2.6 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

Skrb za možgane danes, da vam bodo služili jutri – na posvetu o mentalnih aktivnostih za kakovostno in zdravo življenje

Piše: C. R. 

Možgani igrajo osrednjo vlogo pri vseh naših mislih, čustvih in vsakodnevnih funkcijah. Zato so nekaj nasvetov, kako lahko vsak dan poskrbimo zanje, ob svetovnem dnevu duševnega zdravja podali strokovnjaki s področja nevroznanosti, medicine in športa: prof. dr. Maja Bresjanec, prim. mag. Marija Šoštarič Podlesnik, dr. med., spec. pediatrije in otroške nevrologije Andrej Mlakar in olimpijka Andreja Leški. Na posvetu Pogovorimo se o skrbi za zdravje možganov v Triglavu Lab so poudarili, da zdrav življenjski slog bistveno pripomore k zmanjšanju tveganja za razvoj nevroloških motenj, hkrati pa je ohranjanje duševnega zdravja vse bolj ključno v sodobnem svetu, kjer stres postaja stalni spremljevalec.

Čeprav so naši možgani izjemno prilagodljivi in zmožni številnih kompleksnih funkcij, se z leti ali zaradi določenih bolezenskih stanj lahko začnejo pojavljati spremembe v njihovem delovanju. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) se število primerov demence po svetu hitro povečuje; vsake 3 sekunde nekdo razvije to bolezen. Do leta 2050 naj bi bilo na svetu več kot 150 milijonov ljudi z demenco, kar poudarja pomen preventive. Čeprav ni zagotovila, da demenca ne bo nastopila, raziskave kažejo, da zdrav življenjski slog in skrb za možgane bistveno pripomoreta k ohranjanju možganske funkcije tudi v starosti.

»Možgani so eni in edini, nenadomestljivi,« je poudarila dr. Maja Bresjanec. »So srčika vsega, kar smo in še lahko postanemo. Pomembno je, da vlagamo v zdravo prehrano, kakovosten spanec, fizično aktivnost in umovadbo (kognitivni trening), hkrati pa poskrbimo za sprostitev in prosti čas.« Kot odlični aktivnosti za krepitev kognitivnih funkcij je izpostavila ples in učenje tujih jezikov: »Ples združuje miselni in motorični trening, kar lahko v nekaterih pogledih celo prekaša nekatere druge oblike telesne dejavnosti, ki temeljijo na monotonem ponavljanju gibov.«

Zdrav življenjski slog in migrene

»Zdrav življenjski slog, kot so redna telesna vadba, spanje in obroki ter skrb za ustrezno hidracijo, so učinkoviti načini obvladovanja migrene. Migrene imajo lahko poleg genetske predispozicije pri posameznikih veliko sprožilnih dejavnikov. Eden pogostejših je tudi stres,« je dodala dr. Marija Šoštarič Podlesnik. »S prepoznavanjem sprožilnih dejavnikov in izogibanjem le-tem se migrenam oziroma glavobolom ne moremo izogniti, lahko pa njihovo pogostost bistveno zmanjšamo,« je pojasnila.

»Ne le odrasli, z glavoboli se srečujejo tudi mladostniki. Ti so enako kot bolečine v trebuhu lahko znak stiske, ko se otrok ne zmore spoprijeti z vsemi zahtevami okolja. Otroški strahovi in stres so sicer sestavni del razvoja. Frustracije in neuspehi so prav tako pomembni kot uspehi. A s pomočjo spodbudnega okolja uspe večini otrok to premagati,« je dejal dr. Andrej Mlakar, ki se pri svojem delu pogosto srečuje s preobremenjenostjo otrok.

foto: Zavarovalnica Triglav

Tudi v športu brez mentalnega zdravja ne gre

»Vsi dejavniki, ki jih strokovnjaki priporočajo za ohranjanje zdravih možganov, so pravzaprav sestavni del moje športne kariere,« ugotavlja naša zlata olimpijka Andreja Leški. »Večer pred odločilno tekmo na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu mi je med drugim prav prišla moja zdrava rutina spanca, ko sem se lahko umirila in brez težav zaspala, čeprav me je naslednji dan čakala pomembna preizkušnja,« je dejala. Medtem ko strahu pred tekmami ne pozna, se vseeno srečuje z določeno mero zdravega stresa pred tekmo. »Pomaga mi, da sem zavestno pripravljena tudi na morebiten poraz. Ti so kot bolezen v športu, ki jo moraš predelati in se rehabilitirati. Športniki smo več kot samo naši rezultati, zato nas ti ne opredeljujejo kot osebe. Z dobrim mentalnim zdravjem in podpornim okoljem pa vsekakor laže premagujemo pritiske,« je še dodala naša izjemna judoistka.

Možgani potrebujejo rutino

V današnjem svetu, ki je preplavljen z digitalnimi dražljaji, ima branje knjig poseben pomen. Prisili nas, da se osredotočimo in ne skačemo nenehno od ene objave do druge, od ene novice k drugi. Branje krepi zmožnost koncentracije in podaljšuje našo zmožnost osredotočenosti. To pa je izjemno koristno tudi pri delu, kjer moramo dalj časa ohraniti pozornost na eni nalogi, poudarja Boštjan Gorenc –  Pižama. »Sam uspešno krmarim med različnimi področji ustvarjanja, a vedno poskrbim, da si za vsako opravilo zagotovim daljše obdobje nemotenega dela. Tako se možgani utečejo v rutino, ki jo nato laže izkoristim za učinkovitejše delo.«

foto: Zavarovalnica Triglav

Da nam bodo še dolgo služili

Zdravi možgani niso le pogoj za dolgotrajno telesno in duševno vitalnost, ampak so tudi osnova za boljše soočanje s pritiski, stresi in z izzivi, ki jih prinaša sodobni način življenja. Preventiva je ključ, poudarjajo strokovnjaki – z ozaveščanjem in s skrbjo za zdrav življenjski slog lahko vsak od nas pripomore k boljšemu mentalnemu zdravju in s tem k večji kakovosti svojega življenja. S posvetom o skrbi za možgane so želeli v Zavarovalnici Triglav znova opozoriti na to, da lahko vsakodnevne odločitve pomembno vplivajo na naše duševno zdravje in posledično na varnejšo prihodnost.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine