Piše: C. R.
Katarsko-ruski plinovod se je v preteklosti po poročanju hrvaškega portala jutarnji.hr omenjal kot alternativa odvisnosti od ruskega plina, pa tudi kot eden od dejavnikov vojne v Siriji. Sedaj naj bi ob padcu Asada izginila tudi prepreka za takšen projekt, s katerim bi katarski plin preko Sirije in Turčije vstopal v Evropo. Kljub temu še vedno ostajajo druge prepreke ta takšen projekt.
Katar je eden od največjih izvoznikov naravnega plina, zaradi svoje lege pa ga dobavlja predvsem po morski poti. Med razlogi za propad diversifikacije oskrbe Evrope s plinom je v središču močna konkurenca dobaviteljev. Poleg tega so tu še geopolitični razlogi, sploh glede katarsko-ruskega projekta za izvažanje plina v Evropo preko Sirije. No, glavni je bila vojna v Siriji in slabi odnosi med Sirijo in Turčijo. Prav tako je ohranjevanje monopola nad plinom v Evropi tudi v interesu Rusije.
Zaradi omenjene vojne in nestabilnosti na Bližnjem vzhodu, je bila ideja o transportu katarskega plina čez Sirijo v Evropo popolnoma odpisana. Plin iz Katarja prihaja v Evropo večinoma preko LNG terminalov, tu pa so še ruski plinovodi in energetski projekti iz regij, kot je Azerbajdžan. Rusija je bila največji dobavitelj plina, kar pa se je končalo z vojno v Ukrajini leta 2022. Kar se tiče drugih virov je tu še Norveška s svojimi plinskimi polji, ter LNG plin iz ZDA, Katarja in Alžirije.