Piše: M. Bo.
»Kot ministrica imam popolnoma čisto vest, ravnala sem zakonito in transparentno,« je ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik večkrat zatrdila na novinarski konferenci, na kateri je pojasnjevala aferi z letalskimi kartami in razpisom, na katerem so bila javna sredstva dodeljena inštitutu njene prijateljice.
Na razpisu za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij na tem področju je, kot smo že poročali, komisija sredstva – 300.000 evrov – dodelila tudi Inštitutu za proučevanje enakosti spolov (IPES), ki je v lasti ministričine nekdanje tesne poslovne partnerice in prijateljice Kaje Primorac. Najprej je IPES izpadel s seznama izbrancev, potem pa je ministrica Ajanović Hovnik podpisala dokument o prerazporeditvi sredstev in denar se je našel tudi za IPES.
Nista več prijateljici
Uvodoma je ministrica poudarila, da s Kajo Primorac nima več stikov: »Najini poti sta se lani razšli in nisva več v komunikaciji.« O razpisu je dejala, da so ga pisale strokovne službe, izbor je bil delo strokovne komisije; da je med izbranci tudi IPES, je, kot pravi, izvedela šele 5. septembra. Za prerazporeditev sredstev se je odločila komisija, ministrica je samo podpisala.
»Dejstvo je, da minister podpiše tako objavo razpisa kot tudi objavo spremembe razpisa. Ključno je, da sem jaz to podpisala na predlog strokovne komisije, ki je vse obrazložila,« je na vprašanje Demokracije odgovorila ministrica in dodala, da ne vidi, zakaj naj bi bilo to sporno oziroma kako naj bi se temu izognila. In kako komentira navedbe naših virov blizu vlade, da je za teh 300.000 evrov IPES-u vedel tudi premier Robert Golob, ker da takšne zadeve ne gredo mimo njega? »Ne vem, kaj pravijo vaši viri, ampak mislim, da se predsednik vlade s tem zavodom ni ukvarjal, tudi ne vem, zakaj bi se in zakaj bi moral vedeti za teh 300.000 evrov,« je dejala Ajanović Hovnik.
Novinarjem je tudi zatrdila, da ni vedela, da je Smart center na razpisu z nekaterimi drugimi prijavitelji; o tem jo je obvestila nekdanja prijateljica Primorac in sama je takoj o tem informirala pristojne službe ministrstva za javno upravo pa tudi komisijo za preprečevanje korupcije (ministrica je bila lastnica podjetja Smart center, potem je svoj delež prenesla na mamo). Smart center se sicer nikoli ni prijavil na noben razpis ministrstva za javno upravo, je dodala.
Zakaj razmišljanje o razveljavitvi razpisa, če je bilo vse v redu?
Ministrica je pred kratkim dejala, da proučujejo možnosti za razveljavitev razpisa, kar se zdi nenavadno, če naj bi bilo z njim vse v redu. Zdaj pravi, »da se je najprej pojavil sum na nepravilnosti pri dveh prijaviteljih, potem se je ta sum nekako širil. Prav iz tega razloga, ker pač ne vemo, koliko nepravilnosti naj bi pravzaprav bilo, je mogoče na mestu razmislek, ali je možno razveljaviti celotni razpis oziroma kakšna so sploh možna postopanja v tem primeru«. Naročila je revizijo celotnega postopka razpisa, ki naj bi bila opravljena v novembru, sledila naj bi tudi zunanja revizija, je napovedala. »Čutim se dolžno, da umaknem sum dvoma s tega razpisa, obtožbe so resne,« je dejala.
Sicer pa je povedala tudi, da so glede njene službene poti v New York ugotovili sume glede letalskih kart, zato so že stopili v stik z agencijo; če ta ne bo sodelovala, bodo šli v tožbo, ministrica pa bo tudi predlagala vladi spremembo nakupov letalskih vozovnic, saj ti »že leta ne potekajo optimalno«. Na interpelacijo, ki jo je zoper njo napovedala stranka SDS, se bo odzvala, ko bo ta vložena, glede pogajanj v javnem sektorju pa pravi, da ne vidi težav.
Še vedno uživa zaupanje predsednika vlade, je še dejala.