1.6 C
Ljubljana
četrtek, 19 decembra, 2024

Razcvet Združenih arabskih emiratov: Nov raj za ruski denar

Piše: Christine Kensche, Die Welt

Nihče nima več koristi od sankcij proti Rusiji kot Združeni arabski emirati. Denar, nafta, zlato in milijonarji prihajajo v Dubaj. Provokacija za ZDA, zgodovinsko zaveznico Emiratov. Toda strategija je bila premišljeno izbrana.

Emirat Ras al-Khaimah je manjši. V zadnjem času se je zaradi dragih projektov, kot so gradnja luksuznih vil v Zalivu, velikih igralnic in ladjedelnic za proizvodnjo jaht, prijel sloves “arabskega Las Vegasa”. Glavne stranke tega emirata, ki skupaj s šestimi drugimi sestavlja Združene arabske emirate, prihajajo iz Rusije. Rusi kupujejo vile, ki so naprodaj za 5,5 milijona dolarjev. Plačajo 20% kupnine vnaprej, piše “Wall Street Journal” – v gotovini.

Zahodne sankcije so sprožile ruski galop na Združene arabske emirate. Več kot pol milijona Rusov je lani vstopilo v ZAE, kar je 60-odstotno povečanje. In ne gre samo za turiste: tja se je preselilo veliko Rusov s svojimi podjetji in premoženjem, nakupom nepremičnin in odprtjem podjetij, vključno z ljudmi, ki so zelo blizu Kremlju.

Malo drugih držav ima toliko koristi od sankcij proti Rusiji kot Emirati. V Zaliv se stekajo ruski denar, nafta, zlato in bogati emigranti. Emirati so očitno še posebej privlačni kot alternativno finančno središče.

Po lokalnih poročilih je v Emiratih polno posrednikov, ki delujejo v imenu sankcioniranih Rusov in drugih podjetij. “ZAE so zgradili infrastrukturo, kjer lahko Rusi zlahka vložijo ves svoj denar v kriptovalute ali lokalno valuto,” pravi strokovnjak za Bližnji vzhod Andreas Krieg s King’s College London. »S tem imajo tudi dostop do mednarodnih finančnih tokov, ki so jih prej imeli v Londonu ali New Yorku. In tako zaobidejo sankcije.«

Zahod izvaja pritisk

Predstavniki ZDA, EU in Velike Britanije so se nedavno pojavili v Zalivu, da bi Emirate pozvali k sprejetju ukrepov proti kršitvam sankcij. Emirati prisegajo, da se njihove banke izogibajo sankcioniranim posameznikom.

Toda ruski denar je za Dubaj očitno postal preveč pomemben, da bi ga zavrnil. Emirati postajajo alternativni trgovinski partner za Rusijo: izvoz v zalivsko državo se je lani povečal za 71 %. To so predvsem kmetijski pridelki, pa tudi zlato in dragi kamni.

Po invaziji na Ukrajino so številne multinacionalne banke, logistična podjetja in rafinerije plemenitih kovin prenehale trgovati z ruskim zlatom, ki so ga običajno pošiljali v London, središče trgovanja z zlatom. Združeni arabski emirati so zdaj središče trgovanja z ruskim zlatom. Po poročanju Reutersa je zalivska država lani uvozila 75,7 ton ruskega zlata v vrednosti 4,3 milijarde dolarjev, v primerjavi z le 1,3 tone leto prej.

Poleg tega Emirati kupujejo rusko nafto po fenomenalno nizkih cenah in jo uporabljajo za domači trg, v tujini pa prodajo več lastnih naftnih derivatov po dvojnih cenah. Ta trgovina je v okvirih, ki jih dovoljuje zahodni režim sankcij. Uvoz ruske surove nafte v Združene arabske emirate se je leta 2022 potrojil na rekordnih 60 milijonov sodov, kažejo podatki agencije “Kepler”, ki je specializirana za analize trga surovin.

Z zahodnega vidika je še posebej problematičen tako imenovani vzporedni uvoz v Rusijo prek ZAE. Dobave elektronskega blaga iz Emiratov v Rusijo so se povečale za sedemkrat in postale največja izvozna kategorija države v Rusijo. Dobave mikročipov so se povečale za 15-krat. Emirati so lani Rusiji prodali tudi 158 civilnih brezpilotnikov v vrednosti skoraj 600.000 dolarjev.

Emirati so se pozicionirali kot nevtralna regionalna sila, ki uravnotežuje svoje zgodovinsko tesne vezi z Zahodom z vse tesnejšimi stiki z Rusijo in Kitajsko. Toda Zahod izgublja potrpljenje s svojo zaveznico, ki Rusiji pomaga pri izogibanju sankcijam.

ZDA se bojijo, da bo Dubaj postal središče za tako imenovano blago z dvojno rabo, kot je elektronika. Po podatkih ameriškega finančnega ministrstva ZAE to blago izvaža iz ZDA v Rusijo, vključno z računalniškimi komponentami, ki bi jih lahko uporabili tudi v vojni proti Ukrajini.

ZDA bi se zato lahko odločile za uvedbo tako imenovanih sekundarnih sankcij, ki bi Emiratom omejile poslovanje z ZDA oziroma z ameriškim dolarjem kot valuto. Vendar Washington noče sprejeti tako drastičnih ukrepov. Doslej je na seznam sankcij dodala le posamezna podjetja v Emiratih.

Washington poskuša zalivske države znova močneje vezati nase. A tako v Abu Dabiju kot v Rijadu niso pozabili, kako se je svetovna sila, ki naj bi jamčila za njihovo varnost, odzvala po silovitih napadih Irana in njemu sorodnih milic z brezpilotnimi letali: nikakor, torej le retorično.

Zdaj želijo letalske sile Emiratov prvič uriti skupaj s kitajskimi zračnimi silami – izjemen korak za to majhno zalivsko državo, ki se že dolgo zanaša na ameriška lovska letala in orožje. Hkrati so Emirati vključeni v Anti-Silk Road in tesno sodelujejo z Izraelom, ZDA in Indijo.

Pred kratkim je protizahodno zavezništvo BRICS, ki ga sestavljajo Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika, napovedalo, da bo poleg Savdske Arabije, Irana in Egipta vključilo ZAE. Z naraščajočimi vezmi z ameriškimi tekmeci in rastočimi gospodarstvi, kot je Indija, se zdi, da Emirati verjamejo, da se bo pojavila nova multipolarna svetovna ureditev in da svetu ne bodo več prevladovale Združene države. Anwar Gargash, osebni svetovalec šejka Mohameda Bin Zayeda, vladarja ZAE, je lani dejal, da zahodna hegemonija nad mednarodnim sistemom “šteje zadnje dni”.

Prevod: Mirko Vuletić

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine