Piše: C. R.
Danes bo v rojstni hiši Rudolfa Maistra na Šutni v Kamniku ob 18.00 potekal Maistrov večer v sodelovanju z Društvom general Maister Kamnik in predavanje mag. Janeza Osojnika z naslovom Britanci o dogajanju na Koroškem in delovanju Maistra 1918-1920. Prisrčno vabljeni!
Velika Britanija je kot ena od zmagovitih velesil v prvi svetovni vojni pomembno vplivala na oblikovanje novih meja ter povojne ureditve Evrope in sveta, zato ima njen pogled na dogajanje v Evropi precejšen pomen. Britanska politika je bila že seznanjena z bistvenimi značilnostmi območja današnje Republike Slovenije, prav tako pa se je po prvi svetovni vojni, v zgodovini poimenovani tudi velika vojna, sproti seznanjala s spremembami in dinamikami na tem območju. Gostujoči predavatelj, ki se ukvarja predvsem s preučevanjem plebiscitov in njihovih okoliščin, bo v prvem delu predavanja svojo pozornost namenil orisu in predstavitvi britanske diplomacije po veliki vojni, nato pa njenemu spremljanju in komentiranju razmer na Koroškem vse do izvedbe plebiscita 10. oktobra 1920; ko je pretežni del slovenske Koroške in njenih prebivalcev ostal v takratni Republiki Avstriji.
Drugi del predavanja se bo osredotočal na delovanje Rudolfa Maistra v letih 1918 do 1920, torej po končani vojni, razpadu avstro-ogrske monarhije, vse do plebiscita, ter na dojemanje Rudolfa Maistra v tem času in okoliščinah.
O predavatelju
Janez Osojnik je asistent na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete v Mariboru. Raziskovalno se ukvarja predvsem s preučevanjem plebiscitov in njihovih okoliščin na slovenskih tleh ter v mednarodnih odnosih – v tem oziru zlasti v okviru britanske diplomacije – ter s historičnimi vprašanji slovenske narodne identitete. V doktorski disertaciji, ki jo pripravlja pri red. prof. dr. Bajcu, pa se posveča celostni obravnavi plebiscita 23. decembra 1990 v Republiki Sloveniji. Objavil je znanstveno monografijo, več izvirnih znanstvenih člankov, sodeloval pa je tudi na dvanajstih znanstvenih simpozijih.