Piše: C. R.
Da je vlada Roberta Goloba zahtevala pripravo seznamov vseh javnih uslužbencev, ki so se v času prejšnje vlade (od leta 2020) zaposlili, napredovali ali bili premeščeni je že nekaj časa jasno. S tem bi vlada ukrepala proti njim. A že narejene spiske Golobova vlada javnosti prikriva, čeprav je informacijska pooblaščenka javno opozorila, da gre za informacije javnega značaja. Hkrati vladajoči pripravljajo zakonodajo, ki bi omogočila predčasno zamenjavo nadzornikov, direktorjev in urednikov na RTVS, predčasne zamenjave nadzornikov in uprav DUTB, SDH in podrejenih podjetij.
A kot opozarja danes spletni portal Siol.net, hitrih in obsežnih političnih čistk, v katerih pravice prizadetih niso zaščitene, kot jih po volitvah že izvaja in še namerava izvesti koalicija Roberta Goloba med zaposlenimi v državni upravi, policiji, medijih, na slovenskem državnem holdingu (SDH), slabi banki (DUTB), nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) in v podjetjih, ki so v državni lasti, vladavina prava ne dopušča. To namreč izhaja tudi iz sodb Evropskega sodišča za človekove pravice.
Evropsko pravo namreč ščiti zaposlene in tudi nosilce mandatov v javnem sektorju, izhaja iz obširne in ustaljene prakse Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). Uradniki in funkcionarji imajo pravico do sodnega varstva, je sodišče poudarilo v sodbah zoper Poljsko in Madžarsko. Novinarji omenjenega portala so se o tem pogovarjali z dr. Winfriedom Huckom, profesorjem na Fakulteti za evropsko pravo v Brunswicku v Nemčiji in na univerzi Tongji v Šanghaju ter dr. Marcom Antoniom Simonellijem z Univerze v Barceloni.
Več TUKAJ.