval zakonitih ukazov policistov, zato so bila zoper njega uporabljena prisilna sredstva in odrejeno pridržanje. Oseba, ki so jo policisti pridržali, je bila tudi laže poškodovana, zato so ji zagotovili zdravniško pomoč. Lastniki zemljišč so skeptični glede intervencije policije, saj mislijo, da zanjo ni bilo zakonske podlage, prav tako pa tudi ne za geodetsko odmero območja po zasebni lastnini. Lastniki občini namreč očitajo nepravnomočnost odločbe o začasni služnosti na zemljiščih, saj so se lastniki na odločbo pritožili.
Forum São Paulo – skrajna levica financirana z narkodolarji
Založba Nova obzorja je izdala knjigo »Forum São Paulo in kulturna vojna« avtorja Alejandra Peñe Escluse, spremno besedo k slovenski izdaji pa je napisal predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša. Avtor je v svojem delu podrobno razčlenil delovanje južnoameriške levičarske platforme »Forum São Paulo« in njegove vlogo pri širjenju idej t. i. Frankfurtske šole oziroma kulturnega marksizma. Prvenstveno je Forum v svojem delovanju sicer usmerjen na Južno Ameriko, vendar pa ima stike s somišljeniki tudi na drugih celinah in skupaj z njimi širi kulturni marksizem, to novodobno ideološko kugo, po vsem svetu. Forum São Paulo je bogato financiral skrajno levičarsko stranko Podemos v Španiji, ne gre pa pozabiti, da so s venezuelskim režimom, ki je ključen v financiranju delovanja Foruma, navezovali tesne stike vidni predstavniki slovenke stranke Levica, ki je tudi močno povezana s številnimi nevladnimi organizacijami, ki razširjajo po Sloveniji strupene ideje kulturnega marksizma.
Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn, ki so jih tokrat prispevali Metod Berlec, Vida Kocjan, Lea Kalc Furlanič, dr. Janez Juhant, dr. Stane Granda, dr. Damjan Prelovšek, dr. Matevž Tomšič, prim. Janez Remškar, dr. Stanislav Južnič in mag. Tadej Ian.
Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!