-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Prihodnje leto bomo na prvi maj obeležili dvajsetletnico pridružitve Slovenije Evropski uniji

Piše: Sara Kovač (Nova24tv.si)

Pred 19 leti se je Slovenija s ponosom pridružila družini evropskih narodov in postala del Evropske unije. Vstop v EU je bil za nas zgodovinski trenutek, ki je prinesel številne priložnosti, izzive in možnosti za vse nas. “Kot država smo se najprej morali prilagoditi novim pravilom in standardom, ki jih je prinašala vključitev v EU, pri tem pa skrbeti tudi za to, da ves čas ohranjamo svojo edinstveno kulturno dediščino in nacionalno identiteto”, je v čestitki državljankam in državljanom Slovenije ob 19. obletnici našega vstopa v Evropsko unijo zapisal evropski poslanec Milan Zver.

V času od vstopa v EU do danes smo kot narod dosegli številne pomembne dosežke, ki so pripomogli k napredku naše države. Skupaj pa smo v okviru EU prebrodili tudi nekatere krize, s katerimi smo bili soočeni ne le na evropski, temveč tudi na globalni ravni.

Uspešno smo se borili z epidemijo covida-19, iskali smo rešitve na izzive migrantske krize in val terorizma, soočili smo se z gospodarsko in finančno krizo, brexitom, se opredelili do energetske krize in se, nenazadnje s skupnimi močmi odzvali na napad Rusije na Ukrajino. Kljub temu, da EU sestavlja skupina izjemno različnih držav, pa države ohranjamo enotnost glede ideje, na kateri temelji ustanovitev EU, je zapisal Zver.

Evropski poslanec Milan Zver (Foto: milanzver.eu)

“Verjamem, da bo Evropa kljub vsem izzivom, ki nas še čakajo, še naprej ohranjala mir, zavezanost demokratičnim vrednotam in spoštovanje temeljnih človekovih pravic. Državljankam in državljanom Slovenije čestitam ob 19. obletnici našega vstopa v Evropsko unijo,” je zaključil.

Pot Slovenije v Evropsko unijo

1993 – sporazum o sodelovanju
Pravno-institucionalni okvir za odnose med Republiko Slovenijo in Evropsko unijo je bil vzpostavljen s sporazumom o sodelovanju. Pogajanja za sklenitev tega sporazuma so se začela julija 1992. Sporazum o sodelovanju med Slovenijo in takratno Evropsko gospodarsko skupnostjo je bil podpisan 5. aprila 1993, veljati pa je začel 1. septembra istega leta.

1997 – sporazum o pridružitvi
Za začetek pogajanj o sklenitvi sporazuma o pridružitvi je Slovenija uradno zaprosila 10. junija 1996. Slovenija in EU sta 11. novembra 1996 podpisali začasni sporazum o trgovini, ki je začel veljati 1. januarja 1997. Z njim je začel veljati trgovinski del sporazuma, ki je določal območje proste trgovine med Slovenijo in državami članicami.

1998 – začetek pogajanj
Evropska komisija je 16. julija 1997 predstavila mnenje o državah kandidatkah za vstop v EU (Agenda 2000). Ker je bilo mnenje o Sloveniji ugodno, je bila decembra 1997 uvrščena v prvi krog držav za začetek pogajanj, ki so se 31. marca 1998 tudi uradno začela. Končala so se konec leta 2002 z dogovorom o pogojih pristopa Slovenije.

2003 – referendum o vstopu v EU
Pred vstopom je Slovenija prilagodila svojo zakonodajo evropskim pravilom, razen na področjih, kjer so bile na pogajanjih dogovorjene nekatere izjeme in prehodna obdobja. Državljani smo 23. marca 2003 na referendumu o vstopu Slovenije v EU večinsko podprli članstvo.

2004 – Slovenija postane polnopravna članica EU
Slovenija je 1. maja 2004 po zaključenem pristopnem procesu postala polnopravna članica EU. Poleg finančnih in razvojnih prednosti članstva so se slovenskim državljanom odprle možnosti za življenje, delo in študij v drugih državah članicah.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine