-0.9 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

EPP: Izbira novega slovenskega komisarja EU nesprejemljiva zaradi povezav z jugoslovansko tajno policijo

Piše: Moja Dolenjska

Izbira novega slovenskega komisarja EU je nesprejemljiva zaradi povezav z jugoslovansko tajno policijo, za zamudo pri imenovanju je kriva slovenska vlada in ne slovenska opozicija, so sporočili iz največje politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP), del katere sta tudi slovenski stranki SDS in NSi.

V največji politični skupini Evropskega parlamenta delijo stališče ene od svojih podpredsednic Romane Tomc (SDS), pri čemer so izpostavili, da “ne bi bilo zamude, če bi premier imenoval pravo osebo ob pravem času”.

“Slovenski parlament spoštuje svoje lastne postopke in to je povsem demokratično. Za napako vlade ne smemo kriviti slovenske opozicije,” je sporočil vodja komuniciranja pri skupini EPP Pedro Lopez de Pablo.

Dodal je, da je po mnenju skupine imenovanje komisarskega kandidata izključna pristojnost slovenske vlade. Upajo, da bo to storila čim prej.

V skupini EPP so poudarili še, da je Evropski parlament pristojen za to, da preveri primernost komisarskih kandidatov za področja, ki jih bodo kot člani komisije pokrivali. “Skupina EPP bo zagotovila, da bodo vsi pravično obravnavani na podlagi njihovih veščin,” so sporočili.

Sicer pa v EPP ne podpirajo Marte Kos za evropsko komisarko, kar je v sredo na družbenem omrežju X sporočila tudi vodja delegacije in podpredsednica skupine EPP Romana Tomc. Navedla je, da Kosova “nima ustreznih kompetenc za zasedbo najvišjih izvršilnih funkcij”. Kosova ima prebivališče v Švici, državi, ki ni članica EU, ter je “bivša sodelavka tajne službe”, zaradi mobinga je predčasno končala mandat veleposlanice, kamor je bila politično imenovana leta 2013 v času vlade Alenke Bratušek. Od Bratuškove je to takrat zahteval Zoran Janković. Kariera Marte Kos se tudi sicer precej prepleta s sodelovanjem z Jankovićem.

Po, sicer vsebinsko nepojasnjenem, odstopu Tomaža Vesela od kandidature za komisarja iz Slovenije minuli petek je vlada za novo kandidatko v ponedeljek nominirala Marto Kos, ki pa se mora zdaj predstaviti še parlamentarnemu odboru za zadeve EU. Vendar pa je predsednik odbora Franc Breznik zatrdil, da bo sejo odbora sklical, če bo od vlade prejel dodatna pojasnila o Veselovem odstopu.

V državnem so nato le prejeli izjavo Vesela o umiku kandidature, ne pa tudi pisma, v katerem naj bi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen zahtevala njegovo zamenjavo, tako da Breznik seje še ni sklical. Pisma Ursule von der Leyen vlada Roberta Goloba komisiji in javnosti ni pripravljena pokazati, bodo pa to nedvomno v prihodnjih dneh storili v Bruslju, saj gre za informacije javnega značaja.

Zaradi zapleta v Sloveniji je prišlo do zamude tudi pri sestavljanju nove komisarske ekipe Ursule von der Leyen (EPP), ki je nameravala sestavo komisije v Evropskem parlamentu predstaviti v sredo, a jo je za zdaj preložila na prihodnji torek.

Marta Kos se je včeraj končno le odzvala na podatke o tem, da je bila članica Udbe. V izjavi za portal Euronews je navedbe zanikala. Kot je sporočila, ni bila nikoli sodelavka Udbe. Dejstvo pa je, da je Udba zgolj pogovorno ime za Službo državne varnosti (SDV). Izraz Udba se je prenehal uporabljati v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, od takrat dalje je to SDV.

In podatki za Marto Kos v centralnem registru sodelavcev SDV (pogovorno Udbe) so naslednji:

Marta Kos je v zbirki podatkov Udba.net označena z zap. št. 452234, dodatne oznake pomenijo, da je bila registriran vir, ki jo je imel na zvezi udbaš oziroma pripadnik SDV. Za konfidentko Udbe naj bi jo rekrutirali že v času študija novinarstva na ljubljanski Fakulteti za družbene vede (FDV).

Vir: Euronews

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine