Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)
Koliko ljudi v Sloveniji si lahko privošči živeti le od lastnih prihrankov in ne od plače, ki jo prejema? In to povrhu vsega – luksuzno življenje? Verjetno je odstotek takih izredno majhen, skoraj ničen, vendar ne, če si Robert Golob. Če povzamemo bistvo podkasta, v katerem je nedavno nastopil – je mnenja, da je z vstopom v politiko finančno nazadoval in da mu trenutna plača ne zadostuje, zato mora živeti od lastnih prihrankov.
“Imamo sistem, da ko vstopiš v politiko, največkrat nazaduješ pri svojih finančnih prejemkih, pošteno nazaduješ. Sam zdaj živim od lastnih prihrankov in ne od lastne plače,” je dejal premier Robert Golob v nedavnem podkastu, v katerem je bil gost. Tam je skušal pojasniti, da njegovi razlogi za vstop v politiko niso bili finančno motivirani in da je bilo zadušljivo “stanje v državi” tisto, kar ga je prepričalo. Težko je verjeti, da ga ob tej izjavi osrednji mediji niso raztrgali tako kot so pred leti raztrgali Boruta Pahorja, ko je izjavil, da s svojo premiersko plačo ne more preživeti.
Da “živi od prihrankov in ne od svoje plače”, so bile Golobove besede v nedavnem podkastu, v katerem je bil gost. Golobova plača je julija 2022, kot je poročal Siol, znašala neto 3.743,50 evra oziroma 5.991,85 evra bruto. Dejstvo, da mu je to premalo, ne preseneča, sploh, ko vemo, da je njegova neto plača v letu 2018 znašala 235.178 evrov, v letu 2019 pa 159.126 evrov. Takrat je bil namreč še vedno “gospodarstvenik” na čelu državnega energetskega podjetja. Pred tem je v letu 2020 njegova neto plača znašala 214.834 evrov in zraven še nagrada (iz naslova delovne uspešnosti) 281.000 evrov ali skupno 495.834 evrov. V letu 2021 pa 27.000 neto plača in spet nagrada nič manj kot 1,200.000 evrov, to je skupno 1,227.000 evrov. Tako bi naj bil po podatkih medijev Golobov letni dohodek v določenih obdobjih večji od dohodka predsednika ZDA in dejstvo, da si je v teh letih nabral dovolj “prihrankov” ne preseneča.
So pa to le javnosti znani podatki in glede na to, da na dan prihajajo vedno nove informacije v zvezi z njegovimi finančnimi (balkanskimi) aferami, ki jih je lisičje v podkastu skušal prevaliti na nekdanjega premierja Janeza Janšo, je samo še vprašanje časa, kdaj bomo izvedeli o dodatnih prejemkih, ki jih danes izkorišča kot “prihranke”.
Mediji se danes ob njegovih izjavah smehljajo, nad Pahorjem pogrom
Kar je presenetljivo je odziv medijev na njegovo izjavo. Spomnimo na leto 2010, ko je takratni premier Borut Pahor na eni od konferenc o študentskih vprašanjih izjavil, da “s svojo plačo (3000 evrov) ne more preživeti in da študenti niso edini, ki se borijo iz meseca v mesec”. Vsi osrednji mediji so takrat skočili v zrak, češ, da gre za nizek in aroganten udarec za vse slovenske delavce, brezposelne, upokojence, študente in dijake. Takšna izjava je bila za predsednika vlade nedopustna in ponižujoča, saj njegova mesečna neto plača znaša preko 3000 evrov. In če Borut Pahor ne more preživeti s 3000 evri, kako naj potem preživi slovenski delavec s 600 evri neto plače?
Pahorja so celo pozvali, da se za svoje izjave opraviči vsem Slovenkam in Slovencem, ki so jih zagotovo užalostile. In kje so danes tisti, ki so njegovo izjavo smatrali za arogantno, ko danes Golob govori o premajhni plači, s tem, da poznamo tudi njegove vrtoglavo visoke prejemke še iz časa vodenja GEN-i? Bodo tudi njega pozvali, naj se opraviči vsem Slovencem in Slovenkam za svojo arogantno izjavo?