0.6 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Mediana: Logar slabši od Viranta

Piše: Spletni časopis

Stranka Demokrati Anžeta Logarja bi, če bi bila na volitvah še množica drugih novih strank, krepko znižala delež SDS Janeza Janše. Ne bi ji pa uspelo, kar je stranki Gregorja Viranta, ki je v podobnem položaju na volitvah leta 2011 odvzela SDS toliko, da je relativno zmago dosegla Pozitivna Slovenija Zorana Jankovića.

A Jankoviću po relativni zmagi ni uspelo sestaviti večine v parlamentu, za šefa vlade je bil drugič izvoljen Janša. Svoboda Roberta Goloba, ki je prevzela vlogo Jankovićeve stranke, z vstopom Logarja in množice novih strank za SDS zaostaja. To kaže, če primerjamo včerajšnjo običajno raziskavo Mediane za POPTV, v kateri ne merijo Demokratov, z dodatno meritvijo, v katero so na POPTV vključili vrsto novih strank in to tudi takšne, ki jih dejansko sploh ni. Denimo, stranki Vladimirja Prebiliča in Petra Gregorčiča. Merjenje strank, ki ne obstajajo, je precej nenavadna poteza.

Primerjava pokaže dodatno nenavadnost, da bi cel kup novih strank, tudi takšnih, ki jih ni, povišal delež SD Matjaža Hana, SLS Marka Balažica in Vesne Urške Zgojznik. To je precej nenavadno. Zdi se celo, da zelo malo verjetno. Celo nelogično.

Po običajni meritvi, v kateri nimajo Demokratov, Prebiliča, Gregorčiča, Glasu upokojencev in Verjamemo, je SDS še naprej daleč pred vsemi konkurenti. V primerjavi z meritvijo Ninamedie za Dnevnik pred tednom bi polom doživela Vesna, ki je tokrat daleč pod parlamentarnim pragom. Ninamedia v redni meritvi meri le sedem strank, parlamentarnim so dodali Demokrate in Vesno. Po tisti meritvi Demokrati ne bi prišli v DZ. Velikanske razlike kažejo, da so objave rezultatov teh meritev predvsem poskus vplivanja na javno mnenje.

Da so meritve hudo nenavadne, pa pokaže še dodatna podrobnost, na katero je opozoril nekdanji poslanec Marko Bandelli. Mediji, ki veljajo za naklonjene vladnim strankam, merijo stranke, ki jih ni, ne pa tistih, ki obstajajo, denimo stranke DeSUS.

Daljši prikaz nihanj popularnosti strank po različnih meritvah kaže, da velikih sprememb med največjimi petimi zadnje mesece ni, nihanja so verjetno bolj posledica napak merjenj in vprašalnikov, v katerih se stranke vključi ali pa tudi ne.

V grafikah in članku v Spletnem  časopisu so deleži podpore strankam preračunani tako, da so upoštevani le za stranke opredeljeni volivci. To omogoča primerjavo z volitvami in med raziskavami. Med opredeljene za stranke štejem tudi izbiro “druge” stranke. To so praviloma tiste, ki anketiranim niso ponujene, se jih pa sami spomnijo. Izvirni deleži podpore strankam različnih raziskav, kot so jih objavili mediji, ki so temelj za preračune, so objavljeni v preglednici (s klikom lahko vse  preglednice povečate):

Vse podatke, ki so bili temelj za preračunavanje, navajam, ker to olajša razumevanje razlik med meritvami in omogoča tudi preverjanje, če je prišlo pri prenosu in obdelavah podatkov morebiti do napak.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine