3.3 C
Ljubljana
sreda, 12 februarja, 2025

Število podjetij, ki ponujajo delo od doma, od leta 2019 zrastlo za 615 odstotkov

Piše: A. K. 

Število podjetij, ki ponujajo delo od doma, je v zadnjih letih skokovito zrastlo, kažejo podatki karierno zaposlitvenega portala MojeDelo.com.

V primerjavi s predkoronskim letom 2019 je število slovenskih podjetij, ki ponujajo delo od doma, zrastlo za 615 %, rast pa se je zadnje leto umirila.

Od modne muhe do standarda

Inženir NASA Jack Nilles je leta 1973 uvedel izraz telecommuting (delo na daljavo). Podjetje IBM je v sedemdesetih letih eksperimentiralo s to obliko dela, najprej s petimi zaposlenimi, do leta 1983 pa jih je bilo že 2.000.

Sprva so delo na daljavo uporabljali predvsem zaposleni v klicnih centrih, ki so večino dela opravljali po telefonu. Čeprav se je delo od doma na začetku zdelo kot modna muha, danes postaja ustaljeni standard.

Od tovarn in pisarn do Wi-Fi povezave in sestankov po Zoomu

S prvimi spletnimi stranmi leta 1999 in porastom zagonskih podjetij (start-upov) se je oblikoval nov način dela. Številni podjetniki so začeli delati v svojih garažah, manjših sobah in domačih pisarnah, pri čemer so cenili svobodo in fleksibilnost.

Manj vožnje v službo je pomenilo tudi manj prometa in onesnaževanja okolice, zato je delo na daljavo dobilo podporo okoljevarstvenih organizacij.

Tako kot je industrijska revolucija prinesla tovarne in pisarne, današnja tehnološka revolucija prinaša delo od koderkoli s pomočjo Wi-Fi-ja, videokonferenc in naprednih komunikacijskih orodij.

Pandemija je pospešila neizogiben trend

Pandemija covid-19 je povzročila pravi preobrat in močno pospešila prehod na delo od doma. Podjetja, ki prej niso razmišljala o tej možnosti, so bila prisiljena vzpostaviti nove modele dela, številni zaposleni pa so prvič izkusili fleksibilnost in udobje dela na daljavo.
Največja svetovna raziskava o trgu dela »Mobility Dreams and Trends« je lani pokazala, da se je povečalo število tistih Slovencev, ki so pripravljeni delati na daljavo za delodajalca v tujini. Kar 68 % vprašanih bi bilo pripravljenih na delo na daljavo za podjetja v tujini, kar je za 2 % več kot leta 2020, medtem ko se je globalno ta pripravljenost povečala za kar 9 %.*
* Raziskavo sta za nas izvedla največji slovenski karierno zaposlitveni portal MojeDelo.com, član skupine The Network, skupina The Stepstone Group, in družba Boston Consulting Group.

Delo od doma je postalo pričakovanje številnih zaposlenih

»Če je bilo leta 2019 podjetij, ki so ponujala možnost dela od doma le 2,67%, se je ta odstotek v letu 2024 povzpel na 14,44 %,« je povedala Andreja Šobar, vodja marketinga na MojeDelo.com, »kar pomeni, da je število podjetij, ki ponujajo delo od doma, zrastlo za 615 %.«

Po pandemiji, ko je delo od doma postalo učinkovita rešitev za ohranjanje dela, ne da bi bi bili zaposleni izpostavljeni tveganju za okužbo z virusom, se je delo od doma zasidralo na trgu dela in predstavlja pričakovanje številnih zaposlenih. »Veliko zaposlenih tako dela od doma kakšen dan ali dva na teden, takšno hibridno delo je zelo priljubljeno. Zaposleni namreč cenijo možnost, da lahko organizirajo svoj delovni čas glede na osebne potrebe in obveznosti,« je povedala Andreja Šobar.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine