-4.3 C
Ljubljana
sreda, 15 januarja, 2025

Ankete: za Goloba druga pravila kot za Logarja?

Piše: Spletni časopis

Kako veliki mediji in agencije uporabljajo raziskave javnega mnenja za vplivanje na ljudi, kaže včerajšnja objava rezultatov raziskave Mediane v časopisu Delo, če jo primerjamo z rezultati agencije Parsifal za Novo24TV tik pred novim letom.

Po obeh raziskavah je z veliko prednostjo na vrhu SDS Janeza Janše pred GS Roberta Goloba. Na tretjem mestu pa je razlika. Po Parsifalu so tam Demokrati Anžeta Logarja. Mediana te stranke ne meri. Zanje ne obstaja. Zaradi tega je pri njih na tretjem mestu vladna SD Matjaža Hana. Takšno ravnanje za Mediano ni običajno. Ko je pred volitvami leta 2022 nastalo Gibanje Svoboda so ga v Mediani za Delo takoj uvrstili v vprašalnike. To je Golobovi stranki koristilo.

Matjaž Han in Robert Golob Foto: Boštjan Podlogar/ STA za KPV

Demokratov zdaj niso uvrstili v vprašalnik. To Logarjevi stranki škoduje. Razlika kaže način manipuliranja in pristranskost z namenom vplivati na javno mnenje in s tem na rezultate volitev. Primerjava rezultatov meritev dveh agencij z različnima vprašalnikoma, je takšna:

Robert Golob je Svobodo “ustanovil” s preimenovanjem nepomembne stranke Zelenih dejanj (Z.DEJ) Jureta Lebna 26. januarja 2022. Čeprav ta stranka ni imela poslancev, jo je Mediana za Delo, pa tudi drugi, takoj uvrstila v svoje vprašalnike. Marca in aprila je bila po meritvi Mediane za Delo Svoboda na prvem mestu med strankami tik pred SDS. Pri Logarju, ki je stranko ustanovil 16. novembra lani, ravnajo drugače. V redno raziskavo Demokratov še kar niso vključili. Siol.net, ki sem ga leta 2022 vodil kot odgovorni urednik in je zaradi tega ta takrat še delal natančne primerjave rezultatov meritev za več medijev, je takojšnjo vključitev Svobode v prikazu dogajanja do volitev narisal tako:

Vir: Siol.net

Logarjevih Demokratov zdaj ne merijo enako, ker ta ni jasen “nov obraz” leve sredine, kar je bil Golob s Svobodo. Kučanovim strankam agencije in njihovi mediji, oboji so tudi finančno odvisni od vlade in upravljavsko povezani s strankami leve sredine, pomagajo, desne se tišči navzdol. Je pa Logarjeve Demokrate že pred časom v svoje raziskave vključila Ninamedia za Dnevnik. Tudi ta medij, še bolj pa agencija Ninamedia Nikole Damjanića, ki meri zanje, sodi na levo, a sta manj vplivna. Po zadnji meritvi Ninamedie bi bili Demokrati tik pod prag za uvrstitev v DZ. Je pa tudi Ninameida v meritve “pozabila” vključiti Pavla Ruparja, katerega Glas upokojencev je nastala že prej in bi po Parsifalu, sicer za las, prišel v parlament:

Dolgoročni trendi za parlamentarne stranke in Demokrate, če upoštevamo le redne meritve in ne čudaških dodatnih raziskav (Mediane), ki so vključevale še vrsto povsem neobstoječih strank, kjer pa so demokrate našli na tretjem mestu, so takšni:

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine