Piše: C. R.
Prejemnica naziva inženirka leta 2024 je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistrica informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter razvojna inženirka v skupini Interblock. Na slavnostni razglasitvi Inženirka leta 2024 je zbrane v Cankarjevem domu nagovoril minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič. Dogodka, s katerim se je zaokrožil že sedmi izbor, sta se udeležila tudi minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj ter ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer.
V središče izbora, ki poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar, organizatorji postavljajo odliko ali potencial izbrane inženirke leta, da je zgled in navdih mlajšim generacijam deklet. To so letos prepoznali v Rebeki Kropivšek Leskovar. »Rebekina zgodba,« so zapisali v utemeljitvi, »pripoveduje, da je v sodobnem visoko-tehnološkem svetu še vedno mogoče ostati zvest sebi, odprtemu duhu ter na tem temelju graditi karierno pot. S svojim etičnim odnosom do razvoja tehnologij je pozitiven zgled inženirstva, ki v ospredje postavlja človeka«. Inženirka leta 2024 danes v skupini Interblock dela v razvoju aplikacij tehnologij strojnega vida, osredotočenih na človeka, in z mislijo na to, kakšni bodo njeni vplivi v vsakdanjem življenju.
Kropivšek Leskovar je simbolični kipec prejela od njene predhodnice, inženirke leta 2023 Ljupke Vrteve iz podjetja Petrol, ki je ob tem poudarila: »Dragi mladi, še posebej dekleta: sledite svojim sanjam, bodite to, kar ste, in nikoli ne prenehajte raziskovati. Znanja nam nihče ne more vzeti, z njim pa lahko skupaj ustvarjamo boljšo in lepšo prihodnost za vse.«
Inovacije izboljšujejo naša življenja
»Ta vlada je poskrbela za rekordna sredstva za znanost, raziskave in inovacije; v letošnjem letu je skupno na voljo že 674 milijonov evrov. Mlade inženirke in inženirji pa so tisti, ki lahko prispevajo znanje, talent. Svetujem jim, naj se ne omejujejo s konvencionalnostjo, naj vedno iščejo nove poti, nove rešitve in pri tem jih bomo finančno podpirali. Tako bo poskrbljeno za karierni in intelektualni razvoj mladih talentov in hkrati za dobrobit celotne družbe, saj so inovacije tiste, ki izboljšujejo naša življenja,« je poudaril dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
Tehnologije so orodje prihodnosti, a ključni so talenti – ne glede na spol
Medeja Lončar, direktorica Siemens Slovenija, predsednica uprave Siemens Hrvaška in direktorica Siemens Srbija ter pobudnica izbora Inženirka leta, je poudarila, da je tehnologija sicer najmočnejše orodje trajnostne prihodnosti, a sta izredno pomembna tudi interdisciplinarno povezovanje in sodelovanje. »Da bi resnično premaknili meje, namreč potrebujemo ne le tehnološke, temveč tudi človeške in družbene preboje.« Pri tem pa ne sme biti pomemben spol, ampak talent.
Navdih novi generaciji inovatorjev in inovatork
Zdravka Zalar, direktorica Smartis in nova predsednica projekta Inženirke in inženirji bomo!, v sklopu katerega poteka iniciativa Inženirka leta, je izpostavila pomen tehničnih znanj za vse mlade: »S ponosom izpostavljamo dosežke tako inženirk kot tudi inženirjev ter spodbujamo mlade, da se odločijo za izobraževanje na tehničnem področju. V času, ko umetna inteligenca postaja vse pomembnejša, je še bolj ključno, da mladi prepoznajo priložnosti in prednosti tehničnih znanj ter kompetenc. Želimo navdihniti novo generacijo inovatorjev in inovatork, ki bodo sooblikovali prihodnost z rešitvami, temelječimi na znanju, ustvarjalnosti in tehnologiji.«
Metodologija izbora: inženirka leta po izboru štirih komisij
Na odločitev, katera od letošnjih desetih nominirank predstavlja največji zgled in je navdih mladim dekletom, so s svojimi glasovi enakovredno vplivale štiri komisije: sedem generacij vseh dosedanjih nominirank za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in učitelji iz konzorcija gimnazij ter šolskih centrov Inženirke in inženirji bomo! ter predstavniki organizatorja in partnerjev izbora Inženirka leta. V središče izbora, ki poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr. Nataše Pirc Musar, organizatorji postavljajo odliko ali potencial izbrane inženirke leta, da je kot inženirka zgled in navdih mlajšim generacijam deklet.
Deset nominirank za inženirko leta 2024
Izmed 41 prijav za Inženirko leta 2024 so se v letošnji izbor nominirank uvrstile (po abecednem vrstnem redu imen): Brina Škoda, vodja oddelka za uporabniško izkušnjo v podjetju Loftware, Emina Mešić, inženirka proizvodne odličnosti in vodja zagona novih linij v podjetju Henkel Maribor, Jasna Krmelj, iOS razvijalka in tehnična direktorica v podjetju Gentler Stories, Jerneja Šušel, raziskovalka v podjetju SIJ Metal Ravne; Karmen Košutar, višja samostojna strokovna sodelavka v DRI upravljanje investicij, v funkciji sekretarke na projektu Drugi tir Divača–Koper, Katja Škof Žavcer, vodja oddelka za zagotavljanje kakovosti v podjetju Comtrade Gaming, Manca Kok Bevc, vodja kakovosti v podjetju Incom, Rebeka Kropivšek Leskovar, razvojna inženirka v skupini Interblock, Staša Velcl, samostojna tehnologinja v proizvodnji učinkovin v podjetju Krka, in Urša Skerbiš Štok, zaposlena na oddelku razvoja električnih sistemov v podjetju Pipistrel Vertical Solutions.
Izbor je potekal v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade ter sodelujočih partnerjev. Je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki mlade z dogodki na gimnazijah in šolskih centrih od leta 2012 navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.
Več o izboru na spletni strani Inženirka leta.