9.9 C
Ljubljana
ponedeljek, 24 februarja, 2025

Kmetje odbili napad svobodnjakov

Piše: Vida Kocjan

Velika zmaga: slovenski kmetje proti svobodnjakom 1 : 0. To so besede Janeza Janše, ki najbolj nazorno opišejo dogajanje na področju kmetijstva, ko je koalicija kmete nameravala spremeniti v razredne sovražnike.

Z razumom in razsodnostjo jim je (za zdaj) to preprečila KGZS oz. njen predsednik Jože Podgoršek.

Šest novel zakonov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v veliki tajnosti pripravilo spremembe šestih zakonov, sedmi je še v pripravi, in predloge konec januarja posredovalo v javno obravnavo. Vladne stranke v koalicijskem sporazumu področju kmetijstva sicer niso namenile veliko pozornosti, samo nekaj stavkov. Predlogi sprememb zakonov so bili pripravljeni brez sodelovanja ključnih deležnikov, čeprav je aktualna ministrica Mateja Čalušić tudi za Demokracijo zatrdila, da so predloge uskladili z vsemi resornimi organizacijami. Izkazalo pa se je, da so zaobšli najmanj dve.

Čalušićeva, nekdanja poslanka Gibanja Svoboda, je 10. januarja lani, ko je prevzemala vodenje ministrstva (nadomestila je Ireno Šinko), poudarila, da je »ključno dobro sodelovanje z vsemi deležniki, in pri tem naštela 10 stanovskih združenj. Navedla je, da verjame, da si »bodo pomagali in bodo skupaj razvijali kmetijstvo tako, kot se bodo enotno zavzeli«.

Leto za tem je Čalušićeva na obljube pred parlamentarnim odborom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano »pozabila«. Nato pa se je bila primorana zelo hitro zbrati, saj so jo kmetje postavili pred neprijetno dejstvo.

Ključna KGZS

Ključno vlogo je imel predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Jože Podgoršek. Odzval se je hitro. Javnosti je pojasnil, da je bil sveženj kmetijske zakonodaje pripravljen mimo ključnih deležnikov, rok za javno obravnavo pa je prekratek. Ministrici je tudi predlagal, naj predloge zakonov umakne iz obravnave. Čalušićeva tega ni storila, je pa nekatere roke podaljšala. Podgoršek je kot neprimerne rešitve med drugim navedel prenos javne svetovalne kmetijske službe. Po njegovo je bila to politična odločitev zdajšnje koalicije. Bolje rečeno maščevanje, kot so to presodili drugi. Podgoršek je še izpostavil, da je za javno obravnavo osnutkov z izjemo enega na voljo le mesec dni, kar je za zbornico nesprejemljivo. »Anonimen način« priprave osnutkov zakonov pa ga ni začudil, saj je v njih kar nekaj točk, »kjer se lastniki živali, lastniki gozda, lastniki kmetijskih zemljišč dobesedno izvzemajo iz nekaterih postopkov«.

Na vprašanje, ali bi predlagana zakonodaja glede na predvideni prenos javne službe kmetijskega svetovanja na organ v sestavi ministrstva pomenila ukinitev zbornice, je odvrnil, da ne, saj da zakon o KGZS za zdaj ostaja nedotaknjen. Jih pa skrbi, da bo kmetijstvo, če bo do tega prišlo, na slabšem.

»Kaj je pri tem v ozadju, ne želim špekulirati, pa vendarle menim, da je tukaj ministrstvo ali vlada ali kdorkoli že vendarle ubral taktiko politizacije tega vprašanja,« je presodil Podgoršek, ki tako v predvidenem prenosu javne služne vidi »politično odločitev, ki nima nobene zveze s strokovnostjo«.

Ministrica klonila

V delu javnosti je vrelo, omenjali so se tudi veliki kmetijski protesti. Čalušićeva se je nato srečala s Podgorškom, po srečanju pa je umaknila predlog zakona o reorganizaciji javne službe kmetijskega svetovanja. Kmetijski svetovalci, v Sloveniji jih je okoli 330, tako ostajajo pod okriljem KGZS, reorganizacije ne bo. Tako kaže za zdaj, vprašanje pa vseeno je, ali ne bo stranka Gibanje Svoboda svojo namero v zakon vnesla kako drugače. Nedvomno pa je Podgoršek, tudi nekdanji minister za kmetijstvo, strokovno in vsestransko dovolj podkovan, da mu kaj takšnega ne bo ušlo. Čalušićeva je na predlog KGZS tudi podaljšala javno obravnavo zakonov o kmetijstvu, o hrani, o varni hrani in krmi (iz 60 na 75), zakona o zdravju živali pa s 45 na 60 dni.

Podgoršek je po srečanju s Čalušićevo izrazil prepričanje, da bo nadaljnji dialog vsebinski in ne tudi politični. »Nekatera zakonodaja je potrebna prenove in tudi obstoječi osnutki zakonov v nekaterih delih prinašajo pozitivne novosti, seveda pa nas še čakajo izzivi,« je dejal. Napovedal je, da bo KGZS še naprej opozarjala in iskala dobre rešitve za kmete, ter poudaril, da bodo še naprej tvorno sodelovali z ministrstvom.

SDS pozdravila konstruktivno držo ministrice

Iz SDS so nato sporočili, da po sprva nerazumnih korakih vodstva ministrstva pri predlaganju nove zakonodaje pozdravljajo zdravorazumske odločitve ministrice, da je najprej podaljšala čas javne razprave, nato pa umaknila sporni predlog o reorganizaciji službe kmetijskega svetovanja.

Želijo si, da se bo ministrica v nadaljevanju resneje posvetovala s kmetijskimi organizacijami glede zakonodajnih predlogov, hkrati pa jih veseli, da ministrica podpira sklepe, ki jih je poslanska skupina SDS predlagala pri svoji zahtevi za sklic nujne seje odbora za kmetijstvo.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine