Piše: prof. dr. Thomas Mayer, direktor “Flossbach von Storch Research Institute”
Brazilski predsednik Lula da Silva je propadli socialist. Toda dvorijo mu najvišji nemški politiki, državniški obisk uspešnega argentinskega predsednika Milleyja pa sproži proteste. To pove veliko o nemških politikih in poti, na kateri je Nemčija.
Povej mi, kdo so tvoji prijatelji, in povedal ti bom, kdo si – pravi znan rek. Za najvišje nemške politike to ne obeta nič dobrega. Zaradi levičarske ideološke zaslepljenosti imajo raje propadlega protizahodnega socialista kot uspešnega radikalnega liberalca, ki je zaveznik Zahoda.
Tridesetega oktobra 2022 je bil Luiz Inacio Lula da Silva ponovno izvoljen za predsednika Brazilije s tesno in problematično večino. Nemški zvezni predsednik Frank-Walter Steinmeier je prišel na njegovo inavguracijo 1. januarja 2023. Konec januarja 2023 je v Braziliji pristal tudi kancler Olaf Scholz. Oba SPD. Marca sta najvišja ministra Zelenih Robert Habeck in Cem Özdemir en teden preživela v Braziliji. Zato ni pretirano reči, da so novemu brazilskemu predsedniku dvorili vsi najvišji nemški politiki.
Nasprotno pa so se vsi izogibali in se izogibajo argentinskega predsednika Javierja Miela, ki je položaj prevzel 10. decembra 2023 po jasni volilni zmagi. Milei je prišel v Hamburg na zasebni dogodek junija 2024. Olaf Scholz ga je 23. junija sprejel za eno uro, samo za zapisnik. Vojaških časti in skupnih novinarskih konferenc ni bilo. Zeleni politiki, levičarske nevladne organizacije in druge “organizacije civilne družbe” so v Hamburgu in Berlinu protestirali proti obisku “desničarskega skrajneža”, argentinskega voditelja države.
Razlika med Lulo in Milei bi težko bila večja. Lula, obsojen množične korupcije in kraje, je predan “demokratičnemu socializmu” in zagovarja “nacionalizacijo proizvodnih sredstev”. Zeleni so pričakovali, da bosta v njegovem novem mandatu glavno vlogo odigrala varstvo podnebja in okolja. Hudo jih je razočaral, ker je Lula Brazilijo uvedel v skupino držav proizvajalk nafte OPEC+ in odobril raziskovanje nafte v amazonskem estuariju. In tudi zahtevana »ekološka preobrazba« za državo pomembne živinoreje ne napreduje.
Lula je trdno zavezan članstvu Brazilije v protizahodni skupini držav BRICS+ in noče podpreti Ukrajine v njenem boju proti ruski osvajalski agresiji.
Milei se imenuje “minarhist”. Načeloma se vidi kot »anarhokapitalist«, ki želi državo zmanjšati na minimum. V praksi pa meni, da so nekatere državne naloge, kot sta varnost in pravosodje, nujne. V prvem letu svojega mandata je Milei ukinil kopico ministrstev in odpustil na deset tisoče lenih, površnih javnih uslužbencev. Davki so bili znižani, državna podjetja so bila privatizirana, trgovinske omejitve pa odpravljene. Milei je odpovedal članstvo v skupini BRICS+, s katero se je strinjala prejšnja leva vlada, ker Argentino vidi kot del Zahoda.
Uspehi obeh politikov so enako različni. V Argentini je Milei popravil državni proračun, ukrotil inflacijo in postavil gospodarstvo na pot rasti. Znižuje se tudi stopnja revščine. Nasprotno sta se pod Lulo v Braziliji državni dolg in zunanji primanjkljaj dramatično povečala. Dolg in obrestne mere rastejo, vrednost brazilske valute pa močno pada.
Zdi se, da želi Nemčija zaradi levičarske ideološke zaslepljenosti nadaljevati pot poražencev. “Milley je katastrofa in uničuje Argentino,” pravi Friedrich Merz, CDU, verjetno naslednji nemški kancler. Kar je dramatično neresnično, a zdi se, da je skupno stališče celotne nemške politične elite.
Gospod Merz, končno odprite oči!