-3.5 C
Ljubljana
sreda, 5 februarja, 2025

Vlada trdi, da ni izgubila dokumentov, katerim 136 vplivnežem je podelila privilegirane pokojnine

Piše: Peter Jančič (Spletni časopis)

Iz vlade “v celoti” zavračajo delimo, ki sem jo javno postavil, ali so izgubili lastne sklepe, po katerih je ZPIZ 136 uglednim državljanom ali njihovim družinskim članom leta 2022 izplačeval pokojnine za izjemne zasluge.

Ob imenih sem prosil tudi za letnice, kdaj je vlada te pokojnine dodelila. Vlada mi že dalj časa ne predstavi imen in me preusmerja, naj manjkajoče podatke pridobim na ZPIZ. Odgovori iz vlade so bili tudi nepodpisani. Tudi zadnji odgovor, da niso izgubili dokumentacije, kjer že spet ne odgovorijo, je nepodpisan.

Tako so brez podpisa odgovorili na mojo zadnjo prošnjo, naj mi pošljejo sklepe, ki so temelj za 136 prejemnikov privilegija leta 2022:

“Spoštovani,

v celoti zavračamo vaša namigovanja, da je vlada izgubila lastno dokumentacijo oziroma, da vladni sklepi javnosti ne smejo biti dostopni. Sklepi o dodelitvi izjemnih pokojnin iz naslova Zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge (Uradni list SRS, št. 18/74, Uradni list RS, št. 14/90 in 34/17 – ZDPIDŠ) so objavljeni v Uradnem listu RS. V skladu z vašim zaprosilom vam je bil posredovan seznam sklepov vlade glede podeljevanja izjemnih pokojnin po letu 2010.

Kot vam je bilo že pojasnjeno, ne razpolagamo s podatki, kdo – z imenom in priimkom – na današnji dan prejema izjemno pokojnino (bodisi mu je bila dodeljena za izjemne zasluge bodisi gre za t. i. družinsko pokojnino).

Prav tako ponavljamo pojasnilo, ki ste ga že prejeli z Ministrstva za kulturo (MK):
“Če je bil umrli uživalec izjemne pokojnine, se izjemna pokojnina upošteva na podlagi prve alineje prvega odstavka 60. člena ZPIZ-2 oziroma tretjem odstavku 392. člena ZPIZ-2 kot osnova za odmero vdovske oziroma družinske pokojnine. Če vdova oziroma družinski član izpolnjuje pogoje za priznanje pravice do vdovske oziroma družinske pokojnine, se pravica do družinske oziroma vdovske pokojnine prizna z odločbo (upravno odločbo). Torej, družinskemu članu ZPIZ izda odločbo, s katero se mu prizna pravica do vdovske oziroma družinske pokojnine, pri čerem se vdovska oziroma družinska pokojnina odmeri od zneska izjemne pokojnine v odstotku glede na število družinskih članov (61. oziroma 62. člena ZPIZ-2).”

Iz vlade še kar vztrajajo, da nimajo podatkov, kdo zaradi odločitve vlade prejema pokojnine kot dedič in jih ne poskušajo pridobiti od ZPIZ, kar bi bilo logično.

Podatke še naprej poskušam pridobiti.

Javnost ima pravico vedeti. Ti privilegiji so posledica odločitev oblasti (parlamenta, vlade) in ne vplačanih prispevkov, kjer prejemniki uživajo varovanje zasebnosti in ki so stvar ZPIZ.

Te pokojnine niso takšne vrste.

Obveščenost javnosti je še posebej pomembno, ker je morda država pred referendumom o novem obširnem političnem podeljevanju pokojnin umetnikom. Tudi v najnovejšem zakonu dedovanje privilegiranih pokojnin ni predvideno. Kot ni bilo v zakonu o izjemnih pokojninah za zaslužne iz leta 1974. Ta je celo izrecno določal, da lahko vlada odloča tudi o dodelitvah družinskim članov, a mora to objaviti v uradnem listu. Zdaj trdijo, da ni odločala vlada na način kot ga določa zakon, odločal bi naj ZPIZ po drugi zakonodaji. Po zakonu o izjemnih pokojninah morajo biti vse odločitve javne, po drugih zakonih niso.

Zaradi odgovorov vlade, ki ni odgovorila, kdo je bilo leta 2022 136 uglednežev, ki prejemajo pokojnino (ali je izplačana dedičem) sem sprožil postopek zaradi molka organa pred informacijsko pooblaščenko. Od tam so mi včeraj odgovorili s pojasnilom, da menijo, da vlada je odgovorila, da pa vsebine ne morejo presojati po pritožbi o molku organa.

UKOM_pojasnilo_prosilcu_ZMed_PPrenos

Dejansko mi vlada sploh ni odgovorila, vsi njihovi odgovori so bili brez vsebine, pa tudi brez podpisnika. Pojasnila, ki sem jih prejel iz ministrstva za kulturo, pa so bila iz organa, ki ni pristojen za odločanje (so eden od resorjev, ki lahko predlaga izjemne pokojnine), v odgovorih pa so deloma pošiljali že znane podatke o prejemniki v zadnjih letih (v času vlade Janeza Janše in Roberta Goloba), za druge prejemnike pa so šele povsem na koncu pojasnili, da bi naj podedovali pravico in da bi naj o tem dedovanju politično dodeljene pokojnine odločil ZPIZ, niso pa predstavili podatkov po komu in komu vse so bile takšne pokojnine dodeljene.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine